Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρέωση νέας ΥΔΕ (και τα κακώς κείμενα εν γένει)


elektrogrammi

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

Πρέπει να κάνω επανέλεγχο σε οικίες της μητέρας μου,της γιαγιάς μου και σε μία δική μου. Είναι υποχρέωση μου να κόψω απόδειξη ακόμα και χωρίς να πληρωθώ?

Έχω την εντύπωση ότι υποχρεωτικά πρέπει κάθε ΥΔΕ να έχει μία απόδειξη  σε περίπτωση ελέγχου (απο ποιον?) αλλά ρωτάω και τους παλαιότερους μήπως υπάρχει κάποια εξαίρεση που δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 480
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που ξερω ειναι οτι κοβεις μια ΑΠΥ μηδενικής άξιας μεχρι  2(δεν είμαι σίγουρος?) βαθμού συγγένειας! 

Εγω που εκανα ΥΔΕ για τον εαυτό μου αυτό εκανα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Αν υπάρχει και κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει ή να μας πει που μπορούμε να μάθουμε θα ήταν χρήσιμο για πολλούς.
Για την ΑΠΥ 2-3 ευρώ το σκέφτηκα, αλλά το ΤΕΕ μπορεί να σε καλέσει για έλεγχο σε περίπτωση "ασυνήθιστα χαμηλών αμοιβών". Βέβαια δεν ξέρω πως θα το μάθει το ΤΕΕ αυτό

 

Edited by Myiannis
Link to comment
Share on other sites

Αυτο να ηταν το προβλημα του κλαδου μας φιλε, το οτι θα κοψεις συμβολικα αποδειξη 2 ευρω στη μανα σου για την υδε που θα φτιαξεις. Και ολοι οι απατεωνες εξω στην πιατσα αλωνιζουν..... Ξυλο που μας χρειαζεται :???:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την απόδειξη μηδενικής αξίας δεν μου ακούγεται και πολύ σωστό. Καλύτερα να μπει ένα συμβολικό ποσό.

Εγώ πάντως στην οικογενειακή εταιρεία δεν έκοψα τίποτα.

Ποιος θα το ελέγξει και με ποιό τρόπο;

Και πες ότι με ελέγχει... τι θα μου πει; Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Αν υπάρχει και κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει ή να μας πει που μπορούμε να μάθουμε θα ήταν χρήσιμο για πολλούς.

Για την ΑΠΥ 2-3 ευρώ το σκέφτηκα, αλλά το ΤΕΕ μπορεί να σε καλέσει για έλεγχο σε περίπτωση "ασυνήθιστα χαμηλών αμοιβών". Βέβαια δεν ξέρω πως θα το μάθει το ΤΕΕ αυτό

 

Δεν εμπλέκεται το ΤΕΕ στις ΥΔΕ (ευτυχώς!).

Link to comment
Share on other sites

Τότε ρε παιδιά τι σταματάει κάποιον από το να κάνει ΥΔΕ με το τσουβάλι χωρίς να έχει ανοίξει καν βιβλία? Είχα την εντύπωση πως η ΔΕΗ κοιτάει ΑΠΥ/ΤΙΠΠΥ εγώ επισυνάπτω ένα αντίγραφο ο μακακας!

Edited by Billectro
Link to comment
Share on other sites

http://www.dei.gr/Documents2/EMPORIKA%20ENTYPA/YDE/%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%93%CE%A7%CE%9F%CE%99%20%CE%A4%CE%97%CE%A3%20%CE%94%CE%95%CE%97%20%CE%95%CE%A0%CE%99%20%CE%A4%CE%A9%CE%9D%20%CE%A5%CE%94%CE%95-%CE%94%CE%95%CE%94%CE%94%CE%97%CE%95%20FORMAT.pdf


Τότε ρε παιδιά τι σταματάει κάποιον από το να κάνει ΥΔΕ με το τσουβάλι χωρίς να έχει ανοίξει καν βιβλία? Είχα την εντύπωση πως η ΔΕΗ κοιτάει ΑΠΥ/ΤΙΠΠΥ εγώ επισυνάπτω ένα αντίγραφο ο μακακας!

 

Αυτα ειναι υποχρεωμενος να ελεγχει ο ΔΕΔΔΗΕ. Τιποτα αλλο

 

Σε αυτο που ρωτας ας μην απαντησω....αν ημουν απατεωνακος θα εβαζα διαφημιση ΥΔΕ 50 ευρω πανελλαδικα, θα εκλεινα τα βιβλια μου και θα σφραγιζα με μαιμου σφραγιδα. Κριμα που εχω ηθικες αναστολες

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.