Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργατικές κατοικίες - τοπικό ρυμοτομικό


Kane

Recommended Posts

Σε γεωτεμάχιο διανομής Υπ.Γ. , έχουν κατασκευαστεί εργατικές κατοικίες του ΟΕΚ όπου έχει εγκριθεί φυσικά τοπικό ρυμοτομικό.

 

Για τη μεταβίβαση μιας κατοικίας πλέον, θεωρείται σαν "εκτός σχεδίου" και απαιτούνται ΕΓΣΑ στο τοπογραφικό; ή με το τοπικό ρυμοτομικό θεωρούνται πλέον σαν συνοικισμός;

 

Υ.Γ. στη περίπτωση που εχουν βρεθεί παράβαση ολόκληρης της οικοδομής τί γίνεται; (ο εργολάβος έκτισε την οικοδομή 1+ μέτρο έξω απο την οικοδομική γραμμή.)

Link to comment
Share on other sites

ρυμοτομικό και εκτός σχεδίου δεν συνάδουν

ο 4014/2011 προβλέπει και αυτή την παράβαση

ο επιβλέπων που ήταν????

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και ρώτησα Θεοχάρη,μιας και δε γνωρίζω. Συνεπώς με την έγκριση τοπικού ρυμοτομικού σε εκτός σχεδίου περιοχή, αντιμετωπίζεται πλέον σαν εντός σχεδίου. (δηλαδή στην περίπτωση μας, δεν χρειάζονται ΕΓΣΑ).

 

Πρόκειται για μια ιδεάζουσα περίπτωση,μιας και για να σχεδιαστούν τα Ο.Τ. υπάρχει μόνο το γενικό περίγραμμα και τίποτε άλλο. Αλλά όπως και να έχει, με την αποτύπωση η ενλόγω οικοδομή είναι μετακινημένη.

 

Υ.Γ. άσχετο/σχετικό. Ευθύνη της επίβλεψης ποιός είχε στην περίπτωση αυτή; η Τ.Υ. του δήμου;

Link to comment
Share on other sites

την επίβλεψη την αναλάμβανε ο Ο.Α.Ε.Κ

(οργ ανεγ εργ κατοικιών)

Η ένταξη και οι όροι δόμησης προσδιορίζονταν με ειδικό Π.Δ

Τα Ο.Τ ανεγ κατοικιών και Ο.Τ για κοινωφελή μπορεί να μην είχαν

συντ κορυφών και αξονοδιασταυρώσεις αλλά φαινόταν οι διαστάσεις δρόμων

και Ο.Τ

 

Αυτά θυμάμαι ώς βοηθός επιβλέποντος του 1987

 

Τα 48 κτίρια στην περίπτωση μου τα είχε χωροθετήσει ο τοπογράφος του εργολάβου

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, έτσι ακριβώς, έχω στη κατοχή μου όλα τα στοιχεία περί Π.Δ.,όρους δόμησης κτλ. Υπάρχει μόνον το περίγραμμα του πρώην γεωτεμαχίου και μέσα σε αυτό τα Ο.Τ. μόνο με διαστάσεις, άνευ πλάτη οδών όμως. Επειδή το γεωτεμάχιο δεν ήταν ορθογώνιο όμως, το να δημιουργήσεις τα Ο.Τ. είναι λίγο...ζωγραφιά. Με κάμποση δουλειά βγήκαν κοντά στη πραγματικότητα. (έκανα και μια δοκιμή με σκανάρισμα του αρχικού σχεδίου και raster design)

Το θέμα είναι,πως η υπερβαση της οικοδομικής είναι ένα πρόβλημα. Τώρα 4014 σε κατοικία του Ο.Ε.Κ. ; θα γελάνε και οι πέτρες...

 

Κρίνοντας απο τα κράσπεδα που αποτυπώθηκαν και την ρυμοτομική (που'χει συν/νες) οχι τοπογράφος...ο ίδιος ο εργολάβος με τη κορδέλα θα τα είχε χωρο-α-θετήσει.

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείς να το δηλώσεις ως δημόσιο κτίριο

και όχι ως ιδιωτικό

 

 

 

Υπόψη ότι το κτίριο πρίν του παραχωρηθεί ήταν του δημοσίου

(κατά το χρόνο της κατασκευής του δηλ)

Επομένως δες τι γράφει ο 4014 (εγώ δεν το μελέτησα)

για αυτά, μήπως μπορεί να λυθεί από εκεί το πρόβλημά σου

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπερίζω τους συμφορουμίτες,

 

παραθέτω τον προβληματισμό μου,

μου έχει ανατεθεί η σύνταξη του τοπογραφικού διαγράμματος, για μεταβίβαση οριζοντίου ιδιοκτησίας μιας κατοικίας οικισμού εργατικών κατοικίων.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι το ποσοστό συνιδιοκτησίας οικοπέδου που παραχωρείται στην οριζόντια ιδιοκτησία, ειναι προς όλο το οικόπεδο του οικισμού, δηλαδή περιλαμβάνει όλα τα οικοδομικά τετράγωνα του οικισμού και όχι μόνο το οικοδομικό τετράγωνο στο οποίο βρίσκεται η οριζόντια ιδιοκτησία μου.

 

Άρα έχοντας ως δεδομένο ότι ειναι πρακτικά αδύνατον να μετρηθούν όλα τα οικοδομικά τετράγωνα κτλ, τι είδους τοπογραφικό θα έπρεπε να συντάξω κατά την γνώμη σας.?

 

1) ενα τ.δ που θα απεικονίζει μόνο την οριζόντια ιδιοκτησία μου και τους χώρους αποκλειστικής χρήσεως της, μνημονεύοντας την αδυναμία αποτύπωσης όλου?

 

2)το τ.δ. της άδεια του ΟΕΚ?

 

ομολογώ πως εχω μπερδευτει

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησες το ιδιο θεμα εδω.[για το τοπογραφικο διαγραμμα]

.και πηρες καποια απαντηση

http://www.michanikos.gr/topic/9669-Σύσταση-οριζόντιας-ιδιοκτησίας/?p=911945

http://www.michanikos.gr/topic/9669-Σύσταση-οριζόντιας-ιδιοκτησίας/?p=911989

 

δεν χρειαζονταν  να ανοιξεις νεο θεμα

 

Εχεις θεμα του αρθρου 23 παρ. 15α

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησες το ιδιο θεμα εδω.[για το τοπογραφικο διαγραμμα]

.και πηρες καποια απαντηση

http://www.michanikos.gr/topic/9669-Σύσταση-οριζόντιας-ιδιοκτησίας/?p=911945

http://www.michanikos.gr/topic/9669-Σύσταση-οριζόντιας-ιδιοκτησίας/?p=911989

 

δεν χρειαζονταν  να ανοιξεις νεο θεμα

 

Εχεις θεμα του αρθρου 23 παρ. 15α

 

οχι δεν ειναι θέμα υπαγωγής 4178/13 οπου δεν προβλέπεται τ.δ., ειναι θέμα μεταβίβασης.

 

κάποιος συνάδελφος ίσως εχει πέσει σε παρόμοια περίπτωση, και πιθανον να ξεδιαλύνει το προβλημα, που ίσως να μην ειναι προβλημα.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

αφού έχεις παραχωρητήριο και σύσταση οριζοντίων και καθέτων σε ΦΕΚ

δεν χρειάζεσαι τίποτα!

Κακώς στα ζητάει ο/η συμβ/φος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.