Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση δελτίου δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα! (και εγώ είμαι αρχιτέκτων βέβαια, γι αυτό συμφωνώ..)

Δεν είναι δυνατόν πάνω στη λήξη να ζητήσουν υπογραφή από πολιτικό μηχανικό!

Θα πρέπει εγώ τώρα, εκ των υστέρων, να πάρω τον πολιτικό μηχανικό και να τον πάω σε όλα τα αυθαίρετα που έχω ανά την Ελλάδα να τα δει και να υπογράψει το ΔΔΤ?

Αν το έλεγαν από την αρχή θα ήταν διαφορετικά, όπως ίσχυσε με τα τοπογραφικά σε ΕΓΣΑ, οπότε ξέραμε τι κάνουμε.

Πραγματικά και εγώ είμαι φανατικά υπέρ του διαχωρισμού των ΕΔ (μη σώσω να υπογράψω στατικά ή τοπογραφικό αρκεί να κάνει ο καθένας τη δουλειά του...).

Αλλά μηχανικοί είμαστε όλοι και μην τρελαθούμε τώρα για έναν οπτικό έλεγχο (διευκρινίζω, δεν μιλάω για μελέτη στατικής επάρκειας!)

Αλλιώς να ζητήσουν και υπογραφή αρχιτέκτονα σε αποτύπωση αρχιτεκτονικών και υπογραφή οικονομολόγου σε σύνταξη αναλυτικού προϋπολογισμού και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

Οικονομολόγος σε σύνταξη αναλυτικού.... ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ??? :grin: :-D :grin:

 

[OFFTOPIC]

Μετά από απάντηση από το ΤΕΕ σε ερώτησή μου με mail για τα εξαρτημένα πλέον τοπογραφικά και τα ΕΔ των αρχιτεκτόνων σε αυτά, το συμπέρασμα ήταν ότι εμείς (οι ΑΜ) δεν δικαιούμαστε να υπογράφουμε εξαρτημένα τοπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Ε, αυτό είναι γνωστό εδώ και καιρό φίλε archidect_duth (έχουν γίνει σφαγές επί σφαγών σε άλλο τόπικ)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβληματίζει αυτή η δεύτερη υπογραφή. Το να ισχύσει κάτι τέτοιο 9 μήνες μετά την έναρξη του νόμου είναι τουλάχιστον σκανδαλώδες, όταν η νόμιμη αμοιβή έχει καθοριστεί με βάση συγκεκριμένο χρόνο εργασίας ενός μηχανικού.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβληματίζει αυτή η δεύτερη υπογραφή. Το να ισχύσει κάτι τέτοιο 9 μήνες μετά την έναρξη του νόμου είναι τουλάχιστον σκανδαλώδες, όταν η νόμιμη αμοιβή έχει καθοριστεί με βάση συγκεκριμένο χρόνο εργασίας ενός μηχανικού.

 

+1 από μένα!!!

 

και όχι μόνο αυτό.... υπάρχουν συμφωνητικά αμοιβών μεταξύ ιδιοκτήτη και μηχανικού, όπου ο εκάστοτε μηχανικός έχει κοστολογήσει τη δουλειά του και έχει συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη μια τάδε αμοιβή για το σύνολο της τακτοποίησης. Ποιός θα τη "φάει" στο κεφάλι τη διαφορά????????

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με προβληματίζει αυτή η δεύτερη υπογραφή. Το να ισχύσει κάτι τέτοιο 9 μήνες μετά την έναρξη του νόμου είναι τουλάχιστον σκανδαλώδες, όταν η νόμιμη αμοιβή έχει καθοριστεί με βάση συγκεκριμένο χρόνο εργασίας ενός μηχανικού.

+1 από μένα!!!

και όχι μόνο αυτό.... υπάρχουν συμφωνητικά αμοιβών μεταξύ ιδιοκτήτη και μηχανικού, όπου ο εκάστοτε μηχανικός έχει κοστολογήσει τη δουλειά του και έχει συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη μια τάδε αμοιβή για το σύνολο της τακτοποίησης. Ποιός θα τη "φάει" στο κεφάλι τη διαφορά????????

 

Μην βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα.

 

Σενάριο 1: Πιθανόν να εννοούν ότι, απλώς χρειάζεται στην κατηγορία 2 και 3 και υπογραφή κι άλλου μηχανικού, αφού όμως υπάρχει και η υπογραφή του "διαχειριστή της δήλωσης" μηχανικού να μην απαιτείται ο δεύτερος μηχανικός να μπει στην ομάδα των μηχανικών, τόσο της δήλωσης, όσο και του συστήματος αμοιβών.

 

Σενάριο 2: Πιθανόν αυτός να είναι και ο λόγος που "ξεκλείδωσαν" η συμφωνηθείσα αμοιβή και ο ΑΑ έργου κάθε δήλωσης. Να πρέπει δηλαδή να περάσει και ο δεύτερος μηχανικός τόσο στην ομάδα της δήλωσης, όσο και στο σύστημα αμοιβών. Αν δεν το έκαναν όλες οι δηλώσεις που είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή (80.000 δεν είχαν πει) θα έπρεπε να ξανανοίξουν μετά από αίτηση των μηχανικών....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να απαιτηθεί 2η υπογραφή. Ούτε καν θα τηρηθούν οι απαιτήσεις για την κάθε κατηγορία. 9 μήνες μετά δεν τίθεται καν τέτοιο θέμα. Τελικά θα ανεβάζει ΔΔΤΦΟ οποιοσδήποτε και για οποιαδήποτε κατηγορία, το ίδιο μπάχαλο που ίσχυε τόσα χρόνια δηλαδή και για τα επαγγελματικά δικαιώματα σε όλα τα θέματα... Ο ΣΠΜΕ σωστά το ζητάει ίσως, αλλά κάνουν εκεί μέσα με το νου τους μπαϊράμι εφόσον άργησαν μόλις ...9 μήνες. Αυτά γίνονται εξαρχής ή δε γίνονται ποτέ. Με 300άρια και 400άρια που έπαιξαν ως αμοιβές δεν υπάρχει κανένα περιθώριο να πληρώσει ο "άτυχος" μηχανικός που ανέλαβε τις τακτοποιήσεις επιπλέον ποσό για αυτόν που θα του υπογράψει το ΔΔΤΦΟ και για να το καλύψει ο ιδιοκτήτης φυσικά δεν τίθεται κανένα θέμα τώρα εκ των υστέρων.

Το αυτό θα συμβεί και με τα εξαρτημένα τοπογραφικά είμαι σίγουρος. Οι "πρωταθλητές" στις τακτοποιήσεις 4014 όπως είχε πει ο Σπίρτζης προ καιρού, είναι οι πτυχιούχοι και είναι μάλλον βέβαιο ότι το 60-70% αυτών υπέγραψε εξαρτημένα τοπογραφικά χωρίς να έχει το δικαίωμα. Θα τους βγει το ΥΠΕΚΑ και το ΤΕΕ και από πάνω τώρα τη στιγμή που δίστασαν να γίνουν κατηγορηματικοί όταν έπρεπε και επέλεξαν να μη "στεναχωρήσουν" κανέναν;

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ να τα υποβάλλουν ίσως να μπορούν (όπως πολύ σωστά αναφέρεις), να κoιμούνται όμως ήσυχοι ότι, "αύριο" κάποιο "φυντάνι" δεν θα τα ψάξει και θα τα βρει μπορούν;;;;;

 

Γι' αυτό γέλαγα πριν 9 μήνες με εκείνους που ζήταγαν 400 και 500 ευρώ για μια δήλωση 4014.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι είναι απαράδεκτο να ζητάνε τόσο καθυστερημένα δεύτερη υπογραφή΄. Οταν αυτό ουσιαστικά σημαίνει δεύτερη αυτοψία απο τον δεύτερο μηχανικό,η αλλοιώς υπογραφη μαϊμού.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ να τα υποβάλλουν ίσως να μπορούν (όπως πολύ σωστά αναφέρεις), να κoιμούνται όμως ήσυχοι ότι, "αύριο" κάποιο "φυντάνι" δεν θα τα ψάξει και θα τα βρει μπορούν;;;;;

 

Γι' αυτό γέλαγα πριν 9 μήνες με εκείνους που ζήταγαν 400 και 500 ευρώ για μια δήλωση 4014.....

 

Δεν μπορείς να υποβάλεις τοπογραφικό εάν ένας από τους μηχανικούς στην ομάδα των μηχανικών της δήλωσης δεν έχει την απαιτούμενη ειδικότητα!!! Δοκίμασα να ανεβάσω τοπογραφικό και δεν το δέχεται, ενώ όταν έβαλα στους μηχανικούς έναν ΠΜ, μπόρεσα και το κλίκαρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.