Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο μπορεί να εξέχει το υπόγειο από το έδαφος σε εκτός οικισμού οικοδομή?


ntemhs

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό τόπικ αλλά μπορείτε να μου πείτε αν θεωρείται υπόγειο το εξής:

Το οικόπεδο βρίσκεται σε κεκλιμένο έδαφς.

Στην πλευρά όπου είναι και το μεγαλύτερο υψόμετρο (ανατολική) το υπόγειο είναο όλο μέσα στο έδαφος (κάτω από τη στάθμη του φυσικού)

.Η δυτική είναι όλο έξω με κανονική είσοδο.

η βόρεια είναι κάτω από το φυσικό αλλά το έχουν ξαμπαζώσει.

η νότια είναι έξω. (δλδ σαν ισόγειο.

 

τι ισχυει για τα κεκλιμενα εδαφη και τα υπογεια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι διαφορετικό.Αν είσαι εκτός σχεδίου, όποιο τμήμα του υπογείου έχει αποκαλυφθεί παραπάνω απο 80 εκ δεν είναι υπόγειο

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι στα κεκλιμένα όταν μπορούσε να 'προκύψε΄ ισόγειο από τη μία μεριά λόγω έντονης κλίσης του εδάφους ήταν νόμιμο..

Έχω δει και σε νόμιμες οικοδομικές άδειες κάτοψη υπογείου που από τη μια μεριά είναι κανονικά μες στο έδαφος αλλά από την άλλη έχει κανονική είσοδο από το δρόμο.

Σε αυτές τις πειπτώσεις αναφέρομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι όροφος κλίσης, αλλά το μπροστινό τμήμα του μετράει στη δόμηση.

Από το σημείο και πίσω που η στάθμη αυτή μπαίνει μέσα στη γη λιγότερο από 80 εκ μπορεί να ονομαστεί υπόγειο αλλά θα πρέπει να διαχωρίζεται από το τμήμα του μπροστινού ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

margaritta μήπως αυτή η είσοδος ήταν για κάποιο γκαράζ; Στο υπόγειο επιτρέπεται ένα τμήμα του να έχει ξεμπαζωθεί για πρόσβαση.
Link to comment
Share on other sites

Η μία είσοδος ναι ήταν για γκαραζ.....Βασικά θέλω να τακτοποιήσω μία κατοικία η οποία έχει πόρτα και παράθυρα από 3 μεριές αλλά από τη μία είναι όλη μέσα στο χώμα κάτω από το επίπεδο του δρόμου..Και αναρωτιέμαι αν θα το δηλώσω ως υπογειο με ξεμπαζωμα. Γίνεται? Θα ήταν σωστό κάτι τέτοιο?

Ξαναλέω ότι η 2 πλευρές είναι στο επίπεδο του δρόμου, οι άλλες 2 είναι κάτω από αυτό και η μία ξεμπαζώθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και σχετική ερώτηση ή περίπου σχετική γι΄αυτό.

Νομίζω ότι μπορείς με μία παράβαση για μη διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.