Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο μπορεί να εξέχει το υπόγειο από το έδαφος σε εκτός οικισμού οικοδομή?


ntemhs

Recommended Posts

  • 1 month later...

Σταυρόλεξο για δυνατούς λύτες (ή και όχι..). Διώροφη κατοικία με υπόγειο, εκτός σχεδίου.

Στην άδεια το υπόγειο έχει την άνω στάθμη του (κάτω στάθμη πλάκας) στα 0,80μ. Λόγω υπερύψωσης του κτιρίου ή ξεμπαζώματος -δεν ξέρω αν έχει και σημασία, το 0,80 έχει γίνει 1,75. Επειδή υπάρχουν οι άλλες προϋποθέσεις για να προχωρήσει νομιμοποίηση, με το αρ.22, υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί το κτίριο τριώροφο και να κολλήσουμε στον περιορισμό περί των δύο ορόφων στα εκτός σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα νομιμοποιηθεί κάτι που αντιβαίνει στις διατάξεις του άρθρου 1 για τα εκτός σχεδίου;

Μήπως μαζί με τη νομιμοποίηση να υπάρξει και αίτηση για άδεια διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου αν υπάρχει φυσικά η δυνατότητα για μπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα αν είναι να το νομιμοποιήσει και να το μπαζώσει δεν κερδίζει κάτι.Οπότε μάλλον σε τακτοποίηση θα καταλήξεις.Αυτά που γράφω είναι με την υπόθεση ότι θέλουμε να μετατρέψουμε το υπόγειο σε ΚΧ.Αν όχι τότε μπαζώνουμε και φτιάχνουμε τον περιβάλλοντα χώρο που αναφέρεται στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Νομίζω οτι είμαι στο σωστο θεμα για να εκφράσω εναν προβληματισμο μου (ο.κ., εν μερει!).

 

Με τα σημερινα δεδομενα (= ΝΟΚ), σε εκτος οικισμου, η οροφη του υπογειου δε μπορει να εξέχει περισσοτερο απο 1,20 μ. από την οριστικη σταθμη του εδαφους, σωστα?

 

Εστω οτι εχουμε δυο κτισματα που θα ενωνονται με εναν ημιυπαιθριο χωρο αναμεσα τους.

Απο την πισω μερια τα υπογεια θα ειναι εξολοκληρου μεσα στο εδαφος.

Στην μπροστινη μερια, θέλω να βγάλω απο μια γκαραζόπορτα για 1 θέση σταθμευσης στο υπογειο κάθε κτίσματος.

(αν και καποιοι παλιοι μηχανικοι μου λενε οτι υπο συνθήκες ελεγχου Πολεοδομιας δε θα μου το εκαναν δεκτο)

 

Μπορω να εχω ξεμπαζωμενη ολη τη μπροστινη πλευρα λόγω εισόδου γκαράζ?

Οι πλαινες πλευρες πρέπεί να συμμορφώνονται με τον περιορισμο του 1,20 μ. πανω αποτο εδαφος, σωστα?

Μπορω στη μπροστινη πλευρα να βγάλω και μια πόρτα εναλλακτικης εισόδου στο γκαράζ (για να μην μπαινοβγαινουν μονο απο τη γκαραζοπορτα)?

Link to comment
Share on other sites

Το καθε κτισμα εχει 3 σταθμες : Υπογειο, ισογειο και οροφος.

Οι εισοδοι των ισογειων ειμαι από την πισω πλευρά όπου το υπόγειο θα ειναι τελειως μεσα στο εδαφος.

Τις δυο γκαραζοπορτες τις θελω στα υπογεια απο τη μπροστινη πλευρα των κτιριων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είμαι στο σωστο θεμα για να εκφράσω εναν προβληματισμο μου (ο.κ., εν μερει!).

 

Με τα σημερινα δεδομενα (= ΝΟΚ), σε εκτος οικισμου, η οροφη του υπογειου δε μπορει να εξέχει περισσοτερο απο 1,20 μ. από την οριστικη σταθμη του εδαφους, σωστα?

 

Εστω οτι εχουμε δυο κτισματα που θα ενωνονται με εναν ημιυπαιθριο χωρο αναμεσα τους.

Απο την πισω μερια τα υπογεια θα ειναι εξολοκληρου μεσα στο εδαφος.

Στην μπροστινη μερια, θέλω να βγάλω απο μια γκαραζόπορτα για 1 θέση σταθμευσης στο υπογειο κάθε κτίσματος.

(αν και καποιοι παλιοι μηχανικοι μου λενε οτι υπο συνθήκες ελεγχου Πολεοδομιας δε θα μου το εκαναν δεκτο)

 

Μπορω να εχω ξεμπαζωμενη ολη τη μπροστινη πλευρα λόγω εισόδου γκαράζ?

Οι πλαινες πλευρες πρέπεί να συμμορφώνονται με τον περιορισμο του 1,20 μ. πανω αποτο εδαφος, σωστα?

Μπορω στη μπροστινη πλευρα να βγάλω και μια πόρτα εναλλακτικης εισόδου στο γκαράζ (για να μην μπαινοβγαινουν μονο απο τη γκαραζοπορτα)?

εγώ ρώτησα χτες στην ΥΔ στην περιοχή μου και ο δντης μου είπε για εκτός σχεδίου παραμένει το 0.8 και δεν ισχύει το 1.20 του ΝΟΚ για τα υπόγεια
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλά σ' απάντησαν

ισχύει αυτό του άρθρου 1 ΝΟΚ

 

5. (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ) α) Οι ειδικές πολεοδομικές διατάξεις, με την επιφύλαξη της επόμενης παραγράφου, κατισχύουν των γενικών διατάξεων, που περιέχονται στον παρόντα νόμο.

 

άσχετα αν ισχύουν και τα παρακάτω άρθρου 1

 

87. Υπόγειο είναι όροφος ή τμήμα ορόφου, του οποίου η οροφή δεν υπερβαίνει την απόσταση 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.

άρθρο 1 του ΝΟΚ

 

και αυτό του άρθρου 11

 

 

ι. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ) Για κτίρια κατοικιών ένας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει το κτίριο, προοριζόμενος για βοηθητικές χρήσεις με την προϋπόθεση ότι η οροφή του σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.

 

Ο όροφος αυτός δύναται να εξυπηρετεί κύριες χρήσεις του κτιρίου εφόσον όλος ή μέρος του αποτελεί λειτουργικό προσάρτημα αυτοτελούς κατοικίας ή κατοικιών και προσμετρηθεί το 50% της επιφάνειας του χώρου της κύριας χρήσης στο σ.δ.. Στην περίπτωση αυτή δεν ισχύουν οι απαιτήσεις περί φυσικού φωτισμού και αερισμού.

 

ια. (εντος ε.ρ.σχ) (εκτος ε.ρ.σχ) (οικισιμοί χ.ε.ρ.σχ) Για κτίρια μικτής χρήσης, εφόσον κατασκευάζονται στο ισόγειο άλλες χρήσεις εκτός κατοικίας, ένας υπόγειος όροφος επιφάνειας ίσης με εκείνη που καταλαμβάνει η άλλη χρήση, ποσοστό του οποίου μέχρι 50% μπορεί να προορίζεται για κύρια χρήση αυτού με την προϋπόθεση τήρησης των κανονισμών λειτουργίας του, ανεξάρτητα εκπλήρωσης προϋποθέσεων φυσικού φωτισμού − αερισμού. Το υπόλοιπο 50% διατίθεται αποκλειστικά για βοηθητικές χρήσεις αποθηκών εφόσον λειτουργικά είναι προσάρτημα αυτών, με την προϋπόθεση ότι η οροφή του υπογείου ορόφου σε κανένα σημείο δεν υπερβαίνει το 1,20 μ. από την οριστική στάθμη του εδάφους.

 

Στις περιπτώσεις κτιρίων κτιρίων μικτής χρήσης και για την εξυπηρέτηση των κατοικιών της ανωδομής μπορεί να κατασκευάζεται επιπλέον υπόγειος όροφος όπως ορίζεται στην παράγρα ι΄.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα,

διάβαζα το παραπάνω forum σχετικά με το πόσο μπορεί να εξέχει το Υπόγειο σε Κατοικία Εκτός Σχεδίου Δόμησης και μπερδεύτηκα...

Ισχύει το 1,20μ. του ΝΟΚ ή το 0,80μ.του ΦΕΚ '85?

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.