Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένταξη στον Ν.4014 κτιρίου με τμήμα εντός κοινοχρήστου χώρου.


Recommended Posts

Μα το ζητούμενο σου συνάδελφε είναι να τακτοποιήσεις την αυθαίρετη κατασκευή η οποία είναι αυτή που δεν θίγεται. Αρα αυτήν εκτιμώ πως θα μπορείς να την τακτοποιήσεις. Το θέμα είναι τι γίνεται σε περίπτωση μεταβίβασης με το τμήμα του νόμιμου κτηρίου το οποίο βρίσκεται εντός του δρόμου.

Αναζήτησε το ΦΕΚ της τροποίησης και το επίσημο διάγραμμα που το συνοδεύει. Οπως σου είπαν οι συνάδελφοι, θα φαίνονται πάνω σε αυτό η καταργούμενη Ρ.Γ και η νέα Ρ.Γ.

Εάν δεν το βρίσκεις στον Δήμο ή στην Πολεοδομία, αναζήτησε το στο αρχείο ρυμ/κών σχεδίων του ΥΠΕΧΩΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Megapad

Αν λοιπόν είναι όπως τα λες με τον έλεγχο της Ρ.Γ. δεν έχεις κανένα πρόβλημα !!

Η υπαγωγή στο 4014 αφορά μόνο το αυθαίρετο και όχι το αρχικό νόμιμο ρυμοτομούμενο.

Και για να γίνω σαφής

1. Στο Ν.4014 εντάσσεις το αυθαίρετο μη ρυμοτομούμενο και μόνο και όχι το νόμιμο ρυμοτομούμενο .

2. Στη δήλωση αναφέρεις ότι το αυθαίρετο έχει δηλωθεί και το αρχικό είναι νομίμως υφιστάμενο.

3. Στο τοπογραφικό των συμβολαίων αποτυπώνεις και δηλώνεις ξεκάθαρα το ρυμοτομούμενο

και με σχετικό υπόμνημα στη παλιά δήλωση του Ν.651/77.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

 

Όσο για τον όρο κατασκευή :

Ορίζεται στον ΓΟΚ/85....

 

ΓΟΚ/85. ΑΡΘΡΟΝ-2. "Ορισμοί".

18.Κατασκευή είναι κάθε τεχνικό έργο.

 

Συνάδελφε neadertal μάλλον όλα τα σφάζεις και όλα τα μαχαιρώνεις από όσα κατάλαβα.

Όσο για τη ...θέα , έχεις καλό χιούμορ

Edited by venezia
Link to comment
Share on other sites

...

έχει κατασκευαστεί την περίοδο 1952-1953 κτίριο με οικοδομική άδεια του 1952.

 

...

...συμπεραίνω ότι σύμφωνα με τον Ν.4014 ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΕΙ αλλά και ούτε να τακτοποιηθεί με κάποιον τρόπο.

...

...

 

Με κάθε επιφύλαξη φυσικά, αλλά ως προ 55 είναι

α) νόμιμα υφιστάμενο ως έχει

β) και ως προ 55 δεν υπάρχει πρόβλημα για την βεβαίωση μεταβίβασης.

 

(αλλά με επιφύλαξη η γνώμη μου για το συγκεκριμένο ζήτημα διότι δεν το έχω παρακολουθήσει αρκετά)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ρυθμιστεί το αυθαίρετο εφόσον είναι στατικά ανεξάρτητο από το νόμιμο, πλην όμως ρυμοτομούμενο, παλαιό κτίριο

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι μεταξύ των 2 απόψεων που εκφράζουν venezia kai armenopoulos...από την μια σκέφτομαι πως ο χώρος που θα ενταχθεί δν ρυμοτομείτε από την άλλη εφόσον ΔΕΝ είναι ανεξάρτητο και ο φορέας είναι ΕΝΑΣ νομίζω πως δν μπορώ......

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε neadertal μάλλον όλα τα σφάζεις και όλα τα μαχαιρώνεις από όσα κατάλαβα.

όχι συνάδελφε, πάντα χειρουργικά... :grin:

Μπορεί να ρυθμιστεί το αυθαίρετο εφόσον είναι στατικά ανεξάρτητο από το νόμιμο, πλην όμως ρυμοτομούμενο, παλαιό κτίριο

armenopoulos από που προκύπτει αυτό που λες για την στατική ανεξαρτησία στα αυθαίρετα...το λέει ο νόμος;

Megapad εγώ νομίζω πως και στο νόμιμο τμήμα (εντός οικοπέδου φυσικά) να ήταν η αυθαιρεσία, κατά την δική μου άποψη θα μπορούσε να τακτοποιηθεί... θεωρώ πως μπορείς να τακτοποήσεις το αυθαίρετο του ΄90...δεν ξέρω ακριβώς τι χρειάζεται να συμπεριλάβεις για να περιγράψεις καλύτερα την κατάσταση του νομίμου και της ρυμοτόμησης του.

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημερα σας,

δηλαδη κατεληγετε στο συμπερασμα οτι αν ειναι στατικα εξαρτημενο το αυθαιρετο τμημα που βρισκεται εντος εγκεκριμενου κοινοχρηστου χωρου με την υπολοιπη αυθαιρετη οικοδομη που βρισκεται εντος οικοπεδου, δεν μπορει να γινει τακτοποιηση σε αυτην.

και αν γινεται τετοια τακτοποιηση, το τμημα που βρισκεται εντος εγκεκριμενου κοινοχρηστου χωρου ποτε πρεπει να κατεδαφιστει? μηπως πριν την τακτοποιηση? γιατι δεν εχω δει να το διευκρινιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το τμήμα στον κοινόχρηστο χώρο πρέπει να κατεδαφιστεί άμεσα, γιατί τα πρόστημα διατήρησης τρέχουν και οποσδήποτε πρίν να ολοκληρωθεί η υπαγωγή του υπόλοιπου, γιατί αλλιώς δεν μπορεί να πάρει βεβαίωση.

Το στατικά εξαρτημένο είναι σχετικό, βλέπε εξώστες, στεγαστρά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

nana ενημερώνεις τους πελάτες σου για την κατάσταση και τακτοποιείς αυτά που βρίσκονται εντός του οικοπέδου σου και κλείνεις, τα υπόλοιπα αφορούν άλλες διαδικασίες και όχι του 4014 και είναι άμεσα κατεδαφιστέα όποτε το αποφασίσουν οι αρχές.

Στα περί στατικής ανεξαρτησίας εγώ δεν βλέπω κόλλημα και θέμα, πουθενά δεν αναφέρει ο νόμος για στατική ανεξαρτησία και απορώ πως έγινε κανόνας..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.