Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρεσια με πληρωμενο προστιμο ν.3843


Recommended Posts

Αν μπορεί καποιος να με διαφωτίσει..

Σε διαμέρισμα υπάρχει Η/Χ που έχει περαιωθεί με τον 3843,το διαμέρισμα στην άδεια είναι κατοικία αλλά στην πράξη χρησιμοποιείται ως ιατριο!

Πρέπει να δηλωθεί όλο σαν αλλαγή χρήσης τώρα με τον 4014???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

. Στην περίπτωση που υποβλη-

θεί αίτηση υπαγωγής στο άρθρο 24 του ν. 4014/2011,

σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο, τα ποσά του παρα-

βόλου και των δόσεων του ειδικού προστίμου, που έχουν

καταβληθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 του

ν. 3843/2010, συμψηφίζονται με το ποσό του ενιαίου ει-

δικού προστίμου του άρθρου 24 του ν. 4014/2011, σύμ-

φωνα με όσα ορίζονται στο άρθρο 24 παρ.11 του ν.

4014/2011.

 

 

Δέν ξέρω για εσάς αλλά εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου .

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κάτι γιατι εχω μπρδευτει πλήρως.

Σε πυλωτη εχω τακτοποιησει με Ν.3843 τρια διαμερίσματα που ηταν γκαραζ.Ο ιδιοκτητης θέλει να πουλησει τωρα το ενα.Η ερωτησει ειναι:

Εαν πρεπει να υπαχθουν και στο νόμο 4014 σαν αυθαιρετες κατασκευες και να γινει συμψηφισμος προστιμων.

Link to comment
Share on other sites

δεν είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις αυτό. Αν δεν υπάρχει άλλη αυθαιρεσία που να πρέπει να τακτοποιηθεί με 4014 (πχ υπέρβαση ύψους) και μπορείς να δώσεις βεβαίωση, βγάζεις τις βεβαιώσεις κανονικά επιλέγοντας την περίπτωση 2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περαιωμένη σοφίτα με τον Ν3843/10 (χωρίς υπέρβαση ύψους) πως θα επιστραφεί το επιπλέον ποσό (~4.000Ε)?

 

Αναμένεται ν' ανακοινώσουν διαδικασία επιστροφής στους ιδιοκτήτες των παραπάνω καταβληθέντων ποσών.....

Δεν ξέρει κανείς το πότε θα το κάνουν!

Περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. μπορει καποιος να μου δωσει μια απαντηση στο οτι δεν μπορω να κανω οριστικη υπαγωγη και να βγει βαβαιωση μηχανικου που χρειαζεται για να γινουν τα συμβολαια διοτι βγαινει μηνυμα εκκρεμοτητα εκδοσης οικοδομικης αδειας, παρ'ολο που εχει εκδοθει αδεια.Βγαζει στο ΤΕΛΟΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ το ποσο που ειναι να πληρωθει και διπλα αφου πηγα και το πληρωσα ΕΞΟΦΛΗΣΗ και απο κατω στο ΕΦΑΠΑΞ ΔΟΣΗ ΧΩΡΙς ΕΚΠΤΩΣΗ για ποσό 0,00 ευρω ΑΝΕΞΟΦΛΗΤΟ. Μηπως εχει κολλησει για αυτο το λογο μου βγαζει ανεξοφλητο στα 0 ευρω....????

 

Ειναι η τέταρτη φορά που τη συναντάω την ερώτηση Δε λειτουργεί το φόρουμ με αυτή τη λογική.Διάβασε τους Κανόνες συμμετοχής.Manolis gon.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, επιτρέψτε μου μια ερώτηση σχετική με το θέμα,

 

Σε ισόγειο πολυκατοικίας με χρήση καταστήματος, έχει περαιωθεί ρύθμιση με το ν.3483/10 τμήματος που βάσει αδείας ήταν ημιυπαίθριος. Στην εν λόγω ρύθμιση ο Η/Χ έχει ρυθμιστεί για 40 χρόνια λοιπόν ως χώρος κατάστηματος χωρίς δικαίωμα αλλαγής χρήσης.

 

Στη συνέχεια έλαβε χώρα αυθαίρετη αλλαγή χρήσης του συνόλου του ισογείου από κατάστημα σε κατοικία (όλα πριν την 27/8/2011). Για τα τ.μ. που έχουν υπολογιστεί στο σ.δ. τα πράγματα είναι απλά, παράβολο και "προς έκδοση οικοδομικής αδείας". Για το προβληματικό κομμάτι το δίλλημά μου είναι το εξής:

α) Ρύθμιση με το ν.4014/11 της αλλαγής χρήσης από Η/Χ σε κατοικία και συνυπολογισμός του προστίμου από την (περαιωμένη για κατάστημα) δήλωση του ν3843/10. Κι αν μετά πάω να αποσύρω τον φάκελο του 3843 από την πολεοδομία και μου πουν δεν γίνεται γιατί είναι περαιωμένος? ή δεν γίνεται γιατί στη δήλωση του ν.3843/10 ο ιδιοκτήτης κι ο μηχανικός το λένε κατάστημα? Θα μου πείτε γιατί δεν ρωτάς του αρμόδιους, το θέμα είναι ρωτάς την πολεοδομία, τη ΔΟΚΚ ή και τους δύο? Μπορείς να βασιστείς στα λεγόμενα τους ή τι γίνεται αν σου δώσουν αντιφατικές απαντήσεις?

β) Ρύθμιση αλλαγής χρήσης στο ρυθμισμένο με το ν.3843/10. Ακούγεται τρελό αλλά δεν έχω συμπεράνει από κάπου πως δεν γίνεται?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο και τις απόψεις σας

Link to comment
Share on other sites

Πως αποδεικνύεται ότι, η αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε κατοικία, έγινε πριν τις 28.7.2011;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.