Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό υπέρβασης δόμησης - Πώς επιτέλους?


Recommended Posts

Μα όπως μπορούμε να διασπάσουμε τα ΦΚ έτσι μπορούμε και να τα συμπυκνώσουμε.Αν δηλαδή ένας ΚΧ έχει ακριβώς τις ίδιες παραβάσεις με εναν ΒΧ τότε γράφονται στο ιδιο ΦΚ.Αρα οι συντελεστές θα υπολογιστούν αθροιστικά των εμβαδών του ΒΧ και του ΚΧ. Ενας άλλος που θα κάνει για την ίδια περίπτωση 2 ΦΚ, ξεχωριστά τον ΚΧ και ξεχωριστά τον ΒΧ, θα υπολογίσει όπως λες (pontifikas) τους συντελεστές και θα βγει το πρόστιμο λιγότερο.Δε νομίζω να υπάρχει λογική σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορει να εχεις 2 αποθηκες ενα γκαραζ κι ενα υποστεγο ας πουμε 150 τ.μ. συνολο ολα οποτε αν τα επιτρεπομενα ειναι 250 τ.μ. τοτε 150/250 ειναι ο συντελεστης για ολους τους βχ οσα φυλλα καταγραφης κι αν κανεις

και ακομα εχεις και μια κατοικια (κχ) 50 τ.μ. υπερβαση τοτε ο συντελεστης της κατοικιας 50 /250 σε οσα φυλλα καταγραφης και να την σπασεις λογω Δ ας πουμε

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου αλλά δε βλέπω τη λογική που μπορεί να υπάρχει (παρά μόνο την ανάγκη για μικρότερα πρόστιμα)Αφού η δόμηση είναι ένα μέγεθος για οποιαδήποτε κατασκευή που γίνεται μέσα στο οικόπεδο-γήπεδο, εμείς γιατί το διαχωρίζουμε αυτό το μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπες πιο πανω μονο και μονο για μικροτερα προστιμα ,ο νομος ειναι απαρεδεκτος οπως βλεπεις κι εσυ, αν αρχισουμε να μιλαμε για παραδειγματα θα βρουμε παρα μα παρα πολλες περιπτωσεις για τις οποιες ειναι εντελως αδικος και παρα πολλες για τις οποιες ειναι ευνοικοτερος...Εμεις οταν υπαρχει ολο αυτο το μπερδεμα και οι ασαφειες γιατι να μην σκεφτουμε το συμφερον του πελατη...Θα μου πεις αυθαιρετος ειναι δεν πληρωσε μηχανικο, Ικα κτλ οι αλλοι που πληρωνανε τοσα χρονια ειναι μ...κες αλλα δεν ειναι παντα ετσι ,π.χ. πριν την δεκαετια του 70 ηταν πολλοι λιγοι αυτοι που βγαζανε αδειες γιατι πολλοι απο αυτους ειδικα στα χωρια δεν ξερανε και δεν υπηρχαν ελεγκτικοι μηχανισμοι.

 

Οποτε σε μελλοντικο ελεγχο οταν εγω σαν μηχανικος θα ειμαι καλυμμενος με την ασαφη ερωτοαπαντηση θ4 ,που μονο αυτη μιλαει για το συγκεκριμενο θεμα...το ιδιο φανταζομαι και ο πελατης μου τον οποιο του εχω εξηγησει τα παντα σωστα

 

Θα σου πω ενα παραδειγμα ,εχω παει τρεις φορες στο Τεε για τους στεγασμενους ανοιχτους χωρους επι υποστηλωματων απο ξυλινη κατασκευη ας πουμε τα λεγομενα στεγαστρα κατ'επεκταση μιας κατοικιας ...η απαντηση που μου δωσανε για το υπολογισμο προστιμου ειναι με αναλυτικο (Δ6) .Την ιδια απαντηση δωσανε και σε αλλους συναδελφους, και τους λεω κι αν υπερβαινει το ποσοστο Η/Χ ,Δ κτλ τι γινεται ?

Και μου λενε ποιος σου ειπε οτι ειναι Η/Χ ,αν εβγαζες μια αδεια για αυτο το στεγαστρο σημερα ,στο οποιο εχουν και δικιο , για να θεωρηθει αυτο το υποστεγο-στεγαστρο η/χ της κατοικιας πρεπει να εχει κατασκευαστει μαζι με την κατοικια

αν εχει κατασκευαστει σε αλλη χρονικη περιοδο τοτε μετραει σε δομηση και καλυψη και το 15% για η/χ που γλιτωνεις προκυπτει μονο απο το 15%του εμβαδου του στεγαστρου.

Οποτε το συμπερασμα που βγαλαμε ειναι το εξης : o νομοθετης καθορισε προστιμο για τετοιες κατασεκυες 500 ευρω ,ο οποιες ομως ασχετα απο τον τροπο υπολογισμου του προστιμου στο Δ/κ του συγκεκριμενου οικοπεδου θα μετρησουν σε δομηση ,καλυψη ή ποσοστο Η/Χ οπως προβλεπει ο ΓΟΚ

 

 

Το παραδειγμα αυτο στο αναφερω σε απαντηση αυτου που εγραψες

 

''Αφού η δόμηση είναι ένα μέγεθος για οποιαδήποτε κατασκευή που γίνεται μέσα στο οικόπεδο-γήπεδο, εμείς γιατί το διαχωρίζουμε αυτό το μέγεθος?''

 

για να δεις πως κανουμε λαθος σε πολλες περιπτωσεις που συγχεουμε τον ΓΟΚ ,κτιριοδομικο με αυτον το νομο, αυτος ειναι εισπρακτικος νομος οπως και ο 3843 τιποτα αλλο...

Edited by pontifikas
Link to comment
Share on other sites

Ολα κατανοητά αυτά που λες, και το θέμα είναι ότι προσπαθούμε εμείς να ερμηνεύσουμε έναν νόμο που αυτοί που τον έγραψαν δεν ήξεραν τι έκαναν ούτε βέβαια και οι συνεχιστές τους με τις Ε/Α και τις εγκυκλίους.Οπότε μάλλον θα πράττουμε κατά το δοκούν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι συντελεστές υπέρβασης δόμησης και υπέρβασης κάλυψης πάνε για τα σύνολα της παρανομίας. Αυτούς που πρέπει να σπάμε είναι όταν έχουμε άλλους χώρους εντός πλαγίων αποστάσεων υπερβάσεις ύψους κλπ, γιατί τότε κάνουμε διάκριση σε κατασκευές που νομιμοποιούνται ή όχι με τον παλιό τρόπο. Προσωπικά έτσι το κάνω εγώ. Όταν πρόκειται για αλλαγές χρήσης όμως ή αν πρόκειται για κάτι που δεν αλλάζει την κάλυψη, τότε για αυτό δεν βάζω υπέρβαση κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα στο ΤΕΕ για ερωτησεις και ρωτησα για το συγκεκριμενο θεμα και η κοπελα που ηταν υπευθυνη για θεματα αυθαιρετων μου ειπε θα μπορουσε να εχει βαση το σκεπτικο σου ,αλλα τελικα διαφωνησε μαζι μου γιατι αλλο εννοει ο ποιητης , αλλα μου ειπε πως οι περισσοτεροι που ακουει καθε μερα και τους το προτεινει και αυτη πανε ανα κτιριο /επιτρεπομενα ,

Μα τις λεω αυτο ειναι ευνοικοτερο απο αυτο που προτεινω εγω και μου απαντησε για την αρχικη εγκυκλιο και τα παραδειγματα ,τα οποια εχουν μεγαλυτερη νομικη ισχυ μιας ερωτοαπαντησης...

Link to comment
Share on other sites

Θ4: ...''Στη συνέχεια ταξινομούνται οι υπερβάσεις και ομαδοποιούνται ανά αυτοτελή ιδιοκτησία αυτές που έχουν τις ίδιες κατηγορίες υπέρβασης (πχ κάλυψη, δόμηση, κλπ). Για τον εντοπισμό των συντελεστών (ποσοστό) επιβάρυνσης ανά φύλλο καταγραφής αυθαιρεσιών της ίδιας κατηγορίας τα μεγέθη των υπερβάσεων – παραβάσεων που διαπιστώθηκαν συγκρίνονται με τα μέγιστα επιτρεπόμενα μεγέθη που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου, ανεξάρτητα αν υπολείπονται ή υπερβαίνουν τα μεγέθη αυτά.''

 

Αυτα έγραψε στις ερωταπαντήσεις το Υπουργείο και σε αυτό στηρίζεται και παράδειγμα της εγκυκλίου.

Ωστόσο ο υπολογισμός των συντελεστών ανά φύλλο καταγραφής και όχι στο σύνολο της διακριτής παράβασης οδηγεί σε ευνοικότερο πρόστιμο και η απλή λογική λέει ότι δεν είναι ο σωστός τρόπος, πχ όπως αναφέρει και η κ. Λεμπέση σε πρόσφατες σημειώσεις της¨:

 

Ένα μικρό παράδειγμα (από το συνάδελφο Σταύρο Σουάνη):

ακίνητο Α έχει υπέρβαση δόμησης 100μ2 με το οικόπεδο να έχει μέγιστο επιτρεπόμενο 80μ2.

Το πρόστιμο θα το υπολογίσουμε με συντελεστή 1,6 στην υπέρβαση δόμησης.

Στο δίπλα οικόπεδο έχει χτιστεί το σπίτι Β με 100μ2 υπέρβαση δόμησης, αλλά τα 50μ2 από

αυτά παραβιάζουν το Δ <20%.

Τιμή ζώνης, εντός εκτός κτλ έστω ότι βγάζουν μία τιμή Σ

Υπολογίζοντας λοιπόν με τον τρόπο "ποσοστό ανά ΦΚ" έχουμε:

Για το Α θα έχουμε: Σx100x1,6=160Σ

Για το Β θα έχουμε: Σx50x1,3+Σx50x1,3x1,2=143Σ.

και αυτό είναι λάθος βάσει της κοινής λογικής, αφού στο Α οικόπεδο έχουμε μόνο υπέρβαση δόμησης

 

Με τον τρόπο "αθροίζουμε τις παρανομίες και υπολογίζουμε έναν συντελεστή

για κάθε ιδιοκτησία":

Για το Α θα έχουμε: Σx100x1,6=160Σ

Για το Β θα έχουμε: Σx50x1,6+Σx50x1,6x1,2= 176Σ > 160 Σ

που είναι το σωστό (έχοντας αθροίσει την υπέρβαση δόμησης)

 

Ο καθένας κρίνει και πράττει όπως θέλει, εγώ εφόσον το υπουργείο δεν έχει βγάλει κάτι καινούριο θα πάω με το πιο συμφέρον για τον πελάτη άσχετα αν καταλαβαίνω ότι δεν είναι μαθηματικά σωστο, δλδ ανα φύλλο καταγραφής εφόσον όμως έχω κάνει σωστά την ομαδοποίηση και κάθε φύλλο καταγραφής έχει διαφορετική ομάδα αυθαιρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το γραφει ακριβως ετσι η Θ4 , θα συμφωνησω μαζι σου οτι η κατασταση ειναι μπερδεμενη πανω σε αυτο το κομματι οποτε κι εγω υπολογιζω το προστιμο με βαση το παραδειγμα της εγκυκλιου κτιριο (αυτοτελες) /επιτρεπομενα , δηλαδη δεν σπαω ενιαια κτιρια σε διαφορετικα φυλλα ωστε να βγει μικροτερος ο συντελεστης κι αν το κανω λογω Δ π.χ. τοτε βαζω κοινο συντελεστη για το κτιριο αυτο...

 

Και πραττω με τη λογικη κι ολας,αν το δουμε με βαση την θ4 ενας π.χ. που εχει Υ.Δ. σε ολα τα κτιρια του αθροιστικα πανω απο το 100% τοτε παει με 1,6 και λογικα με 1,4 για καλυψη ,οποτε 1,6χ1,4 = 2,24 επιβαρυνεται περισσοτερο απο καποιον που ειναι τελειως αυθαιρετος χωρις αδεια...ειναι δυνατον

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επιτρεπόμενη Δόμηση Οικοπέδου= 402,19 τ.μ.

Πραγματοποιούμενη Δόμηση (οικ. αδειας) = 400,42 τ.μ.

-> Υπόλοιπο επιτρεπόμενης Δόμησης = 1,77 τ.μ.

Αυθαιρεσία: Προσθήκη Σοφίτας = 141,25 τ.μ.

Υπέρβαση επιτρεπ. δόμησης= 139,48 τ.μ.

Το ερώτημα είναι το ποσοστό υπέρβασης δόμησης είναι (139,48 x 100)/1,77 ;

Προβληματίζομαι γιατί είναι η πρώτη περίπτωση αυθαιρέτου που αντιμετωπίζω, και το πρόστιμο μου φαίνεται μεγάλο.

Σημείωση:Η σοφίτα είναι γιαπί και θα παραμείνει έτσι για αρκετά χρόνια- κατά βεβαίωση του ιδιοκτήτη -, δηλαδή χωρίς δάπεδα, κουφώματα, w.c. κ λοιπά. Το γεγονός αυτό έχει νόημα ν' αναφέρθεί στην τεχνική έκθεση; Έχει επίπτωση στον υπολογισμό του προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.