Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό υπέρβασης δόμησης - Πώς επιτέλους?


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑΣ εκτός του ότι είσαι ενημερωμένος, είσαι και γρήγορος στην επίλυση..... γρίφων. Σ' ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Ναι, όταν υφίσταται "εγκεκριμένη κάλυψη", δηλαδή, όταν έχεις ΟΑ και υπάρχουν υπερβάσεις κάλυψης σε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μεχρι χτες το βραδυ "ειχα καταλαβει" οτι τους συντελεστες υπερβασης δομησης τους βαζαμε συμφωνα με τα μεγιστα επιτρεπομενα στην οικοδομικη αδεια.Χτες στη διαβουλευση του νομοσχεδιου διαβασα:

'Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου"

Οταν δηλαδη εχω ενα υπογειο σε μια πολυκατοικια 30 ιδιοκτητων που τα μετρα του υπογειου οπως ηταν στην αδεια (50μ2) εγιναν κατοικια και αυτο το υπογειο εχει 1% ποσοστο συνοιδιοκτησιας τι κανω;;;;;Εχω πληρωμενο ηδη το προστιμο αλλα δεν εχω κανει οριστικη υποβολη

Link to comment
Share on other sites

Καλά το έκανες μέχρι τώρα και έτσι να συνεχίσεις για όσες τακτοποιήσεις κάνεις με τον 4014.

 

Το σχέδιο νόμου που είδαμε χθες, αφορά έναν νόμο που ΘΑ ισχύσει.

Όταν ψηφισθεί, βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

δε σου κρυβω οτι εναν πανικο τον εχω, γιατι αυτο στις μεταβατικές διαταξεις για την τρωτοτητα με προβληματιζει για το τι 'μελει γεννεσθαι"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.