Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό υπέρβασης δόμησης - Πώς επιτέλους?


Recommended Posts

Εγώ δεν βρίσκω καμία διαφορά στο σενάριο:

εκτός σχεδίου, κατάστημα στην άδεια, κατοικία στην πραγματικότητα,

 

με το σενάριο:

μετατροπή υπόγειου ΒΧ σε χώρο ΚΧ.

 

Και στις 2 περιπτώσεις η ουσία είναι αύξηση του συντελεστή δόμησης.

 

Στο σενάριο κατάστημα σε κατοικία εκτός σχεδίου,

τα ντουβάρια έχουν μεν μετρήσει στον σ.δ. αλλά μέτρησαν για μία άλλη χρήση...

Στην υφιστάμενη χρήση, είναι παράνομα.

Και όμως μέσω του παραδείγματος εξαιρούνται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει στο εξής ερώτημα:

 

Με βάσει την εγκύκλιο 4, το ποσοστό υπέρβασης υπολογίζεται μόνο με τους τακτοποιούμενους χώρους που έχουν κύρια χρήση, και επιλέγεται το ίδιο ποσοστό, έστω 50%-100%, σε όλα τα ΦΚ.

 

Το ποσοστό αυτό θα πρέπει να επιλεχθεί και σε ΦΚ όπου δηλώνεται χώρος με μειωτικό συντελεστή? Δεδομένου ότι ο χώρος αυτός δεν συμμετέχει στον υπολογισμό του ποσοστού, συν το ότι το πρόστιμο αυξάνεται κατακόρυφα...

 

Link to comment
Share on other sites

'αλλο η κύρια χρήση και άλλο ο μειωτικός συντελεστής .. εδώ εννοούν ότι πχ ένα υπόγειο αυθαίρετο που παραμένει υπόγειος βοηθητικός χώρος δεν θα υπολογιστεί για το ποσοστό υπέρβασης ενώ άμα έχει γίνει κατοικία παρόλο που παίρνει μειωτικό συντελεστή θα υπολογιστεί στο ποσοστό. τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα όμως παραμένει.

Έχουμε ένα κτίριο με ΟΑ που έχει αυθαίρετα 

1. Κλείσιμο ΗΧ και μετατροπή σε κατοικία. Κύριος χώρος

2. Επέκταση υπογείου (εντός της κάλυψης) Βοηθητικός χώρος.

Έστω Συντ ΥΔ = 1.3

 

Αν τα βάλουμε στο ίδιο ΦΚ θα πάρει και το υπόγειο τον ίδιο συντελεστή ΥΔ

Αν τα βάλουμε σε διαφορετικά ΦΚ, το υπόγειο θα έχει Συντ ΥΔ=1;

Τι από τα δύο είναι το σωστό;

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα όμως παραμένει.

Έχουμε ένα κτίριο με ΟΑ που έχει αυθαίρετα 

1. Κλείσιμο ΗΧ και μετατροπή σε κατοικία. Κύριος χώρος

2. Επέκταση υπογείου (εντός της κάλυψης) Βοηθητικός χώρος.

Έστω Συντ ΥΔ = 1.3

 

Αν τα βάλουμε στο ίδιο ΦΚ θα πάρει και το υπόγειο τον ίδιο συντελεστή ΥΔ

Αν τα βάλουμε σε διαφορετικά ΦΚ, το υπόγειο θα έχει Συντ ΥΔ=1;

Τι από τα δύο είναι το σωστό;

 

Αυτό είναι το σωστό.

Για την εύρεση της ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ δεν ασχολούμαστε με αυτούς τους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάτι γτ ψάχνοντας στην αναζήτηση δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι.

 

Εστω ότι σε κτίριο υπάρχει ήδη δηλωμένος χώρος με 3843 τον οποίο ΔΕΝ ξαναδηλώνω αλλά δηλώνω άλλες αυθαίρετες προσθήκες.

 

Για την επιλογή κατηγορίας ,4 ή 5 ,  στο % υπέρβασης συνυπολογίζω τον (ήδη δηλωμένο) χώρο του 3843 . 

 

Οταν πάω στο  Φυλλο καταγραφής , για το ποσοστό υπέρβασης του νέου  χώρου που θα δηλώσω , θα λάβω υπόψη μου ότι έχω ήδη μια υπέρβαση απο τον 3843 (που δεν την ξαναδηλώνω όμως ) ?

 

Παράδειγμα 

 

Εστω νόμιμα 100m2. Δηλώθηκαν με 3843 50m2. Τωρα θα δηλωθούν άλλα 50m2. Στο φύλλο καταγραφής τι από τα παρακάτω κάνω : 

 

1. Δηλώνω 50 με % υπέρβασης 50 % 

 

2. Δηλώνωι 50 με % υπέρβασης 100% λόγω του ότι υπάρχει χώρος δηλωμένος  με τον 3843 

Link to comment
Share on other sites

..............Για την επιλογή κατηγορίας ,4 ή 5 ,  στο % υπέρβασης συνυπολογίζω τον (ήδη δηλωμένο) χώρο του 3843 .ΝΑΙ

Οταν πάω στο  Φυλλο καταγραφής , για το ποσοστό υπέρβασης του νέου  χώρου που θα δηλώσω , θα λάβω υπόψη μου ότι έχω ήδη μια υπέρβαση απο τον 3843 (που δεν την ξαναδηλώνω όμως ) ?ΟΧΙ

Παράδειγμα 

Εστω νόμιμα 100m2. Δηλώθηκαν με 3843 50m2. Τωρα θα δηλωθούν άλλα 50m2. Στο φύλλο καταγραφής τι από τα παρακάτω κάνω : 

1. Δηλώνω 50 με % υπέρβασης 50 % ΑΥΤΟ

2. Δηλώνωι 50 με % υπέρβασης 100% λόγω του ότι υπάρχει χώρος δηλωμένος  με τον 3843 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το σωστό.

Για την εύρεση της ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ δεν ασχολούμαστε με αυτούς τους χώρους.

Και εγώ εκεί είμαι αλλά η ερώτηση είναι "αφού οι βοηθητικοί χώροι δεν συμμετέχουν στην εύρεση του συντελεστή γιατί να πάρουν συντελεστή;"

Link to comment
Share on other sites

Διότι απλώς οι μαλ@κες έχουν γράψει (με απλά λόγια) ότι, "....για την εύρεση των συντελεστών υπέρβασης δόμησης κ.λπ. συνυπολογίζουμε όλους τους αυθαίρετους χώρους, που τους δηλώνουμε με τ.μ. στα ΦΚ της δήλωσης".

 

Κάπου το είχα γράψει, το ξαναβάζω κι εδώ;

 

Για την εύρεση της Κατηγορίας:

".......i) Στην περίπτωση οικοπέδου/γηπέδου της περίπτωσης 1α του ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΟΣ του ν. 4178/13 (με οικοδομική άδεια), προκειμένου να ελεγχθεί η τήρηση των προϋποθέσεων της Κατηγορίας 4 συνυπολογίζονται στην επιφάνεια των υπολοίπων αυθαιρέτων κατασκευών και η επιφάνεια αυτών οι οποίες έχουν υπαχθεί στους νόμους 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62) και 4014/2011 (Α΄ 62), που προσαυξάνουν το συντελεστή δόμησης του ακινήτου, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν παραβιάζονται σε ποσοστό μεγαλύτερο του 40% τα πολεοδομικά μεγέθη κάλυψης και δόμησης και σε ποσοστό μεγαλύτερο του 20% το πολεοδομικό μέγεθος του ύψους που προβλέπονται από την οικοδομική άδεια (δηλ. που αναφέρονται ως πραγματοποιούμενα στο διάγραμμα κάλυψης της οικοδομικής άδειας). Στην περίπτωση που ένα από τα παραπάνω ποσοστά παραβιάζεται, τότε αυτές υπάγονται στην Κατηγορία 5...."
Δηλαδή εδώ τα συνυπολογίζεις.
 
Για την εύρεση των συντελεστών των υπερβάσεων: 
"....Για τον υπολογισμό των ανωτέρω συντελεστών τετραγωνιδίων, τα μεγέθη των αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων συγκρίνονται με τους επιτρεπόμενους όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου και σε περίπτωση συγκυριότητας ακινήτου με το μέρος των επιτρεπομένων μεγεθών που αναλογεί στο ποσοστό συνιδιοκτησίας της οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας εκάστου συγκυρίου....".
Δηλαδή, εδώ δεν τα συνυπολογίζεις.
Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεψα τα μπούτια μου πρωινιάτικα....

Για τον υπολογισμό των ποσοστών για την εύρεση της κατηγορίας χρησιμοποιούνται μόνο οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι κύριας χρήσης που προσαυξάνουν το συντελεστή δόµησης του ακινήτου. (ΕΓΚ4)

Για τον υπολογισμό των ποσοστών για την εύρεση του συντελεστή υπέρβασης δόμησης χρησιμοποιούνται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι.

 

sorry για το μπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.