Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό υπέρβασης δόμησης - Πώς επιτέλους?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην εγκυκλιο 4  λεει οτι μπορουμε, αν μας συμφερει περισσοτερο, να συγκρινουμε με τα τετραγωνικα που εχει η ιδιοκτησια στη συσταση.Ο ενδοιασμος μου ειναι οτι στην προκειμενη συσταση τα τετραγωνικα της οριζοντιας ειναι αυθαιρετα....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Η εγκύκλιος δεν λέει ότι διαλέγουμε αν θα λάβουμε υπόψη το ποσοστό συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο ή το ποσοστό της δόμησης ΟΙ στη δόμηση του ακινήτου κατά τη σύσταση. Αντίθετα λέει ότι, αν αυτά διαφέρουν, παίρνουμε υπόψη το δεύτερο.

Αυτά γιατί, σκοπός της σύγκρισης είναι η επιβάρυνση του αυθαιρετούντος ανάλογα με το ποσοστό της δόμησης που γνώριζε ότι είχε τη στιγμή που έκανε την αυθαιρεσία.

Όταν όμως θα έρθει η ταυτότητα να μοιράσει (με όριο το 40%) δόμηση σε όλους, τότε οπωσδήποτε πρέπει να ληφθεί υπόψη η συνιδιοκτησία στο οικόπεδο.

Στην περίπτωσή σου, γνώμη μου είναι ότι, πρέπει να πάρεις υπόψη σου τα ποσοστά στη δόμηση της σύστασης ασχέτως αν είναι νόμιμα ή όχι. Αυτός που υπέγραφε εκείνη την ώρα μπορεί και να μην ήξερε τι είναι στην άδεια και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Πας με βάση την σύσταση με την λογική που στο λέει και ο kan62...

To ίδιο και σε περίπτωση οπου πχ σε σύσταση η επιτρεπόμενη

δόμηση δέν ορίζεται βάσει χιλιοστών στο συμβόλαιο της σύστασης 

αλλά πάς με βάση αυτή

Link to comment
Share on other sites

Aπ οτι καταλαβαινω απο τη στιγμη που η συσταση του δινει 150τμ (στην πιλοτι που στην αδεια ειναι ανοιχτος υποστυλος χωρος) και αυτος εχει πραγματοποιησει 150 τμ καθ υπερβαση της αδειας αλλα τα γραφει η συσταση,  θεωρω οτι το ποσοστο υπερβασης ειναι >100%.

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

η σύσταση σου δίνει όμως και χιλιοστά , θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους συνάδελφους , πρέπει να πολλαπλασιάσεις τα χιλιοστά με την πραγματοποιούμενη δόμηση και το γινόμενο να το διαιρέσεις με τα τετραγωνικά της αυθαιρεσίας..

επίσης το 150/150 κάνει 1 άρα ποσοστό υπέρβασης 100%

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή δε ξέρω αν εννοούμε όλοι το ίδιο θα το θέσω το πώς το σκέφτομαι εγώ με ενα παράδειγμα.

Εστω οικοπεδο 1000τ.μ  με μεγιστη επιτρεπόμενη δόμηση 400 το οποίο με σύσταση χωριστηκε 

ακριβως στα 3. Αν αναφέρεται μονο αυτό στα συμβόλαια τότε του καθενος τους συντελεστές για τις αυθαιρεσίες τους υπολογίζεις

διαιρώντας με το (400/3). Αν ομως αναφέρεται οτι ο Α πήρε επιτρεπόμενη δόμηση 200 ο Β 150 και ο Γ 50 ασχετα με το οτι το οικόπεδο

χωρίστικε στα τρία τότε του καθενός της αυθαιρεσίες τις συγκρίνεις με αυτά τα νούμερα. 

Το ξέρω αδικο για τον Γ αλλά έτσι είναι...Το κορυφαίο είναι να σου τύχει ο Γ να μην έχει ιδέα και να το ανακαλύπτει

μετα απο 20 χρόνια....Μεγαλες στιγμές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.