Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό υπέρβασης δόμησης - Πώς επιτέλους?


Recommended Posts

 

Για τον υπολογισμό των ποσοστών για την εύρεση του συντελεστή υπέρβασης δόμησης χρησιμοποιούνται όλοι οι αυθαίρετοι κλειστοί χώροι.

 

στα ΦΚ της δήλωσης ... βεβαίως ... βεβαίως ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι :)

Να ρωτήσω κάτι να δω αν το κατάλαβα σωστά.

Έχουμε ένα κτίριο με Ο.Ι, ενός ιδιοκτήτη.

Κάνω μία αίτηση για όλες τις αυθαιρεσίες των Ο.Ι.

Σε κάθε ΦΚ βάζω μία Ο.Ι.

Κάθε ΦΚ θα έχει την δική του κατηγορία και τα δικά του ποσοστά υπέρβασης.

Σαν να έκανα διαφορετικές δηλώσεις.

Το παράβολο θα υπολογισθεί από το σύνολο των αυθαιρέτων.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πραγματικά, μετά από τόσο διάβασμα δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί ο τίτλος του θέματος. Πώς επιτέλους; ή αλλιώς ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ.

 

Θα ήθελα να θέσω τα εξής παραδείγματα κ αν μπορεί κάποιος να απαντήσει, θα του ανάψω λαμπάδα, μέρες που έρχονται.

Σε οικοδομή όπου η μέγιστη δόμηση είναι ίδια με την δόμηση της άδειας και είναι 400,00τμ (εξαντλήθηκε δηλαδή ο Σ.Δ.) έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, κ έχω τις εξής περιπτώσεις αυθαιρεσιών:

 

1)αποθήκη Α με εμβαδόν 50τμ, χωρίς ποσοστό στο οικόπεδο, είναι παρακολούθημα διαμερίσματος. Το διαμέρισμα έχει ποσοστό 15% επί του οικοπέδου. Η αποθήκη μετατράπηκε σε κατοικία και τη δηλώνω. Τί ποσοστό υπέρβασης δόμησης βάζω;

α)του διαμερίσματος στο οποίο ήταν παρακολούθημα; (λέω ήταν γιατί θα γίνει νέα σύσταση κάποια στιγμή κ θα πρέπει να πάρει και αυτή εκ νέου ποσοστό) ΔΗΛΑΔΗ: 50/(400,00*0,15)=83,33%?

β)των μέτρων που της αντιστοιχούν ΔΗΛΑΔΗ: 50/400=12,50%;

γ)Ή κάτι άλλο;

 

2)αποθήκη Β με εμβαδόν 50τμ, με ποσοστό στο οικόπεδο 5%. Η αποθήκη μετατράπηκε σε κατοικία και τη δηλώνω. Τί ποσοστό υπέρβασης δόμησης βάζω;

α)βάσει του ποσοστού της που της αντιστοιχούν ΔΗΛΑΔΗ:50/400*0,05=250%

β)των μέτρων που της αντιστοιχούν ΔΗΛΑΔΗ: 50/400=12,50%

 

3)αποθήκη Γ με εμβαδόν 60τμ, χωρίς ποσοστό στο οικόπεδο, παρακολούθημα διαμερίσματος (το οποίο έχει ποσοστό 15%) και

   αποθήκη Δ με εμβαδόν 60τμ και ποσοστό στο οικόπεδο 5% ΣΥΝΕΝΩΝΟΝΤΑΙ και κάνουν μια κατοικία ΓΔ εμβαδού 100τμ. Ομοίως τί ποσοστό βάζω;

α)το άθροισμα των ποσοστών ΔΗΛΑΔΗ 120/(400*20)=150,00%

β)των μέτρων που τους αντιστοιχούν ΔΗΛΑΔΗ: 120/400=30%

γ)Ή κάτι άλλο;

 

4)Από κλειστό χώρο στάθμευσης εμβαδού Ε1=20,00τμ (στον οποίο έχει αποκλειστική χρήση διαμέρισμα ορόφου το οποίο διαμέρισμα έχει ποσοστό 15% επί του οικοπέδου) και τμήμα ελεύθερου χώρου της πιλοτής Ε2=20τμ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ διαμέρισμα ...ποσοστό;

α)το ποσοστό του διαμερίσματος, αφού μόνο αυτό έχει ποσοστό σήμερα ΔΗΛΑΔΗ 40/(400*15)=66,67%

β)100% γιατί έτσι βασικά, γιατί δεν πολύ ξέρω ΔΗΛΑΔΗ (40/400)*100=10%

γ)κατά το ήμισυ το ποσοστό του διαμερίσματος και κατά το άλλο ήμισυ το 100% οπότε 20/(400*15)+20/400=33,33%+5%=38,33% ή μήπως μέσος όρος του 33,33 και του 5, οπότε (33,33+5,00)/2=19,17%

δ)κατά το ήμισυ το ποσοστό του διαμερίσματος και κατά το άλλο ήμισυ το 0% (αφού δεν έχει ποσοστό η πιλοτή λέμε) οπότε 20/(400*15)+20/(400*0)=33,33%+0%=33,33%

ε)ή κάτι άλλο;

 

:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημέρα, έχω κι εγω την εξής απορία


 


σε οριζόντια ιδιοκτησία με ΟΑ το ποσοστό υπέρβασης δόμησης  της επέκτασης το βρίσκω συγκρίνοντας με τα χιλιοστα της ιδιοκτησίας στο οικόπεδο ή με τα τετραγωνικά που αναφέρονται στην άδεια για τη συγκεκριμένη ιδιοκτησια;

Link to comment
Share on other sites

 

 

σε οριζόντια ιδιοκτησία με ΟΑ το ποσοστό υπέρβασης δόμησης  της επέκτασης το βρίσκω συγκρίνοντας με τα χιλιοστα της ιδιοκτησίας στο οικόπεδο ή με τα τετραγωνικά που αναφέρονται στην άδεια για τη συγκεκριμένη ιδιοκτησια;

 

Εξετάζεις την υπέρβαση δόμησης λόγω αυθαίρετης επέκτασης σε σχέση με την επιφάνεια του διαμερισμάτος από τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας. Για να υπολογίσεις το συντελεστή υπέρβασης δόμησης διαιρείς την επιφάνεια υπέρβασης (αριθμητής κλάσματος) προς τα χιλιοστά του διαμερίσματος επί το σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου σε τ.μ (παρανομαστής κλάσματος).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,

 

αλλα στην εγκυκλιο 4 αρθρο 18 παρ. 2γ αν δεν υπαρχει συμφωνια τετραγωνικων αδειας και χιλιοστων τοτε πορευεσαι με το ποσοστο δομησης της αυτοτελους ιδιοκτησιας. αυτο δε σημαινει τα τετραγωνικα της αδειας;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτό συμβαίνει σε υπόγειες αποθήκες και κλειστές θέσεις στάθμευσης, στις οποίες έχουν δοθεί χιλιοστά σε πλήρη ανακολουθία με την επιφάνειά τους.  Δηλαδή έχεις για παράδειγμα μια αποθήκη  και της έχουν δοθεί χιλιοστά που αντιστοιχούν σε δόμηση υποπολλαπλάσια της πραγματικής.

Στη δική σου περίπτωση τα χιλιοστά του διαμερίσματος δεν ανταποκρίνονται στην υφιστάμενη δόμησή του?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, 

 

η περιπτωση εχει ως εξης: 

βάσει αδείας στο οικόπεδο υπάρχουν δυο κτίσματα, ένα καταστήματος με υπόγειο και ένα κατοικίας με υπόγειο, ισόγειο, α οροφο.

στην πραγματικότητα υπάρχουν αυτά και επιπλέον οι αυθαίρετες επεκτάσεις τους.

 

δεν υπάρχει πίνακας χιλιοστών, μόνο το συμβόλαιο σύστασης το οποίο έγινε πριν την κατασκευή.

τα τετραγωνικά των ορόφων που υλοποιήθηκαν βάσει αδείας ταυτίζονται με τα τετραγωνικά της σύστασης,

αλλά τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας εξ αδιαιρέτου επί του οικοπέδου μεταφρασμένα σε τετραγωνικά δεν συμπίπτουν με αυτά της αδείας.

(τα χιλιοστά -εκτός της περίπτωσης του υπογείου όπως σωστά είπες- αντιστοιχούν σε περισσότερα τετραγωνικά από αυτά της αδείας, πράγμα που έχω χρησιμοποιήσει

πχ στην προσθήκη β ορόφου η οποία αναφέρεται ως μελλοντικός όροφος στη σύσταση αλλά δεν περιλαμβάνεται στην άδεια οπότε και δεν έχω τετραγωνικά)

 

η ερώτησή μου είναι αν θα ακολουθήσω διαφορετικό τρόπο σύγκρισης για κάθε περίπτωση.

 

δηλαδή στους ορόφους που υπάρχουν στην άδεια θα συγκρίνω με τα τετραγωνικά της αδείας και

στον β όροφο που είναι εκτός ΟΑ ή στο υπόγειο που αναφέρεται μεν στην ΟΑ αλλά δεν έχει προσμετρήσει στον σδ  θα πάνε με τα χιλιοστά επί του οικοπέδου;

 

συγνώμη για το μπλέξιμο, 

απλά η δήλωση θα ελεγθεί εξονυχιστικά επειδή είναι μετά από καταγγελία και θέλω να έχω καλύψει όλα τα πιθανά κενά...

 

ευχαριστώ..

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση των αυθαιρεσιών γίνεται πάντοτε με τα εγκεκριμένα.

Για παράδειγμα έχεις εγκεκριμένη επιφάνεια διαμερίσματος 100 τ.μ. Πήγες και το μέτρησες 120. Έχει δηλαδή αυθαίρετα επεκταθεί κατά 20 τ.μ σε σχέση με την άδεια. Έχεις παράβαση 20 τ.μ ως Υ.Δ.

Το διαμέρισμα αυτό έχει χιλιοστά (ποσοστό συνιδιοκτησίας στο οικόπεδο, αφού αναφέρεις ότι υπάρχει σύσταση οριζοντίων).

Πας τώρα να υπολογίσεις το συντελεστή υπέρβασης δόμησης. Αυτός είναι το κλάσμα, με αριθμητή την υπέρβαση δηλαδή 20 τ.μ και παρανομαστή το γινόμενο των χιλιοστών του διαμερίσματος επί το σημερινό Σ.Δ του οικοπέδου εκφρασμένο σε τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.