Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό υπέρβασης δόμησης - Πώς επιτέλους?


Recommended Posts

Δε μου λες ρε Θοδωρή για να το ξεκαθαρίσουμε και αυτό......................

 

1η περίπτωση

τριώροφο κτίριο με προσθήκη ενός ορόφου---->άρα τεραώροφο πλέον και μικρές ΥΔ στους άλλους τρεις.

Άρα 4 ΦΚ

Επιτρεπόμενο περιοχής 13 μ, με βάση την άδεια η πρόβλεψη ήταν για 9 και εν τέλει βγήκε 12 μ.

1. Εάν όλη η υπέρβαση του ύψους προέρχεται από τον αυθαίρετο όροφο, η υπέρβαση ύψους: (12-9)/13 =23% >20% θα πάει μόνο στο ΦΚ του τετάρτου ορόφου ή και στα άλλα? Εγώ λέω μόνο στου αυθαιρέτου το ΦΚ.

2. Εάν η υπέρβαση ύψους οφείλεται στον αυθαίρετο όροφο και σε μικροδιαφορές όλων των ορόφων πως γίνεται η κατανομή????

 

1. H υπέρβαση ύψους χρεώνεται στο χώρο που τη δημιουργεί.

Εφόσον η υπέρβαση δημιουργείται μόνο από τον αυθαίρετο όροφο, τότε υπέρβαση ύψους πάει μόνο στον αυθαίρετο όροφο.

2. Σε αυτή την περίπτωση τότε έχεις υπέρβαση δόμησης στον τελευταίο όροφο και υπέρβαση ύψους 23% σε ένα φύλλο καταγραφής. Αν εχεις οριζόντιες στους ορόφους το πρότσιμο αυτό επιμερίζεται ανάλογα με το ύψος που επωφελείται ο καθένας. Αν δεν εχεις οριζόντιες δε σε νοιάζει γιατί ενας τα πληρώνει όλα θεωρητικά.

Στους υπόλοιπους ορόφους, δεν έχεις υπέρβαση δόμησης αλλά έχεις υπέρβαση εσωτερικού ύψους που οδηγούν σε μεγαλύτερο ύψος κτιρίου πέρα από αυτό της προσθήκης. Θεωρώ ότι πηγαίνουν είτε με αναλυτικό για κάθε όροφο είτε το θεωρείς ως άλλο ΦΚ για κάθε όροφο αλλά είναι άλλος συντελεστής ύψους μιας και πλέον δε χρησιμοποιείς το 1,2 και το 1,4, αλλά το 0,2 ή το 0,4 και συγκρίνω το 0,20 με το 3 μ του κάθε ορόφου.

Δεν έχω καταλήξει ακόμα.Δεν είμαι σίγουρος.

 

 

 

2η περίπτωση

Έστω τριώροφο με ύψος από την άδεια 9 m και πραγματοποιούμενο 10 μέτρα με max περιοχής 13 μ.

Έχουμε ΥΔ σε όλους τους ορόφους.

Η διαφορά ύψους προήλθε από ανασήκωση όλου του κτιρίου από τη φυσική στάθμη κατά 1 μέτρο (η πρώτη πλάκα δαπέδου ισογείου δηλαδή 1 μ πιο ψηλά), αλλά όλοι οι όροφοι έχουν το σωστό ύψος της αδείας.

Πως κάνουμε την κατανομή της παράβασης?

Θεωρώ δεν έχεις σύσταση, έτσι;

Σε ξεχωριστό ΦΚ βάζεις τα νόμιμα μέτρα της κάτοψης του ορόφου που οφείλεται για την ανύψωση με συντελεστή 0,2 ή 0,4 με ποσοστό 1/13,

σε άλλο ΦΚ βάζεις την υπέρβαση δόμησης κάθε ορόφου χωρίς υπερβαση ύψους και σε άλλο ΦΚ τα μέτρα της κάτοψης του ορόφου που ευθύνεται για το ύψος (εδώ το υπόγειο ή το ισόγειο) που έχει και υπέρβαση δόμησης και με συντελεστη 1,2 ή 1,4 με ποσοστό 1/13.

Αν έχεις σύσταση, κάνεις τους ορόφους άλλες δηλώσεις και ακόμα στο ισόγειο ή υπόγειο πυο ευθύνεται περιλαμβάνεις την υπέρβαση ύψους με ή χωρίς ΥΔ κάθε φορά μιας και αυτός που επωφελείται από την ανύψωση είναι το ισόγειο/υπόγειο.

 

Για την κάλυψη:

Τη συμπληρώνεις μόνο για το ΦΚ που αφορά την υπέρβαση στο Ισόγειο (όπως και στις Οικ άδεια την κάλυψη μία φορά τη μετράμε).

 

Για την κάλυψη εξαρτάται αν η κάλυψη υπερβαινει στον όροφο το ίδιο τμήμα με το ισόγειο. Αν αλληλοκαλύπτονται τότε πας με το μεγαλύτερο για να βρεις το ποσοστό. Αν δεν αλληλοκαλύπτονται πιστέυω τα προσθέτεις γιατί η κάλυψη αφορά το περίγραμμα και όχι όροφο απλά..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ό,τι λέμε είναι για ιδιοκτησία χωρίς σύσταση.

 

1. H υπέρβαση ύψους χρεώνεται στο χώρο που τη δημιουργεί.

Εφόσον η υπέρβαση δημιουργείται μόνο από τον αυθαίρετο όροφο, τότε υπέρβαση ύψους πάει μόνο στον αυθαίρετο όροφο.

Άρα συμφωνούμε, άρα πάει αυτό το ξεκαθαρίσαμε.

 

 

2. Σε αυτή την περίπτωση τότε έχεις υπέρβαση δόμησης στον τελευταίο όροφο και υπέρβαση ύψους 23% σε ένα φύλλο καταγραφής. Αν εχεις οριζόντιες στους ορόφους το πρότσιμο αυτό επιμερίζεται ανάλογα με το ύψος που επωφελείται ο καθένας. Αν δεν εχεις οριζόντιες δε σε νοιάζει γιατί ενας τα πληρώνει όλα θεωρητικά.

Συνεπώς εάν ΔΕΝ έχεις οριζόντιες την υπέρβαση ύψους τη βάζεις μόνο σε ένα φύλλο καταγραφής, παρόλο που φταίνε όλοι οι όροφοι γι΄αυτό.

Αυτό λες?

 

Στους υπόλοιπους ορόφους, δεν έχεις υπέρβαση δόμησης αλλά έχεις υπέρβαση εσωτερικού ύψους που οδηγούν σε μεγαλύτερο ύψος κτιρίου πέρα από αυτό της προσθήκης. Θεωρώ ότι πηγαίνουν είτε με αναλυτικό για κάθε όροφο είτε το θεωρείς ως άλλο ΦΚ για κάθε όροφο αλλά είναι άλλος συντελεστής ύψους μιας και πλέον δε χρησιμοποιείς το 1,2 και το 1,4, αλλά το 0,2 ή το 0,4 και συγκρίνω το 0,20 με το 3 μ του κάθε ορόφου.

Δε μου λες 0,2 θα πολλαπλασιαστεί λες επειδή θα "τικάρουμε" το χωρίς υπέρβαση δόμησης?

νομίζω πως η αλλαγή ύψους θα πρέπει να υπολογιστεί μία φορά και σε ένα φύλο και δεν έχει νόημα ο αναλυτικός, διότι είναι σαν την αλλαγή όψεων...................δεν ασχολείται ο νόμος.

 

 

Σε ξεχωριστό ΦΚ βάζεις τα νόμιμα μέτρα της κάτοψης του ορόφου που οφείλεται για την ανύψωση..............

Ποιου ορόφου, αφού θεωρούμε ότι η βάση του κτιρίου σηκώθηκε πιο πάνω και παρέσυρε όλους τους ορόφους.

 

με συντελεστή 0,2 ή 0,4 με ποσοστό 1/13,

Γιατί με 0,2?

Θα βάλεις χωρίς υπέρβαση δόμησης δηλαδή?

 

Για την κάλυψη εξαρτάται αν η κάλυψη υπερβαίνει στον όροφο το ίδιο τμήμα με το ισόγειο. Αν αλληλοκαλύπτονται τότε πας με το μεγαλύτερο για να βρεις το ποσοστό. Αν δεν αλληλοκαλύπτονται πιστέυω τα προσθέτεις γιατί η κάλυψη αφορά το περίγραμμα και όχι όροφο απλά..

Μα γενικά στην έκδοση μιας Οικ. Αδείας μία επιφάνεια στον όροφο θα την μετρούσες ποτέ στην κάλυψη??

Link to comment
Share on other sites

1. Συνεπώς εάν ΔΕΝ έχεις οριζόντιες την υπέρβαση ύψους τη βάζεις μόνο σε ένα φύλλο καταγραφής, παρόλο που φταίνε όλοι οι όροφοι γι΄αυτό.

Αυτό λες?

 

2. Ποιου ορόφου, αφού θεωρούμε ότι η βάση του κτιρίου σηκώθηκε πιο πάνω και παρέσυρε όλους τους ορόφους.

 

3. Μα γενικά στην έκδοση μιας Οικ. Αδείας μία επιφάνεια στον όροφο θα την μετρούσες ποτέ στην κάλυψη??

 

Να συμμετάσχω και εγώ?

1) Νομίζω πρέπει και στην χωρίς σύσταση περίπτωση να χρεωθεί υπέρβαση ύψους σε κάθε όροφο, αλλιώς σε ενδεχόμενη μελλοντική σύσταση και μεταβίβαση δε θα μπορεί να δοθεί βεβαίωση για τον όγκο των διαμερισμάτων.

2) Εδώ θεωρώ ότι αν θέλουμε να δηλωθεί κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει κοινή δήλωση όλων των ιδιοκτητών, ως αύξηση όγκου του κοινόχρηστου όγκου του κτιρίου. Ο καθένας θα πληρώσει τα χιλιοστά του ή ας τα βρούν. ΩΣΤΟΣΟ επειδή αυτό σα παράβαση δεν επηρεάζει την έκδοση βεβαίωσης για καμία από τος ιδιοκτησίες δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να γίνει...

3) Ηλία, πρέπει να κάνεις μία επαναληψούλα στο ΓΟΚ :grin:

Κάλυψη ονομάζεται η περιβάλλουσα όλων των κατόψεων του κτιρίου. Αν κάποιος όροφος εξέχει του ισογείο, η εξοχή αυτή μετρά στην κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Για την 1 περίπτωση ilias λέω ότι και στις συστάσεις και χωρίς γίνεται το ίδιο, και μπαίνει και στους ορόφους το χωρίς δόμηση για να πάει με 0,2 εφόσον δεν έχει ΥΔ στους ορόφους ή ανάλογα στο κάθε τμήμα.

Κάπου μπερδεύτηκα κι εγώ, αλλά είνα όπως το λέει kai o sagiasd.

Το μόνο πρόβλημα είναι όταν η κάτοψη του 3 είναι μεγαλύτερη από του 4ου (προσθήκη ο 4ος αυθαίρετη). Τότε πρέπει το τμήμα του 3 που ξεπερνάει το υψος της άδειας να πάει κι εκείνο με ΦΚ για υπέρβαση ύψους χωρίς όμως δόμησης αλλά με ύψος 0,2+0,2+0,2=0,6/13. Απλά σε αυτή την περίπτωση ευθύνονται για το πρόστιμο και οι δύο από κάτω όροφοι και πρέπει να πληρωσουν αναλογικά κι εκείνοι, και για αυτό αναφέρθηκα σε σύσταση, ενώ χωρίς σύσταση ο ίδιος το πληρώνει.

 

Για τη 2η περίπτωση

Στο παράδειγμά σου ο όροφος που ευθύνεται για την παράβαση είναι είτε το υπόγειο είτετο ισόγειο, απλά το έγρ;αψα γενικευμένα.

Λέω ότι κάποιο τμήμα του ισογείου σου πχ είναι νόμιμο. Αυτό θα πάει χωρίς δόμηση και με 0,2. Ένα άλλο τμήμα του είναι ΥΔ και πάει με 1,2 για το ύψος πχ. Ενώ για τις υπερβάσεις κάθε ορόφου είναι άλλα ΦΚ για κάθε όροφο που δεν εχουν να κάνουν με το ύψος.

 

 

Επίσης μπορεί κάποιος να απαντήσει αν ο συλλογισμός είναι σωστός;

Δηλαδή όταν έχεις υπέρβαση ύψους κτιρίου είναι άλλη παράβαση, ενώ αν θες να τακτοποιήσεις εσωτερικό ύψος κτιρίου είναι άλλη παράβαση και έχουν δύο διαφορετικούς συντελεστές ύψους;

ΠΧ στο παράδειγμα του ilia είναι για μεν υπερβαση υψους κτιριου ποστοστό 3,6/ 13, ενώ για μεν το εσωτερεικό είναι 0,2/13 ανάλογα με τον όροφο αν είναι ο,2 ανύψωση.

Αλλιώς πάμε για κάθε όροφο με αναλυτικό νομίζω για το εσωτερικό του ύψος;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

3) Ηλία, πρέπει να κάνεις μία επαναληψούλα στο ΓΟΚ :grin:

Κάλυψη ονομάζεται η περιβάλλουσα όλων των κατόψεων του κτιρίου. Αν κάποιος όροφος εξέχει του ισογείο, η εξοχή αυτή μετρά στην κάλυψη.

Ναι ο ΓΟΚ δεν είναι το φόρτε μου. :smile: :-) :smile:

Για κάνα σίδερο άμα μου πεις θα σου πω! :smile:

Πέρα από την πλάκα ναι έχεις δίκιο για την κάλυψη, βιαστική η τοποθέτησή μου!

 

 

2) Εδώ θεωρώ ότι αν θέλουμε να δηλωθεί κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει κοινή δήλωση όλων των ιδιοκτητών

Θεώρησε ότι δεν υπάρχει σύσταση και ο ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος.

Τότε???

 

Το μόνο πρόβλημα είναι όταν η κάτοψη του 3 είναι μεγαλύτερη από του 4ου (προσθήκη ο 4ος αυθαίρετη). Τότε πρέπει το τμήμα του 3 που ξεπερνάει το υψος της άδειας να πάει κι εκείνο με ΦΚ για υπέρβαση ύψους χωρίς όμως δόμησης αλλά με ύψος 0,2+0,2+0,2=0,6/13.

Τι είναι αυτά τα 0,2 με μπέρδεψες τώρα ρε Θοδωρή! :sad:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όταν πχ δεν υπάρχει προσθήκη στο δώμα σε όλη την κάτοψη.

Τότε πέρα από το τμήμα της προσθήκης που παει με υπερβαση δομησης και υψους με ποσοστό 3,6/13, έχουμε και την υπόλοιπη κάτοψη η οποία ξεπερνάει το ύψος της άδειας κατά 0,6 μ από το άθροισμα των εσωτερικων υ υπερβασεων των οροφων.

Εκείνο το τμήμα έχει υπέρβαση ύψους κατά 0,6 αλλά δεν έχει υπερβαση δόμησης. Οπότε υπολογίζεται με διαφορετικό συντελεστή ύψους πιστεύω σε σχέση με την προσθήκη στο δώμα με ποσοστό δηλαδή 0,6/13. Ο αντίλογος είναι ότι κι αυτό το τμήμα πάει με υπέρβαση υψους με ποσοστό 3,6/13. Το επιλέγεις πιο νομίζεις πιο σωστό

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω την προσωπική μου άποψη γιατί πάτε να με μπερδέψετε! Παράδειγμα:

Οικ. Αδεια -> 3οροφο (ισόγ + 2 όροφοι), 3 * 3,00 μ = 9,00 μ. Μέγιστο πχ 14 μ.

Πραγματικότητα -> 3 * (3,00 + 0,15) ο κάθε όροφος και προσθήκη ρετιρέ στο δώμα 2,90 μ και 0,50 μ υπερύψωση του ισογείου (τρία σκαλάκια και μπαίνεις :smile: ). Σύνολο 0,5 + 9,45 + 2,90 = 12,85 μ.

Αν υπάρχει ή όχι σύσταση και πόσοι ιδιοκτήτες δε με ενδιαφέρει. Πράττω έχοντας στο νου μου τη βεβαίωση της μελλοντικής ενδεχόμενης μεταβίβασης.

α) Δώμα 2,9/14 > 20% => ΥΥ = 1,4

β) Κάθε όροφος 0,15/14 <20% => ΥΥ = 0,2 για τα νόμιμα τμήματα, 1,2 για αυθαίρετες επεκτάσεις.

γ) Υπερύψωση 0,5/14 <20% => ΥΥ = 0,2 για τη συνολική κάλυψη (νόμιμη + αυθαίρετη)

Για το (γ) δήλωση και οφειλή από το σύνολο των συνιδιοκτητών. Αν υπάρχει σύσταση ποιος χέστηκε; 8-)

Αν δεν υπάρχει και κάποτε θα γίνει πρέπει να δηλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

sagiasd o συντελεστής 0.2 ή 0.4 μπορεί να χρησιμοποιηθεί για χώρο που δεν παραβιάζει κάλυψη, δόμηση, αλλά έχει κτιριολογικές παραβάσεις όπως π.χ. αλλαγή διαρρύθμισης, θέσης κουφωμάτων κλπ).?

Σε ενα χώρο-νόμιμο κατά τα άλλα-με κτιριολογικές παραβάσεις, το πρόστιμο εκτοξεύεται στα ύψη από ότι διαπιστώνω.

πχ αν έχω "άλλη κατοικία" 100 τ.μ με ΤΖ 800, παλαιότητα 1 και με κτιριολογικες παραβάσεις κ υπερβαση ύψους (<20%) στη πρώτη περίπτωση το πρόστιμο θα ήταν: 100*800*0.15*0.5*0.2=1200 ευρώ και στη δεύτερη περίπτωση: 100*800*0.15*0.5*1.2=7.200 ευρώ δηλαδή 6 φορές μεγαλύτερο.

Μου διαφεύγει κάτι;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Περίπου τόσο θα ήταν το πρόστιμο αν εφτιαχνες καινουριο όροφο... :smile: .

Οι πολεοδομικές παραβάσεις δεν επηρεάζουν τον υπολογισμό προστίμου στο πρόγραμμα. Για τον υπολογισμό χρησιμοποιείται το 0,2 / 0,4

Προσωπικά, πάντως, δεν κοιτάζω και δεν δηλώνω παραβάσεις όπως αυτές που ανέφερες. Μόνο ότι επηρεάζει κάλυψη, δόμηση, όγκο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.