Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό υπέρβασης δόμησης - Πώς επιτέλους?


Recommended Posts

Τα πολλά φύλλα καταγραφης σε καθε περιπτωση προσαυξανεται το προστιμο με διαφορους συντελεστες. Πχ και δομησης και καλυψης οποτε μεγαλωνει το προστιμο τους

Και φυσικά εννοείς με το γενικό ποσοστό υπέρβασης δόμησης πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 271
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις γύρισα από ένα σεμινάριο του ΤΕΕ. Μέχρι στιγμής έχω επιλύσει όλες τις περιπτώσεις που είχα με τον τρόπο 3, δηλαδή εκεί που τσεκάρω τον συντελεστή δόμησης σε όλα τα φύλλα καταγραφής τσέκαρα το ίδιο προσθέτωντας όλα τα m2 και διαιρούσα με το max του οικοπέδου. Τώρα μου έδωσαν την απάντηση ότι σε κάθε φύλλο καταγραφής τσεκάρω διαφορετικό συντελεστή ανάλογα με m2 που γράφω σε κάθε φύλλο καταγραφής. Είπαν ότι το λέει στις ερωτοαπαντήσεις Θ η ερώτηση 4. Διαβάζοντας δεν κατάλαβα το ίδιο βέβαια. Το θέμα είναι ότι έχω δώσει στον πελάτη την ακριβή περίπτωση και έτσι όπως μας το λένε τώρα τα πρόστιμα βγαίνουν μικρότερα. Τι να κάνω να τα αλλάξω ή αργότερα θα βγει κάποια διευκρινιστική σωστή που να λέει ξεκάθαρα πως το υπλογίζουμε και θα πρέπει να να το ξαναλλάζω? Την γνώμη σας.....αν και οι περισσότεροι από ότι κατάλαβα διαβάζοντας όλο το topic έχετε λύσει τις περιπτώσεις με τον τρόπο 3, όπως και εγώ άλλωστε....

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ακριβώς ΤΕΕ έγινε αυτό; να τους στείλω μία απορία μου θέλω. Να μου λύσουν με το δικό τους τρόπο ένα παράδειγμα.

Συγκεκριμένα να μου πούνε τη γνώμη τους για αυτό.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Σε εργατικες κατοικιες που χτιστηκαν χωρις αδεια το 1957 και έχουν εξαιρεθει της κατεδαφισης με τον 1337/83, το ποσοστό συνιδιοκτησίας ειναι 20 χιλιοστα επί του συνόλου του οικοπεδου 11στρεμμάτων (17 στρ. πριν την αφαίρεση χώρων για οδούς, κοινόχρηστους χώρους....).

Αυθαίρετη οριζόντια προσθήκη ενός δωματίου 50τ.μ. θα υπολογιστεί ως ποσοστό 50/11.000=0,45%?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν διαιρείς δόμηση (50) με εμβαδόν οικοπέδου (11000). Αυτό είναι λάθος.

Πρέπει να διαιρέσεις δόμηση (50) με μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση (?)

Για το συγκεκριμένο ερώτημα δεν έχω απάντηση βέβαια...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ακριβώς ΤΕΕ έγινε αυτό; να τους στείλω μία απορία μου θέλω. Να μου λύσουν με το δικό τους τρόπο ένα παράδειγμα.

Συγκεκριμένα να μου πούνε τη γνώμη τους για αυτό.

 

Έχεις πολύ δίκιο με το παράδειγμα που αναφέρεις...ευχαριστώ! Στο ΤΕΕ ΤΚΜ. Σκέφτομαι να το αφήσω έτσι όπως τα έχω κάνει, δηλαδή με τον τρόπο 3. Εξάλλου αύριο μεθαύριο που θα βασιστώ? σε μια προφορική απάντηση κάποιας κυρίας του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι υπερβάσεις πάνε ίδιες σε όλα τα ΦΚ ή ανάλογα με τα μ2 τσεκάρουμε και αναλόγως?

 

Δηλαδή εάν το κτίριο έχει υπέρβαση δόμησης κατά 20 μ2 αλλά όχι και κάλυψης σαν αυτό καθαυτό κτίριο λόγω προσθήκης καθ΄ύψος ορόφου, αλλά έχει υπέρβαση δήμησης και κάλυψης από μία εξωτερική σκάλα, η υπέρβαση κάλυψης θα πάει και στο π΄ρωτο ΦΚ του ορόφου ή μόνο στο φύλλο καταγραφής της σκάλας???

 

Επίσης το ύψος θα πάει σίγουρα στο ΦΚ του ορόφου, αλλά θα το πάρει και το ΦΚ της σκάλας?????

Link to comment
Share on other sites

Οι συντελεστες μπαίνουν και προσαυξάνουν κάεθ χώρο που κανει την παράβαση.

Πχ η σκάλα δε παίρνει ύψος, όπως και η καλυψη δε θα παει στον οροφο οπου δεν υπαρχει τετοια υπερβαση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να προστεθώ στην παρέα των "μπερδεμένων με τον υπολογισμό προστίμου".

Έχω διώροφη οικοδομή με υπερβάσεις δόμησης σε ισόγειο, όροφο και παράνομο δωμάτιο στο δώμα της. Παράλληλα έχω και υπέρβαση H max (>7.5 μ) και ανά όροφο μεγαλύτερο ύψος από αυτό της άδειας (3.20 μ αντί για 3).

Στο διώροφο δεν υπάρχει σύσταση οριζοντιων ιδιοκτησιών, Ένας ιδιοκτήτης και το λαμβάνω ενιαίο.

 

1) Θα αθροίσω τις υπερβάσεις δόμησης-σε ενα φύλλο καταγραφής- και θα της συγκρίνω με τη μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο; Από ότι συζητούσαμε σε προηγούμενα ποστ αντιλαμβάνομαι πως έτσι πρέπει να γίνει.

2) Η υπέρβαση ύψους (πραγματοποιούμενου ύψους κτιρίου σε σχέση με το H max) θα μπει στο ίδιο φύλλο υπολογισμού πολλαπλασιάζοντας όλους τους χώρους με το συντελεστή ;

3) Μήπως κάθε παράβαση κλειστών χώρων-υπέρβαση δόμησης σε διαφορετικό Φ.Κ ;

Link to comment
Share on other sites

1) ναι

2) Κατ' αρχάς το αν ξεπερνάς ή όχι το Ημαχ δεν ενδιαφέρει. Πιστεύω θα υπολογίσεις διαφορετικό συντελεστή για κάθε όροφο, δηλ. για το δωμά στο δώμα 3/7,5 >2% και για συνολικά όλη την κάτοψη των ορόφων 0,2/7,5 <20% (1,2 για τους νέους χώρους, 0,2 για τους ''νόμιμους'').

3) Σε διαφορετικό ΦΚ μπορείς να τους κατατάξης για πιο εύκολη παρακολούθηση. Προσωπικά κατατάσσω τις όμοιες υπερβάσεις όλες μαζί και ας ανήκουν σε διαφορετικούς χώρους ή ακόμα και σε εν δυνάμει διαφορετικές ιδιοκτησίες (οπώς στην περίπτωσή σου), με βάση την οδηγία. Κάνω εκτενή αναφορά όμως στην τεχνική έκθεση. Οι συντελεστές, πάντως, θα είναι κοινοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.