Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμοί κάτω των 2.000 - Απαίτηση σε πρόσωπο


Recommended Posts

Το οικόπεδο τι επιφάνεια έχει και ποια η αρτιότητα στον οικισμό;

Αρτιότητα 500τ.μ με αποφαση νομάρχη και Εοικ=344.50τ.μ.Ειναι Αρτιο κατά παρέκκλιση

Edited by ankiousis
Link to comment
Share on other sites

Αρτιότητα 500τ.μ με απόφαση νομάρχη και Εοικ=344.50τ.μ. .Ειναι Αρτιο κατά παρέκκλιση

άρα έχεις μέγιστο επιτρεπόμενο Μ.Σ.Δ=0,70 δηλαδή επιτρεπόμενη δόμηση 241,15>240 τ.μ.. Ο σημερινός Σ.Δ δεν τον ξεπερνά.

Υπερισχύουν τα 240 τ.μ

Link to comment
Share on other sites

άρα έχεις μέγιστο επιτρεπόμενο Μ.Σ.Δ=0,70 δηλαδή επιτρεπόμενη δόμηση 241,15>240 τ.μ.. Ο σημερινός Σ.Δ δεν τον ξεπερνά.

Υπερισχύουν τα 240 τ.μ

Επομένως είναι λάθος αυτο που γραφει  το ΓΠΣ του οικισμου το οποιο ανέφερα σαν περίπτωση α σε προηγούμενο post #140 και το οποίο λέει οτι δεν θίγονται οι ισχύοντες όροι δόμησης και ο ΜΣΔ θα ισχύει αφου πολεοδομηθεί η περιοχή και ισχύει η β περίπτωση σύμφωνα με τον 2508/97.

 

Γιατί αν υποθέσουμε οτι εχουμε ενα οικόπεδο 200τμ και σωστό είναι η α) τοτε θα εχω συνολική δόμηση 240 τ.μ

Εαν ειναι σωστό η β) θα εχω συνολική δόμηση 0.7x200=140τ.μ<240

 

Στην δική μου περίπτωση δεν εχω θέμα αλλά με ενδιαφέρει να ξέρω ποιο ειναι το σωστό γενικά και τι θα αναγράψω στους όρους δόμησης 

Edited by ankiousis
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρόκειται για μια απόπειρα να παρακαμφθεί η ρητή δέσμευση που θέτει ο 2508/97 σχετικά με την μη υπέρβαση του ΜΣΔ. Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει τέτοια νομοθετική εξουσιοδότηση από τον νόμο και είναι σαφώς εσφαλμένη η αναγραφή αυτή στην εγκριτική απόφαση του ΓΠΣ.

Στους όρους δόμησης θα αναφέρεις τον ΜΣΔ δόμησης του ΓΠΣ και την παρ.8 του άρθρου 4 του Ν.2508/97 σύμφωνα με την οποία καμία άδεια δεν επιτρέπεται να χορηγηθεί με ΣΔ μεγαλύτερο από τον ΜΣΔ του ισχύοντος ΓΠΣ και η οποία εξακολουθεί να ισχύει για τα προ του Ν.4269/14 ΓΠΣ όπως διευκρινίζεται στο έγγραφο 7065/15 του ΥΠΠΑΠΕ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα armenopoulos και ευχαριστω πολύ.Προκειται για τακτοποιηση αυθαιρετου επομενως για να βρω το ποσοστο υπερβασης δόμησης, θα το συγκρινω με το δυσμενεστερο που δινει ο Μ.ΣΔ ή ο ισχύον του οικισμου 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

η ζωνη παραλιας θεωρειται κοινορηστος χωρος,ετσι δεν ειναι?οποτε αν εχει ενα οικοπεδο προσωπο μόνο σε ζωνη παραλιας και οχι σε δρομο.ειναι αρτιο και οικοδομησιμο,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι σε οικόπεδο εντός οριοθετημένου οικισμού?

Επιφάνεια οικοπέδου=? 

Αρτιότητα στον οικισμό=?

Υπάρχει καθορισμένη γραμμή παραλίας και αιγιαλού?

Αν υπάρχει πότε καθορίστηκε? Με διατάξεις του ν. 2971/01 ή με τον ΑΝ-2344/40?

Link to comment
Share on other sites

σε οριοθετημενο οικισμο,αρτιοτητα 1200 ,εμβαδο οικοπεδου 2600 ,εχει καθοριστει γραμμη παραλιας,τη δευετερα θα μαθω ποτε,μαλλον ειναι πριν το 2000 καθορισμενος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.