Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Δυστυχώς είναι πολλές οι περιπτωσεις που δεν υπάρχει διάγραμμα κάλυψης και κανείς δεν ξέρει ακόμα πώς θα αντιμετωπιστούν..Τελικά τις αυθαιρεσίες τις περνάτε στις κατόψεις των εγκεκριμένων σχεδίων της πολεοδομάς ή φτιάχνετε καινούρια σχέδια? Εγώ κάνω την αποτύπωση ηλεκτρονικά από την αρχή, αλλά μετά όταν πάω να την εφαρμόσω στην κάτοψη της πολεοδομίας σχεδόν ποτέ δεν εφάπτεται ούτε το περίγραμμα του κτιρίου ούτε τα υποστηλώματα, ούτε οι εσωτερικοί τοίχοι και γίενται ένας χαμός.

Παρόλαυτα πιστεύω πως πρέπει να τις περάσω στις κατόψεις της πολεοδομίας έτσι ώστε να υπάρχει ένα σχέδιο ως πρότυπο (γιατί π.χ. σε μία πενταόροφη με τυπικούς ορόφους πανομοιότυπους δεν γίνεται να υπάρχουν 5 διαφορετικές αποτυπώσεις από 5 μηχανικούς, σωστότερο μου φαίνεται να υπάρχει η κάτοψη της πολεοδομίας και εκεί πάνω οι αυθαιρεσίες), οπότε αυτό αναγκαστικά γίνεται στο περίπου. Εσείς τι κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φ/Α του εγκεκριμένου σχεδίου και σχεδίαση με το χέρι επάνω σε αυτό. Μετά αναμένω την οδηγία για την μορφή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και αν δεν υφισταται διαγραμμα καλυψης λογω παλαιοτητας της κατασκευης...?

 

Όπου δεν υπάρχει σχέδιο, είτε γιατί χαθηκε είτε γιατί δεν υπήρχε ποτέ, λογικά το κάνεις από την αρχή.

Όπου υπάρχει σχέδιο για κάτι που μας ζητάνε, λογικά χρησιμοποιούμε το προϋπάρχον και απλά σημειώνουμε με κάποιον τρόπο τις αυθαιρεσίες που τακτοποιούνται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καμια γνώμη?

Ο νόμος 4014 μιλάει για υποχρέωση υποβολής του τελευταίου Ε9 στο οποίο φαινόταν το ακίνητο.

Όμως

σε περιπτώσεις εργολαβίας, η οικοδομική επιχείρηση μπορούσε να έχει τα προς πώληση

ακίνητα μέχρι 7 χρόνια απο την έκδοση της άδειας αδήλωτα στο Ε9. Με το πέρας της 7ετίας

πλήρωνε το φόρο που αντιστοιχεί και τα ακίνητα δηλώνονταν στο Ε9 της επιχείρησης ή του εργολάβου.

 

Άρα λοιπόν για ακίνητα με άδεια πχ το 2009 που έχουν ολοκληρωθεί αλλά δεν έχουν πωληθεί δεν υπάρχει

δήλωση Ε9 ούτε και υποχρέωση όμως δήλωσης μέχρι το 2016. Εκεί τί κάνουμε?

Edited by banskoboy
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για τη διαδικασία νομιμοποιησης αυθαιρέτου χρειάζεται αδαλιστική ενημερότητα του μηχανικου?Δεν γράφει πουθενα τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται ασφαλιστική ενημερότητα. Δεν το λέει κάπου (ακόμα)

Ax σε ευχαριστώ πολύ!Να σαι καλά!

Μου έτυχε δουλεια (θειου) και φοβομουν οτι δεν θα μπορώ να την κάνω επειδη χρωστάω στο ΤΣΜΕΔΕ :sad: :-(

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τελικα απαιτηση για Ε9?

Το μοναδικο απο ολα τα δικαιολογητικα που δεν εχω παρει στο ενα μεχρι στιγμης αυθαιρετο που εχω ρυθμισει αμεσα για μεταβιβαση...

Ειναι απαραιτητο να το προμηθευτω κι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι το Ε9 θα απαιτηθεί για αυτούς που δηλώνουν παλαιότητες... άσχετα αν περιγράφεται στα δικαιολογητικά ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.