Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Είναι υπερβολικό αυτό!

Δεν "εισπράττουμε" αμοιβή αποτύπωσης για ολόκληρο το ακίνητο που έχει άδεια!

Π.χ. αποτυπώνουμε έναν εξώστη 10 τ.μ. που έκλεισε σε διαμέρισμα 100 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι έχετε πάρει φαντάζομαι στα χέρια σας σχέδια περιόδου 70-90. Ούτε διαστάσεις δεν έχουν καλά καλά, τι νέο σχέδιο να κάνουμε; Επάνω στο παλιό, με περίγραμμα, την αυθαίρετη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχετε πάρει φαντάζομαι στα χέρια σας σχέδια περιόδου 70-90. Ούτε διαστάσεις δεν έχουν καλά καλά, τι νέο σχέδιο να κάνουμε; Επάνω στο παλιό, με περίγραμμα, την αυθαίρετη κατασκευή.

 

Και αυτό αλλά και το γεγονός πως πολλά σχέδια έχουν χαθεί η αλλοιωθεί απ την Πολεοδομία........

 

Με έχει αγχώσει η όλη αυτή αναμονή χωρίς να ξέρεις που να στηριχτείς και να πράττεις κατά το δοκούν.....

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά όμως είναι μεγάλη ανασφάλεια αυτό το πράγμα...αρκετές περιπτώσεις περαιώσεων που έχω κάνει και έχω πληρωθεί είναι μόνιμο άγχος για το αν έχω ολα τα απαραίτητα αυτής της ΤΡΑΓΙΚΗΣ Β ΦΑΣΗΣ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως είναι δυνατό να "ζωγραφίσουμε" πάνω στα εγκεκριμένα σχέδια; Με τις τομές π.χ. τι γίνεται; Και εκεί ζωγραφική στις εγκεκριμένες; Εγώ θεωρούσα αυτονόητο τόσον καιρό ότι σε κάθε περίπτωση φτιάχνουμε νέες κατόψεις-τομές-Δ.Κ.! Αυτό το ζήτημα είναι πολύ σημαντικό για να διατηρείται ασάφεια! Σε περίπτωση π.χ. αυθαίρετων κατασκευών σε δώμα στις οποίες "ανέβηκε" καθ'υπέρβαση της Ο.Α. και το ασανσέρ τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Η τομή θα είναι το μοναδικό σχέδιο που θα κάνω από την αρχή. Και θα κάνω μόνο την τομή της ιδιοκτησίας που τακτοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Επιλέγεις να το κάνεις εσύ ελλείψει διευκρινήσεων (και πολύ θα ήθελα να ακολουθήσω το παράδειγμά σου). Το ερώτημα και ο φόβος μου είναι όμως τι θα μας επιβάλλουν να κάνουμε τελικά...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως είναι δυνατό να "ζωγραφίσουμε" πάνω στα εγκεκριμένα σχέδια; Με τις τομές π.χ. τι γίνεται; Και εκεί ζωγραφική στις εγκεκριμένες; Εγώ θεωρούσα αυτονόητο τόσον καιρό ότι σε κάθε περίπτωση φτιάχνουμε νέες κατόψεις-τομές-Δ.Κ.! Αυτό το ζήτημα είναι πολύ σημαντικό για να διατηρείται ασάφεια! Σε περίπτωση π.χ. αυθαίρετων κατασκευών σε δώμα στις οποίες "ανέβηκε" καθ'υπέρβαση της Ο.Α. και το ασανσέρ τι κάνουμε;

μεγάλα παιδιά είμαστε ... πλέον όλες οι άδειες θα βγαίνουν με ευθύνη του μηχανικού ... κατ' εμέ αυτό θα είναι το λιγότερο σημαντικό πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουμε από εδώ και στο εξης

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι συνάδελφοι, σε περίπτωση που έχουμε στέγαστρα που τα έχουμε εντάξει σαν μια λοιπή παράβαση και σύμφωνα με το ΓΟΚ θεωρούνται η/χ.....τι γράφουμε στο διάγραμμα κάυψης???

 

Τα μετράμε στην δόμηση και στην κάλυψη? και αν ναι αυτό δν μας δημιουργεί πρόβλημα στην σύγκριση των παραβάσεων με τα επιτρεπόμενα της περιοχής?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο θολό αυτό το θέμα, τσέκαρε τα θέματα τις Λεμπέση να δεις τί παίζει...

 

http://www.michanikos.gr/files/file/391-%CE%98%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%91%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%9B%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%AD%CF%83%CE%B7-3-2012/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.