Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Κάτσε να δεις τι έχει να γίνει όταν θα βγάλουν τις οδηγίες για το ΔΔΤΦΟ ....

Εκεί θα γελάσει "....και το παρδαλό κατσίκι"!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά και εγώ αγωνιούσα, μέχρι που το πήρα απόφαση πως δεν πρέπει να περιμένω τίποτα από ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ!

Έβγαλα τις δικές μου προδιαγραφές για την κάθε περίπτωση! Και πλέον είμαι ήρεμη.

Link to comment
Share on other sites

OK για τα σχέδια κ.λπ.

Τι κάνουμε όμως στην περίπτωση που ζητήσουν τέτοιες προδιαγραφές συμπλήρωσης του ΔΔΤΦΟ, οι οποίες προϋποθέτουν "αύξηση" της συμφωνηθείσας αμοιβής μας με τον πελάτη;

 

Κι αν έχεις π.χ. 50 ή 100 τέτοιους φακέλλους; Και χρειαστεί 1 ημέρα για το καθένα (π.χ. νέα αυτοψία, μελέτη, συμπλήρωση κ.λπ.). Είναι δυνατόν να "φας" π.χ. 50Χ(π.χ.)50=2500 ή 100Χ(π.χ.)50=5000 ευρώ;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Είναι μόνο δικό μου θέμα ή το βλέπετε κι άλλοι, ότι δεν ξεκαθαρίζει και τίποτα ουσιαστικό το συγκεκριμένο έγγραφο?

 

Καταρχάς μιλάει συνέχεια και μόνο για οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία. Τι γίνεται όμως στις υπόλοιπες περιπτώσεις, όπως στα εξ' αδιαιρέτου για παράδειγμα?

 

Επίσης, για την κάτοψη του ορόφου όπου τοποθετείται η αυτοτελής ιδιοκτησία... δηλαδή εάν δεν είναι οροφοδιαμέρισμα αλλά κάθε όροφος έχει 4 διαμερίσματα, εκεί θα δείξουμε όλον τον όροφο? Και άντε βρίσκουμε εγκεκριμένες κατόψεις. Στο διαμέρισμά μας θα κάνουμε αποτύπωση και θα βάλουμε την αυθαιρεσία του. Στα υπόλοιπα??? Και μετά θα πρέπει να σφραγίσουμε ότι είναι σωστή η κάτοψη όλου του ορόφου??? ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ???

 

Μου αρέσει πολύ το θέμα!!! Θέμα: Οδηγία για την υποβολή διαγράμματος κάλυψης...

 

Κάτι σαν τις ταμπέλες στους ελληνικούς δρόμους ένα πράγμα!!!

 

 

Πιστεύω ότι αποτυπώνεις στην κάτοψη τις ιδιοκτησίες που σε αφορούν και τα άλλα αναγράφεις ότι είναι βάση των εγκεκριμένων της άδειας και δεν έχεις κάνει αυτοψία σε αυτά.

Λέω μία λύση, όχι απόλυτα σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από τόσες ερμηνευτικές εγκυκλίους προσθήκες στις προσθήκες, διευκρινήσεις των διευκρινήσεων όχι μόνο οι μηχανικοί, αλλά ακόμα και οι ίδιοι του ΥΠΕΚΑ - ΤΕΕ έχουν χάσει τα δρώμενα και την αλληλουχία του Νόμου....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αποτυπώνεις στην κάτοψη τις ιδιοκτησίες που σε αφορούν και τα άλλα αναγράφεις ότι είναι βάση των εγκεκριμένων της άδειας και δεν έχεις κάνει αυτοψία σε αυτά.

Λέω μία λύση, όχι απόλυτα σωστή.

 

Βρε μαζί σου κι εγώ, αλλά δεν μπορείς να βγάζεις ένα χαρτί του "πισινού" και να το βαφτίζεις ΟΔΗΓΙΕΣ !!!

Ας το λέγανε "ΛΕΙΨΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.