Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

''Στην ίδια περίπτωση και εφόσον η αυθαίρετη κατα-

σκευή ή χρήση δεν έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε

κοινόχρηστο τμήμα του ακινήτου, η αίτηση μπορεί να υ-

ποβληθεί από οποιονδήποτε συγκύριο χωρίς να είναι α-

παραίτητη η συναίνεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών.''

Ν.4014/2011, άρθρο 24, παράγραφος 2, προς το τέλος

 

Όταν δεν ζητάς συγκεκριμένους συντελεστές, πχ κύρια και μοναδική κατοικία, τότε ακόμη και χωρίς συναίνεση γίνεται από όποιον θέλει.

 

Αλλά και να ζητάς, τότε πάλι χωρίς συναίνεση αρκεί να καλύπτεις τους όρους των συντελεστων

 

Οπότε είμαστε οκ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

 

Είχα μία δήλωση σε κατάσταση οριστική υπαγωγή και έκανα αίτηση για να γυρίζει σε προσωρινή . (είναι σε εκκρεμότητα)

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι .. για να ξανακάνω οριστική πρέπει να εισάγω τα σχέδια και τις δηλώσεις ή ξαναπατάω οριστική και δηλώνω πάλι ότι έχω τα σχέδια?

 

Το έχει κάνει κανένας?

Λογικά θα ισχύει το δεύτερο γιατί δεν ξέρουμε ακόμα τι θα γίνει με το δελτίο δομικής τρωτότητας?

 

Επίσης, περιμένουμε περισσότερες διευκρίνησεις για τα διαγράμματα κάλυψης ή τα κάνουμε όπως θεωρούμε σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

με βαση το "Eγχειρίδιο χρήσης συστήματος υποβολής αρχείων και αιτήσεων τροποποίησης", θα πρέπει να υποβληθεί όλη η οικοδομική άδεια εφόσον υπάρχει.

σε περιπτωση αυθαίρετης κατασκευής σε κτίσμα με άδεια, που υπάρχει μόνο το στέλεχος (έχω απάντηση της πολεοδομίας ότι η άδεια έχει καταστραφεί) θα πρέπει να ξανακάνω τα σχέδια όλης της κατασκευής ή φτάνει το στέλεχος και η βεβαιωση της πολεοδομίας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Είχα μία δήλωση σε κατάσταση οριστική υπαγωγή και έκανα αίτηση για να γυρίζει σε προσωρινή . (είναι σε εκκρεμότητα)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι .. για να ξανακάνω οριστική πρέπει να εισάγω τα σχέδια και τις δηλώσεις ή ξαναπατάω οριστική και δηλώνω πάλι ότι έχω τα σχέδια?

Το έχει κάνει κανένας?

Λογικά θα ισχύει το δεύτερο γιατί δεν ξέρουμε ακόμα τι θα γίνει με το δελτίο δομικής τρωτότητας?

Επίσης, περιμένουμε περισσότερες διευκρίνησεις για τα διαγράμματα κάλυψης ή τα κάνουμε όπως θεωρούμε σωστά?

 

Να το κάνεις ξανά όπως ακριβώς το είχες κάνει την πρώτη φορά (δεν έχει αλλάξει τίποτα).

 

 

Καλημέρα,

με βαση το "Eγχειρίδιο χρήσης συστήματος υποβολής αρχείων και αιτήσεων τροποποίησης", θα πρέπει να υποβληθεί όλη η οικοδομική άδεια εφόσον υπάρχει.

σε περιπτωση αυθαίρετης κατασκευής σε κτίσμα με άδεια, που υπάρχει μόνο το στέλεχος (έχω απάντηση της πολεοδομίας ότι η άδεια έχει καταστραφεί) θα πρέπει να ξανακάνω τα σχέδια όλης της κατασκευής ή φτάνει το στέλεχος και η βεβαιωση της πολεοδομίας?

 

Αν δεν τα βρεις από συμβολαιογράφους κ.λπ., ξαναφτιάχνεις την κάτοψη, την τομή, το διάγραμμα κάλυψης, το τοπογραφικό (τώρα θέλεις με ΕΓΣΑ) και τα υποβάλλεις (χρεώνεις αναλόγως τον ιδιοκτήτη).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι χρειάζομαι μια διευκρίνηση,

 

Σε περίπτωση σύνταξης νέου τοπογραφικού από άλλο συνάδελφο, τον βάζω στην ομάδα μελέτης, αυτός τακτοποιεί τις αμοιβές μέσω του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ και τις κρατήσεις που του αναλογούν και μου επιδίδει τοπογραφικό και διπλότυπα καταβολής εισφορών ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ και τα περνάω εγώ στο σύστημα των αυθαιρέτων, σωστά??

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις ξανά όπως ακριβώς το είχες κάνει την πρώτη φορά (δεν έχει αλλάξει τίποτα).

 

 

 

 

Αν δεν τα βρεις από συμβολαιογράφους κ.λπ., ξαναφτιάχνεις την κάτοψη, την τομή, το διάγραμμα κάλυψης, το τοπογραφικό (τώρα θέλεις με ΕΓΣΑ) και τα υποβάλλεις (χρεώνεις αναλόγως τον ιδιοκτήτη).

 

 

Από τη στιγμή που είναι εντος σχεδιου , δεν αρκει το αποσπασμα του ρυμοτομικου? γιατι αν ειναι να κανω όλη αυτή τη δουλεία μιλάμε για ανασύσταση φακέλου η οποιά και σιγά μην θέλει να την πληρώσει ο πελάτης

Link to comment
Share on other sites

ΓΥΣ σε καμιά 20 μέρες από τη στιγμή που τη ζητάς θα σου απαντήσουν και μετά άλλες 20 μέρες από την κατάθεσή σου για να ετοιμαστεί.

Βέβαια αυτά για τον τρόπο με την αίτηση, αν πας μέσω e-shop δε ξέρω, αν και πιστεύω ότι το 20ήμερο για ετοιμασία είναι σίγουρο.

Aπό το σαιτ της ΓΥΣ (γεωευρετήριο) μπορείς να βρεις αν υπάρχουν Α/Φ στην περιοχή ενδιαφέροντος (χρονιά, κλίμακα)

 

Σε καμιά 20αριά μέρες σου λένε τον κωδικό της παραγγελίας, σε αυτό αναφέρθηκα, οταν δε χρησιμοποιείς το e-shop τους και απλά βρίσκεις την αεροφωτογραφία στο γεωευρετηριο και τη ζητάς με αίτηση. Και μετα 20 μέρες να στην ετοιμάσουν από τη στιγμή που πληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα εντός σχεδίου αν δεν υπάρχει τοπογραφικό , πρέπει να γίνει. Χρειάζεται όμως με ΕΓΣΑ?

Καθε νεο τοπογραφικό θα είναι με συντεταγμένες πια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Να με συγχωρείτε εαν έχει ξαναειπωθεί αλλά ξέρει κανένας εως πότε πρέπει να ανεβάσουμε τα σχέδια και τα δικαιολογητικά στο σύστημα? Η προθεσμία της 31-12-2012 συμφωνα με την απόφαση του ΥΠΕΚΑ http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=JYNmJRTIAYs%3d&tabid=367&language=el-GR αφορά ολες τις μέχρι τώρα αιτήσεις υπαγωγής ή μόνο εκείνες που έγιναν μέσα στην τελευταία παράταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.