Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Δεν υπάρχει "ιδανικότερη" και "νόμιμη" λύση εκτός από αυτή!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω μια περίπτωση όπου 2 συνιδιοκτήτες σε ενα οικοπεδο έχουν ο καθένας τους μια αυθαίρετη κατοικία και πλακόστρωτη βεράντ.Τη βεράντα θέλει να την τακτοποιήσει μόνο ένας από αυτούς χωρίς να κάνουν επι πλεον δήλωση για κοινόχρηστη.Πως θα γίνει να τη δηλώσω στον εναν?

Link to comment
Share on other sites

mark petrop

 

 

 

Αν δεν υπάρχει σύσταση ΟΙ, θα κάνεις 1 δήλωση, οπότε το θέμα της βεράντας δεν υφίσταται. Θα πληρώσουν τα πάντα ως συνιδιοκτήτες 50% ο καθένας (ή όσο είναι το ποσοστό τους)

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σύσταση και ο αθένας έχει κανει δήλωση για το δικό του.Το θέμα είναι η βεράντα και μια εξωτερική σκάλα η οποία τυπικά είναι κοινόχρηστη αλλα έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους οτί ανήκει σε έναν.Το θέμα είναι πως να τη βάλλω στον έναν μιας και δε θέλουν να κάνουν δήλωση κοινοχρήστων από κοινού

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν συμφωνήσουν για δήλωση "κοινοχρήστων" δεν μπορείς να τη βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

στην υπευθυνη δηλωση συναινεσης τι γραφετε? Οτι συναινω για να τακτοποιησει ο ταδε το χωρο που βρισκεται σε κοινοχρηστο, ή/και βαζεται κ τιποτα που εχει να κανει με αποκλειστικη χρηση κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Largy εγώ ζητάω ΥΔ-εξουσιοδότηση (τη γνωστή που έχει στο σάιτ του ΥΠΕΚΑ) από τους συνιδιοκτήτες. Δηλαδή "εξουσιοδοτώ τον μηχανικό τάδε να τακτοποιήσει με 4014 το ακίνητο τάδε στο οποίο είμαι συνιδιοκτήτης κατά Χ%".

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία έχει παραβαση στο Δ. Τη δηλώνω και πληρώνω.

 

Επίσης έχει αλλαγες στην εσωτερική διαρρύθμιση. Εχω αποφασίσει να μην την δηλώσω και να μην πληρώσω.

Όμως, όταν θα κάνω το σχέδιο της κάτοψης, θα πρέπει να σημειώσω με κόκκινο πάνω στην κάτοψη της άδειας, τη νέα διαρρύθμιση ακόμα κι αν δεν την δηλώσω,

ή μήπως, αφου δεν τη δηλώνω, δεν πρέπει να δειξω την αλλαγη της διαρρυθμισης στην κάτοψη?

Link to comment
Share on other sites

αφού Πολεοδομικά δεν σε ενδιαφέρουν, δεν τις σχεδιάζεις

(όχι ότι απαγορεύεται και να τις σχεδιάσεις αν όμως το θες)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.