Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα έγγραφα και σχέδια για Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Ο νόμος 4014 είναι σαφής!!! Απαιτεί και κάτοψη και τομή! Πρέπει να υποβληθούν και τα δύο αυτά σχέδια στο σύστημα. Απλώς το ΤΕΕ δεν τα έχει προαπαιτούμενα. Ε και....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

έχω μια περίπτωση αυθαιρέτου στεγάστρου που βρίσκεται σε κοινόχρηστο τμήμα οικοπέδου και χρησιμοποιείται ως αποθήκη ξυλείας. Το στέγαστρο είναι πρόχειρη κατασκευή και συνδέεται με το ισόγειο του κτηρίου που λειτουργεί νομίμως ως βιοτεχνία κατασκευής επίπλων.

Το έχω λοιπόν εντάξει στο 4014/11 στην κατηγορία 13 με αναλυτικό προϋπολογισμό κλπ. ως "άλλη παράβαση" και στην επικρατούσα χρήση έχω επιλέξει "Τουρισμός / βιομηχανία".

Στα προαπαιτούμενα μου ζητάει και τεχνική έκθεση Η/Μ ενω το στέγαστρο δεν ηλεκτροδοτειται!! Τι πρέπει να βάλω δλδ;

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα ..."ευτράπελα" του συστήματος.

Υπομονή, μέχρι να το ξεκαθαρίσουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

 

Ενημερωτικα να πω πως στο τεε σημερα μου ειπαν να βαλω μηχανολογο να κανει εκθεση ουτως η αλλως.

Δεν υπαρχει παντως διευκρινηση επι του θεματος ακομα και η συναδελφος εκει δε βλεπει το προβλημα να επιβαρυνθει ο πελατης αμοιβη μηχανολογου για μια εργασια που δεν υφισταται στην ουσια!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μην οριστικοποιηθεί η αμοιβή μηχανικού από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, διότι θα χρειαστεί μάλλον να προστεθεί και ο αντίστοιχος μηχανικός για τεχνική έκθεση Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Στις βεβαιώσεις μεταβίβασης , που δεν έχουν αυθαιρεσίες γιατί μας ζητάει σχέδια ?

 

Η δήλωση λέει ότι μου επιδείχθηκαν τα σχέδια και η άδεια .

 

Από την άλλη πρέπει να τσεκάρω ΔΕΔΟΤΑ όταν δεν έχει αυθαίρετο . Γιατί ?

 

Τι ισχύει τελικά , νομικά και όχι με την λογική του τεε ?

Link to comment
Share on other sites

Στις βεβαιώσεις μεταβίβασης , που δεν έχουν αυθαιρεσίες γιατί μας ζητάει σχέδια ?

 

Η δήλωση λέει ότι μου επιδείχθηκαν τα σχέδια και η άδεια .

 

Από την άλλη πρέπει να τσεκάρω ΔΕΔΟΤΑ όταν δεν έχει αυθαίρετο . Γιατί ?

 

Τι ισχύει τελικά , νομικά και όχι με την λογική του τεε ?

Τα σχέδια δεν είναι υποχρεωτικά (αλλά αν θες τα βάζεις για δική σου κατοχύρωση)

ΔΕΔΟΤΑ κακώς το ζητάει

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπερα

τα χω παιξει..... πως διαολο υποβαλλω στα αρχεια την τεχνικη εκθεση του μηχανολογου, για χρηση υπηρεσιων;

Εχω βαλει τον συναδελφο μηχανολογο στους συμμετεχοντες μηχανικους.

Δεν ανοιγει την δυνατοτητα επιλογης...... Τα φωτα σας..... Το ιδιο ισχυει και για το τοπογραφικο ΕΓΣΑ σε αλλη δηλωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.