Jump to content
ilias

Οικισμοί κάτω των 2000 κατοίκων (Φ.Ε.Κ. 289/11)-Μέγιστο ύψος στέγης

Recommended Posts

ναι έχει δικό του το ΠΔ 8-5-2002 ΦΕΚ 362Δ (ως παραδοσιακός). οι υπόλοιποι δλδ θεωρούνται οι οικισμοί κάτω των 2000 κατοίκων, χωρίς να υπάρχει ειδικό διάταγμα, για του οποίους προστίθεται και δυνατότητα πατατριού 40τμ πλέον της επιτρεπόμενης δόμησης?

Edited by anavatis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απ ότι είδα στο συγκεκριμένο ΦΕΚ δεν αναφέρεται σε δόμηση και σε κάλυψη.Στο άρθρο 4 μάλιστα λέει :

 

3. Κατά τα λοιπά ισχύουν οι διατάξεις του ΠΔ/19-10-78 "Περί

χαρακτηρισμού ως παραδοσιακών οικισμών......των οικοπέδων αυτών".

 

Οι οικισμοί λοιπόν αυτοί του ΠΔ/78 τώρα έχουν τους συντελεστές δόμησης και κάλυψης του ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/4-11-11 σύμφωνα με το άρθρο 5 παρ 7 του ΦΕΚ 181 Δ

 

"7." (τέως παρ.6) "Ειδικά για τους οικισμούς που έχουν χαρακτηρισθεί με το από ΠΔ/19-10-78 (ΦΕΚ-594/Δ/78) ως παραδοσιακοί ο συντελεστής δόμησης των οικοπέδων ορίζεται για τα πρώτα 100 μ2 επιφανείας του οικοπέδου σε 1. Κατά τα λοιπά και για τους οικισμούς αυτούς ισχύουν οι λοιπές διατάξεις της παρ.2β".

 

Μάλλον υπάρχει και εδώ τα 40μ2 του παταριού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

σωστά μόνο που θα έκανα αναφορά και στο άρθρο 85 της β.π.ν.

 

με βάση τον ΝΟΚ 2012 ισχύει

άρθρο 11 παρ. 6ιδ

στο σ.δ. δεν προσμερώνται:

"εσωτερικοί εξώστες με συνολικό εμβαδό μικρότερο ή ίσο με το 10% της δόμησης του κτηρίου (υποθέτω αναφέρεται στην πραγματοποιούμενη μάλλον) χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο και με το κατάλληλο ύψος χώρου κ/χ".

Τα παραπάνω έχουν εφαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. 3 σε κάθε είδος οικισμού νομίμως υφιστάμενου, άρα και στον εν λόγω παραδοσιακό οικισμό Χάλκης που με ενδιαφέρει.

 

όπως σωστά παρατήρησες manolis gon στο ΠΔ 8-5-2002 ΦΕΚ 362Δ σχετικά με τις διατάξεις του οικισμού της Χάλκης δεν αναφέρεται σε δόμηση και σε κάλυψη και όπως αναφέρεται στο άρθρο 4 του ιδίου...ισχύουν οι διατάξεις του ΠΔ/19-10-78 "Περί χαρακτηρισμού ως παραδοσιακών οικισμών......των οικοπέδων αυτών". για τους οποίους ισχύει πλέον σχετικά με τη δόμηση το άρθρο 85 της βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας και το άρθρο 2β. του ΦΕΚ 289/ΑΑΠ/4-11-11

 

 

Άρα επειδή έχω οικόπεδο 120τ.μ. έχω δόμηση 120 Χ 1,00= 120τ.μ. και επιπλέον περίπου 12 τ.μ. πατάρι εσωτερικό εξώστη).

(μεγ. ύψος 7,5 και κάλυψη έως 70%)

 

λογικά ο εξώστης αυτός θα πρέπει να έχει ύψος 2,4μ ελάχιστο (αφού λέει για ύψος χώρου κ.χ)

Edited by anavatis

Share this post


Link to post
Share on other sites

γειά σας.

τί ισχύει με τα πατάρια? εαν υπάρχει πατάρι θεωρείται νομίμως υφιστάμενο με κάποια διάταξη καινούργια? άκουσα κάτι και ψάχνω να βρω μήπως υπάρχει κάτι στη νομοθεσία σχετικό....?

Η ερώτησή σου παραμένει αυτή? Αν ναι τότε συνεχίζουμε να είμαστε εκτός θέματος.Ξεκαθάρισε μου τι ρωτάς να το μεταφέρω σε σωστό θέμα.

Πάντως ο ΝΟΚ δεν ισχύει ακόμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι η ερώτησή μου ξεκινά από το πώς μπορώ να κερδίσω τετραγωνικά μέτρα στη δόμηση δείχνοντας κάποια μέτρα ως πατάρι. λόγω του παραδοσιακού οικισμού όμως έπρεπε να 'περάσω' μεσα από τις διατάξεις των οικισμών με πληθυσμό <2000 κατοίκων και τα σχετικά...ο ΝΟΚ ισχύει από 1η Ιουλίου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ΝΟΚ θα ισχύει από 9-7-12.Θες να κάνεις νομιμοποίηση-τακτοποίηση ή νέα οικοδομή?

Share this post


Link to post
Share on other sites

λογικά ο εξώστης αυτός θα πρέπει να έχει ύψος 2,4μ ελάχιστο (αφού λέει για ύψος χώρου κ.χ)

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι !

ιδ. Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με συνολικό εμβαδόν μικρότερο ή ίσο του 10% της δόμησης του κτιρίου, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο, χωρίς να δημιουργούν ανεξάρτητη ιδιοκτησία και εφόσον
ο χώρος κάτω από αυτόν
διασφαλίζει προϋποθέσεις ύψους χώρου κύριας χρήσης.

 

Και για να είμαστε ακόμη ακριβέστεροι ο ΝΟΚ ισχύει από
10/7
...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ΝΟΚ θα ισχύει από 9-7-12.Θες να κάνεις νομιμοποίηση-τακτοποίηση ή νέα οικοδομή?

θέλω να κάνω τροποποίηση σε μελέτη (αλλου μηχανικού) που μου έφερε πελάτης και στην οποία έγινε έλεγχος και διαπιστώθηκαν αυθαιρεσίες. είχε γίνει απόκρυψη του υπογείου (της πρώτης στάθμης του παραδοσιακού κτηρίου) που μετρά στη δόμηση και υπολογίστηκαν έξτρα 2 όροφοι! έτσι άρχισα να 'ξεψαχνιζω' όλη τη νομοθεσία για να βρω τρόπους συνέχισης του έργου...

Edited by anavatis

Share this post


Link to post
Share on other sites

εφόσον ο χώρος κάτω από αυτόν διασφαλίζει προϋποθέσεις ύψους χώρου κύριας χρήσης.

 

 

 

αυτές οι προυποθέσεις ύψους είναι 2,4, 2,5 πόσο?

Edited by anavatis

Share this post


Link to post
Share on other sites

95.
Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων
είναι όσοι προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι σε κτίρια κατοικίας τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης, οι κουζίνες, τα γραφεία. Οι χώροι κύριας χρήσης έχουν για τα κτίρια που κατασκευάζονται
μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος
ελεύθερο ύψος
τουλάχιστον 2,65μ.

 

2,65 μ. ... για τα νέα.

2,40 μ. ... για τα υπάρχοντα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.