Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ilias

Οικισμοί κάτω των 2000 κατοίκων (Φ.Ε.Κ. 289/11)-Μέγιστο ύψος στέγης

Recommended Posts

  Στην περίπτωση που έχω αγροτική αποθήκη με ύψος υποστυλώματος 6,80μ. και κορφιά στο 7,70μ. , και υποχρέωση από το Αγροτικής Ανάπτυξης για κεκλιμένη στέγη (χωρίς αναφοά σε ύψος) , ισχύει το 7,50+2,00 ή πρέπει ο κορφιάς να είναι σε ύψος < των 7,50μ. ;

Συνάδελφε το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Επιπρόσθετα, πως υπολογίζεται ο όγκος;

 

Δεν γράφει κάτι για όγκο το ΦΕΚ 289/4-11-2011...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως ο σδ προκύπτει από τη διαίρεση δόμηση προς εμβαδό οικοπέδου

Edited by Faethon11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στις αποφάσεις οριοθέτησης οικισμών συνήθως αναγράφονται στους ειδικούς όρους δόμησης οι επιτρεπόμενες κλίσεις στεγών ανάλογα με τον τύπο στέγης.
Σε συνδυασμό με την διατύπωση "... Σε περίπτωση επιβολής στέγης με ειδικούς όρους δόμησης που εγκρίνονται με απόφαση του Νομάρχη, επιτρέπεται υπέρβαση του μεγίστου ύψους μέχρι 2,00 μέτρα." υπολογίζεται η επιτρεπόμενη υπέρβαση ύψους-πάνω από τα 7.50 μ-λόγω επιβολής στέγης. 

Άρα Παύλο εάν δεν καθορίζεται διαφορετικά από απόφαση Νομάρχη, μπορούμε να πάμε σε μέγιστο ύψος 2,00 m αν κατάλαβα καλά? 

 

To 2,00m που το λέει για το μέγιστο ύψος στέγης σε κατοικία;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ΠΔ 3-5-85/ΦΕΚ 181 Δ υπήρχε στην παρ. 4ε του άρθ.5. Τροποποιήθηκε με το ΠΔ 14-2-87 και αναριθμήθηκε σε 4γ. Στο ΠΔ 4-11-2011/ ΦΕΚ 289 Δ/ΑΑΠ ισχύει το ίδιο.

 

"γ) Σε περίπτωση επιβολής στέγης με ειδικούς όρους δόμησης που εγκρίνονται με απόφαση του Νομάρχη, επιτρέπεται υπέρβαση του μεγίστου ύψους μέχρι 2,00 μέτρα."

 

Αν και δε μου έχει τύχει να δω σε απόφαση οριοθετημένου οικισμού κάτι διαφορετικό από το να ορίζεται κλίση στέγης στην απόφαση νομάρχη, εκτιμώ ότι και σε μια τέτοια περίπτωση πιθανόν να ισχύει (βάζω μια επιφύλαξη όμως για να το ρωτήσεις στην ΥΔΟΜ αν έχεις τέτοια περίπτωση).

Συνήθως οι αποφάσεις λένε στέγη με κλίση 30-40%

Αν έχεις να κατασκευάσεις μια τετράριχτη στέγη με διαστάσεις 6Χ10 τότε με ελάχιστη κλίση 0.30 το ύψος του κορφιά θα είναι 0.30*6/2=0.90 μ ενώ με 0.40 το ύψος θα είναι 0.40*3=1.2 μ.

Ακόμη και σε μεγάλου πλάτους στέγη βλέπεις ότι τα 2 μέτρα επαρκούν για τις κλίσεις που δίνονται στις αποφάσεις π.χ αν βάλεις 8 μ. ζευκτό θα έχεις 0.40*4=1.6 μ. ύψος κορφιά.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την παράγραφο 6 - Άρθρου 1 - ΦΕΚ 289 (4-11-2011) ''Προκειμένου περί τουριστικών εγκαταστάσεων και καταλυμάτων σε γήπεδα μεγαλύτερα από 1000 τ.μ., η κάλυψη με διώροφους όγκους κτηρίων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει το 70% της πραγματοποιούμενης κάλυψης.».

Στην περίπτωση μας έχουμε ''τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες'' σε οικόπεδο 1040τ.μ. και σύμφωνα με τον νόμο  (ΦΕΚ 3118 Β - 9 Δεκεμβρίου 2013) : Τα αυτοεξυπηρετούμενα καταλύματα αποτελούν μη

κύρια ξενοδοχειακά καταλύματα του άρθρου 2 παρ. 1Β του Ν. 2160/1993, όπως ισχύει και διακρίνονται στις παρακάτω κατηγορίες:  2. Τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες 2.1 Ως τουριστικές επιπλωμένες κατοικίες ορίζονταιμεμονωμένες ή σε συγκρότημα μονοκατοικίες, επιφανείας τουλάχιστον 40 τ.μ. εκάστη, με αυτοτέλεια λειτουργίας και ανεξάρτητη εξωτερική προσπέλαση. (((((((Δομούνται
με όρους δόμησης κατοικίας.)))))  ...  Θέλω την γνώμη σας πάνω σε αυτό...
Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εφαρμογή του ΝΟΚ για κατασκευή  σοφίτας στα μισα τετραγωνικά του υποκείμενου ορόφου δεν ισχύει, κατά την αποψή μου,γιατί στον κωδικα βασικής πολεοδομικής νομοθεσίας αρθ.85 παρ.4δ στις κατασκευές πάνω από το μέγιστο ύψος δεν επιτρέπονται  ΚΑΜΙΑ κατασκευή εκτός απο αυτές που απαριθμεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αναιρώ τον εαυτο μου κ με μια προχειρη αναζητηση απαντώ

 

 

Ερωτήσεις 8ης Σύσκεψης ΤΕΕ/ΤΚΜ – Υ.ΔΟΜ Δήμων Κ.Μακεδονίας

 

ερωτηση. Σε υφιστάμενη οικοδομή (αρ. αδείας 929/83, ισόγειο κατάστημα και όροφος κατοικία), θα μπορούσα να κατασκευάσω σοφίτα; (εφόσον η σοφίτα δε λογίζεται ως όροφος). Η υφισταμένη αυτή οικοδομή βρίσκεται εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου σε οικισμό κάτω από 2000 κατοίκους. Η σοφίτα θα κατασκευαστεί σύμφωνα με το άρθρο 11, παρ. 6 ιε του ΝΟΚ. Το ύψος του υφισταμένου κτιρίου (6,55μ) είναι μικρότερο από το μέγιστο επιτρεπόμενο της περιοχής (7,50μ.). Θα μπορούσα να φτάσω το επιτρεπόμενο ύψος, δεξιά και αριστερά, του κτιρίου και να κατασκευάσω τη σοφίτα όπως ορίζεται στο ν. 4067/2012; Ή επειδή στο ΠΔ 24-4/3-5/1985 (ΦΕΚ 181/1985) στο άρθρο 5 παρ. 4 δ αναφέρεται «πάνω από το μέγιστο ύψος του κτιρίου δεν επιτρέπεται καμία κατασκευή εκτός από στέγη», δεν επιτρέπεται η κατασκευή σοφίτας; Ανήκω στην περίπτωση των υφισταμένων κτιρίων άρθρο 23; Στο άρθρο 23 παράγραφος 2γ και παράγραφος 3α. Η Απόφαση νομάρχη σε οικισμούς κάτω από 2000 κατοίκους ισχύει; Δεν έχει ακυρωθεί ποτέ από κάποια υπουργική Απόφαση.

 

ΑπάντησηΚατ’ αρχήν, προσθήκη με χρήση μερικών μόνον-επιλεγμένων διατάξεων του ΝΟΚ, δεν φαίνεται να επιτρέπεται, αντίθετα, σύμφωνα με το άρθρο 34 του Ν. 4067/2012-ΝΟΚ «Οικοδομικές άδειες σε ισχύ αναθεωρούνται είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων του παρόντος είτε σύμφωνα με το σύνολο των διατάξεων που ίσχυαν κατά τον χρόνο έκδοσής τους». Δεν μπορεί δηλαδή να προστεθεί μόνον σοφίτα, χωρίς να μετράει στον ΣΔ, σε κτίριο που κατασκευάστηκε το 1983. Σύμφωνα με το άρθρο 1, παρ. 1 και 3 του ΝΟΚ, οι διατάξεις του που αφορούν την σοφίτα (άρθρο 2 παρ. 81, άρθρο 11 παρ. 6ιε) εφαρμόζονται σε περιοχές εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου, αλλά και σε νομίμως υφισταμένους οικισμούς χωρίς ρυμοτομικό σχέδιο. Συνεπώς, η μη αναφορά της σοφίτας στα επιτρεπόμενα πάνω από το μέγιστο ύψος του κτιρίου σύμφωνα με το ΠΔ24-4/3-5/1985, όπως ισχύει, δεν αποκλείει την κατασκευή της σε νέο κτίριο, αφού δεν υφίστατο τότε η έννοιά της ως επιτρεπόμενης γενικά κατασκευής ώστε να επιτραπεί η να αποκλειστεί η κατασκευή της. Η σοφίτα ως έννοια - κατασκευή πρωτοεισάγεται σε οικοδομικό κανονισμό με τον ΝΟΚ, ο οποίος σαφώς ορίζει ότι επιτρέπεται και στους οικισμούς χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχει κάποιος το διάταγμα ΠΔ/14-2-87? δεν μπορώ να το βρω πουθενά Online.

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν εννοεις.... αυτο που τροποποιησε το Δ 181

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.