Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώστες και σκάλα εντός Δ - Υπολογισμός προστίμου


Recommended Posts

Αν θέλω λοιπόν να περάσω τώρα στο σύστημα εξώστη εντός Δ πως στο δι@ολο θα τον περάσω με αναλυτικό και με προσαύξηση 1,2 λόγω παράβασης Δ?????????

 

.....ρητορική η ερώτηση υποθέτω..... 8-)

Link to comment
Share on other sites

Έχω έχω περάσει έναν ως εξής:

 

κανονικά σαν παράβαση κατηγορίας 13 και στα σχόλια ανέφερα το "γεγονός" (με πλήρη αναφορά).

Η δήλωση είναι ακόμα σε Προσωρινή Υπαγωγή.

Όταν δεήσουν, αν προλάβουν, βλέπουμε......

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή βεράντα (στο ισόγειο που είναι στο +1,5) που πατάει σε μπάζωμα στην μπροστινή όψη και δεν υπάρχει καν στα σχέδια πάει με αναλυτικό; (δεν παραβιάζεται η κάλυψη)

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν χρειάζεται να τακτοποιηθεί η βεράντα. δεν τη μέτρησε στην κάλυψη και γι αυτό δεν την έβαλε στα σχέδια δε νομίζω να χρέιάζεται τακτοποίηση

 

 

Κατασκευές στους ακάλυπτους χώρους.

(άρθρο 17 ν. 1577/1985)

'' 1. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπεται η μερική εκσκαφή ή επίχωση του εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό με την προϋπόθεση ότι σε κανένα σημείο η οριστική στάθμη του εδάφους δε θα βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα από 1,50 μ. από τη φυσική του στάθμη. Μεγαλύτερη επέμβαση στο έδαφος επιτρέπεται ύστερα από γνωμοδότηση της ΕΠΑΕ Επίσης επιτρέπεται να κατασκευάζονταιέργα, όπως πεζούλια, βεράντες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), σκάλες κύριες ή βοηθητικές, τα οποία, λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, είναι αναγκαία για την επικοινωνία με το κτίριο. ''

 

 

Ερώτηση: Είναι υποχρεωτικό να φαινεται και η οποιαδήποτε τέτοια κατασκευή στην άδεια? Δε νομίζω. Πρέπει τα πεζούλια να φαίνονται στην άδεια? ή η βεράντα? Τουλάχιστον σε περιοχές με μικρό πληθυσμό, χωριά, Χαλκιδική κλπ., ΄το να μη φαίνονται τέτοιες κατασκευές ΄στην άδεια είναι 'νόμος'. Άλλωστε δεν μετρούν ούτε δόμηση ούτε κάλυψη.

 

Επίσης : 2. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπονται και οι εξής κατασκευές:

 

''γ) Στοιχεία προσωρινής παραμονής (πάγκοι, τραπέζια), άθλησης και παιχνιδότοπων.''

 

Τα κιόσκια σε αυτή την κατηγορία δεν είναι? Δε φαίνονται στην άδεια δε σκοπεύω να τα συμπεριλάβω στην τακτοποίηση όπως και μία βεράντα.

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή βεράντα (στο ισόγειο που είναι στο +1,5) που πατάει σε μπάζωμα στην μπροστινή όψη και δεν υπάρχει καν στα σχέδια πάει με αναλυτικό; (δεν παραβιάζεται η κάλυψη)

μαλλον δεν χρειάζεται να τακτοποιηθεί η βεράντα. δεν τη μέτρησε στην κάλυψη και γι αυτό δεν την έβαλε στα σχέδια δε νομίζω να χρέιάζεται τακτοποίηση

Μήπως πρέπει να τακτοποιηθεί όχι ως βεράντα, αλλά ως διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου παίρνοντας μία παράβαση, διότι βεράντες μπαζωμένες από κάτω πάνε ως περιβάλλων χώρος και η υπέρβαση αυτή είναι καθ΄ υπέρβαση της αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τη σκάλα την πήρα και εγώ ως ΥΔ, ΥΚ. Τους εξώστες με αναλυτικό και γράφω στη Τ.Ε. αν είναι μέσα σε Δ, προκήπιο, κλπ.

Την βεράντα θα την έβαζα με αναλυτικό (συμφωνώ με τον συνάδελφο)

Link to comment
Share on other sites

Τους εξώστες με αναλυτικό και γράφω στη Τ.Ε. αν είναι μέσα σε Δ, προκήπιο, κλπ.

Ναι αλλά το πρόστιμο πως διαμορφώνεται όταν π.χ. έχεις παράβαση εντός του Δ? Πως το υπολογίζεις?

Γιατί μόνο η Τ.Ε. δεν αρκεί γι΄ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω 1 φύλλο, στο οποίο δεν βάζω τμ, παρά μόνο την περιγραφή της παράβασης της κατ. 13, και τσεκάρω για Δ, προκήπιο, ΥΚ. Δεν υπολογίζει κάτι πέρα του 500κου, απλά το δηλώνω για το αν αλλάξει στο σύστημα και το δέχετε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μην σπαζοκεφαλιάζετε

Του χρόνου θα βγάλουν νέες ερωτοαπαντήσεις

και θα αναβαθμίσουν και το σύστημα.

Εγω προετοιμάζομαι για το επερχόμενο καρναβάλι τους... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.