Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορτιο μεγαλου ενυδρειου σε πλακα και δοκο


 

Recommended Posts

Νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί. Αν θέλετε ας γίνει και μια δοκιμή με επιλύσεις. 2-3 δοκιμές και θα είμαστε και ποιο ακριβείς για τις περισσότερες απλές περιπτώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μιας και ξέθαψα το θέμα...Πέρα από τους υπολογισμούς για την πλάκα, κάνετε αναφορά και για το χωρικό πλαίσιο γενικά...

Και ρωτάω το εξής : Αφού η γεωμετρία του πλαισίου δεν αλλάζει, η αδράνεια της κατασκευής επίσης πρακτικά δεν επηρεάζεται, και το επιπλέον φορτίο είναι μέσα στα όρια σχεδιασμού και εξακολουθεί να θεωρείται κατανεμημένο, ποιο είναι το πρόβλημα; Δηλαδή θα μπορούσαν να έχουν πρόβλημα τα δοκάρια χωρίς να έχει η πλάκα σε τέτοια περίπτωση; Για κάτι που δε ξεφεύγει από τις παραδοχές σχεδιασμού και τη μοντελοποίηση επίλυσης;

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισμοί της πλάκας -και όχι μόνο- για φορτία μικρότερα των δράσεων σχεδιασμού, άγχος περί επάρκειας στύλων που καλούνται να φέρουν το φορτίο ενός ...ελέφαντα, διάτρηση πλακός με την χρήση ύδατος και άλλα συναφή.

 

Ματαιότης ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότης! Και όπως είπε και ο φίλτατος εκ Χανίων συνάδελφος, το θέμα εξηντλήθη ...μην εκτεθούμε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

O ΕΚΩΣ πάντως αναφέρει οτι για έλεγχους αντοχής μπορούμε να κάνουμε πλαστική ανάλυση, όπου εκεί τα μεγέθη αντοχής πάνε ψηλά. Επίσης θα ήθελα να με διορθώσει κάποιος συνάδελφος, αλλά νομίζω οτι όταν κάνουμε έλεγχο αντοχής (για κάμψη πχ) θα συγκρίνω με ροπή αντοχής και ροπή σχεδιασμού και όχι με τα φορτία των παραδοχών που μελετήθηκαν και τα φορτία που θα βάλω. Οι διατάξεις και οι διαστάσεις των πλακών έχουν μεγάλη σημασία.

Link to comment
Share on other sites

και εδώ παρεπεμβαίνει (έπειτα από λαϊκή απαίτηση) ο guru των πλαστικών αναλύσεων πλακών, mkalliou

 

Θεωρία γραμμών διαρροής

 

Να μαι κι εγώ! Κατ' απαίτηση του λαού μου :) σας παραθέτω το σωστό το link...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.