Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης για ξενοδοχείο εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλημέρα!!

 

Έχει αλλάξει κάτι που να αυξάνει την αρτιότητα από 4 στα 8στρ για εκτός σχεδίου τουριστικές εγκαταστάσεις που βασίζονται στο άρθρο 8 του πδ 6/17-10-78 όπως αυτό ισχύει??

Μέχρι το 2008 που ασχολήθηκα τελευταία φορά με τουριστικό εκτός σχεδίου η αρτιότητα ήταν στα 4 στρ και οι όροι δόμησης καθορίζονταν με τελευταίο νόμο το Ν2919-2001.

Τώρα υπάρχει κάτι καινούριο??

 

Στην περιοχή που ενδιαφέρομαι δεν υπάρχει ΓΠΣ κάποιας πόλης, ούτε ΖΟΕ όπως στα νησιά όπου εκεί μεταβάλλονται και τα όρια αρτιότητας.

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από την περιοχή.

Έχει αλλάξει η αρτιότητα σε πολλές περιοχές με το χωροταξικό για τον Τουρισμό:

 

http://gnto.gov.gr/sites/default/files/fek_1138_2009.pdf

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=ZX3O%2FZgi4pU%3D&tabid=513&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, σε εκτός σχεδίου περιοχή (και εκτός ζώνης) ποιοι είναι οι όροι δόμησης για  α)ξενοδοχείο και β)κατοικία σε τεμάχιο 30 στρεμμάτων?

Από ΣΧΟΟΑΠ της Δ.Ε.Παλλήνης Δήμου Κασσάνδρας Χαλκιδικής (ΦΕΚ 168 Α.Α.Π./20012) για την περιοχή του τεμαχίου έχουμε ως επιτρεπόμενη χρήση για ξενοδοχεία έως 180 κλίνες και τις διατάξεις του ΠΔ 30-6-1991(ΦΕΚ474Δ΄) σε ισχύ που αφορούν σε όρους και περιορισμούς δόμησης για Κατοικία και Τουρισμό.

α)Για ξενοδοχείο από ΦΕΚ474Δ΄/91 min Ε=10 στρ. ενώ για λοιπούς όρους εφαρμόζεται το ΠΔ 6.10.1978 - ΦΕΚ538Δ΄/1978 όπως αντικαταστάθηκε από το ΠΔ 20.1.1988 - ΦΕΚΔ΄61 όπου:

για γήπεδα μέχρι 50στρ. ->max Σ.Δ.=0,2 ,  max Κ=20% , και ανώτατο όριο εκμετάλλευσης τα 4000τ.μ. και για το πέραν αυτού παραχώρηση έκτασης στο Δήμο

Επομένως E>10στρ , maxΣΔ=0,2 x 30 στρ= 6.000τ.μ. και maxΚάλυψη=20% x 30στρ=6.000τ.μ.  , το όριο εκμετάλλευσης των 4.000τ.μ. αναφέρεται σε τ.μ. δόμησης?

 

β)Για κατοικία από ΠΔ1978 έχουμε max επιτρεπόμενη επιφάνεια δομήσης: για τα 4στρ -> 200τ.μ. , από 4000-8000->Σ.Δ.=0,02 =>0,02x4000=80τ.μ., από 8000 και άνω Σ.Δ.=0,01=>22.000x0,01=220τ.μ.  me max τα 400τ.μ., άρα 200+80+220=500τ.μ. > max 400τ.μ. =>400τ.μ.

 

Γνωρίζει κάποιος, μήπως παραλείπω κάτι στους συλλογισμούς μου? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

[μονον για το β]

 

Παντως, αν εχεις δυνατοτητα νομιμης κατατμησης,

θα ειχες δυνατοτητα ανοικοδομησης Χ0,85 για καθε αρτιο και οικοδομησιμο που δεν  κατατμεις...

[ειναι κληρος ή "πατρογονικο?]?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε εκτός σχεδίου περιοχή (και εκτός ζώνης) ποιοι είναι οι όροι δόμησης για  α)ξενοδοχείο και β)κατοικία σε τεμάχιο 30 στρεμμάτων?

Από ΣΧΟΟΑΠ της Δ.Ε.Παλλήνης Δήμου Κασσάνδρας Χαλκιδικής (ΦΕΚ 168 Α.Α.Π./20012) για την περιοχή του τεμαχίου έχουμε ως επιτρεπόμενη χρήση για ξενοδοχεία έως 180 κλίνες και τις διατάξεις του ΠΔ 30-6-1991(ΦΕΚ474Δ΄) σε ισχύ που αφορούν σε όρους και περιορισμούς δόμησης για Κατοικία και Τουρισμό.

α)Για ξενοδοχείο από ΦΕΚ474Δ΄/91 min Ε=10 στρ. ενώ για λοιπούς όρους εφαρμόζεται το ΠΔ 6.10.1978 - ΦΕΚ538Δ΄/1978 όπως αντικαταστάθηκε από το ΠΔ 20.1.1988 - ΦΕΚΔ΄61 όπου:

για γήπεδα μέχρι 50στρ. ->max Σ.Δ.=0,2 ,  max Κ=20% , και ανώτατο όριο εκμετάλλευσης τα 4000τ.μ. [Σωστά]  και για το πέραν αυτού παραχώρηση έκτασης στο Δήμο (Σωστά, βάσει της παρ.Ε7α "ειδικές διατάξεις και περιορισμοί")

Επομένως E>10στρ , maxΣΔ=0,2 x 30 στρ= 6.000τ.μ. και maxΚάλυψη=20% x 30στρ=6.000τ.μ.  , το όριο εκμετάλλευσης των 4.000τ.μ. αναφέρεται σε τ.μ. (που προσμετρούν στο Σ.Δ) δόμησης (ναι)?

(Για παράδειγμα αίθουσα πολλαπλών χρήσεων στο υπόγειο με τις προδιαγραφές φωτισμού αερισμού δεν προσμετρά στο Σ.Δ. Το ίδιο καταγράφεται και στην παρ. 6-ιβ-2 άρθρο 11 ΝΟΚ: Στο Σ.Δ δεν προσμετρώνται....2. Ειδικά για κτίρια προσωρινής διαμονής (ξενοδοχεία), ο πρώτος υπόγειος όροφος για χρήσεις εγκαταστάσεων άθλησης όπως τα κολυμβητήρια, γυμναστήρια, σάουνες και οι αίθουσες πολλαπλών χρήσεων. )

Η μέγιστη κάλυψη θεωρώ ότι δεν ακολουθεί τον περιορισμό των 4.000 τ.μ, σε ευθεία αναλογία με το παρακάτω

Δ. 'Οροι δόμησης χώρων οργανωμένης κατασκήνωσης (κάμπινγκ) κατ' εξαίρεση των ανωτέρω (παρ.Γ) για τους χώρους οργανωμένης κατασκήνωσης (κάμπινγκ) με οικίσκους ή χωρίς οικίσκους ισχύουν οι ακόλουθοι όροι δόμησης: 
 
      α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου: οκτώ χιλιάδες (8000) τ.μ. 
 
      β) Μέγιστο ποσοστό κάλυψης δέκα τοις εκατό (10%) της επιφανείας του γηπέδου. 
 
      γ) Συντελεστής δόμησης 0,10. 
 
      δ) Ανεξάρτητα από το εμβαδόν του γηπέδου, η μέγιστη συνολική εκμετάλλευση δεν μπορεί να υπερβαίνει τα δύο χιλιάδες (2000)τ.μ. 
 
      ( Σύμφωνα με την Εγκ-25/12-7-02 διευκρινίζονται
      τα εξής:
      Μετά από ερώτημα που μας τέθηκε σχετικά με την ανωτέρω
      διάταξη διευκρινίζονται τα εξής:
      Ο περιορισμός των 2000 τμ που αναφέρεται στην παρ.Δ.δ του
      Αρθ-8 του ανωτέρω Διατάγματος ισχύει ανεξάρτητα με το εμβαδόν
      του γηπέδου, αφορά την μέγιστη συνολική εκμετάλλευση και είναι
      ανεξάρτητος ο περιορισμός αυτός από την συνολική κάλυψη του
      γηπέδου)

 

Link to comment
Share on other sites

[μονον για το β]

 

Παντως, αν εχεις δυνατοτητα νομιμης κατατμησης,

θα ειχες δυνατοτητα ανοικοδομησης Χ0,85 για καθε αρτιο και οικοδομησιμο που δεν  κατατμεις...

[ειναι κληρος ή "πατρογονικο?]?

Κατ' αρχάς ​ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

κλήρος δεν είναι. 

 

Άρθρο 10 Ν.3212/2003

'' 5. Στο τέλος της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 6 του από 24/31.5.1985 Π.∆/τος προστίθεται εδάφιο ως εξής: «Για γήπεδα µε εµβαδόν πολλαπλάσιο του αρτίου, για τα οποία συντρέχουν οι προϋποθέσεις κατάτµησης, η µέγιστη επιτρεπόµενη επιφάνεια κτιρίου ισούται µε το άθροισµα του εµβαδού των κτιρίων που θα επιτρεπόταν να ανεγερθούν σε κάθε γήπεδο µετά την κατάτµηση, µειωµένη κατά 15% και υπό τις προϋποθέσεις ότι: α) θα ανεγερθεί µια οικοδοµή και β) το γήπεδο θα παραµείνει ενιαίο. Μεταβιβάσεις κατά παράβαση των προϋποθέσεων αυτών είναι αυτοδικαίως άκυρες.» '' άρα δηλαδή πρέπει να εξετάσουμε εάν συντρέχουν προϋποθέσεις νόμιμης κατάτμησης για να ισχύει το 0,85 x 200τ.μ. x 7τεμ.περίπου=1190τ.μ. δόμησης περίπου

Διαβάζοντας σχετικά θέματα όπου έχετε παραθέσει εσείς και άλλοι συνάδελφοι γνώσεις και γνώμες, αν και εχω μπερδευτεί λίγο, καταλήγω ότι για να ΄΄ήταν΄΄ άρτιο και οικοδομήσιμο το τεμάχιο μέχρι πριν το Ν.3212/2003 έπρεπε να είχε πρόσωπο σε εθνική, επαρχιακή, δημοτική, κλπ οδό, με πρόσωπο 45μ. κλπ σύμφωνα με το άρθρ.1, παρ.1 ή τις τις παρεκκλίσεις της παρ.2, ΦΕΚ270Δ΄, ενώ με το Ν.3212/2003 και μετά πρέπει να έχουν   " 1. Η περίπτωση α' της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του από 24/31.5.1985 Π.∆/τος (ΦΕΚ 270) αντικαθίσταται ως εξής: «α) Ελάχιστο εµβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά µέτρα και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόµο είκοσι πέντε (25) µέτρα.   . . . .  '' ,        με τις παρεκκλίσεις της παρ.2 του άρθρ.1 του 270Δ΄ να είναι σε ισχύ  :idea: .

 

Άρα εφόσον ο δρόμος δεν είναι αναγνωρισμένος(σε τοπογραφικό (προ Ν.3212) δεν δείχνεται κάποιος δρόμος ενώ υφίσταται) πρέπει να αποδειχτεί η παρέκκλιση της παρ.2 δδ) του 270Δ΄, δηλαδή ότι δημιουργήθηκε από 17.10.1978 έως την ημέρα δημοσίευσης του 270Δ΄.

Από την άλλη έχουμε και τοΦΕΚ290Δ΄/1977 Διάταγμα Χαλκιδικής άρθρο 3 όπου για κατοικία Ε=4000 με 200τ.μ., διώροφο με ύψος 7μ. και 15μ απόσταση από όρια και χωρίς αναφορά σε πρόσωπο. 

Το 270Δ΄/1985 δεν νομίζω πως καταργεί το 290Δ΄/1977. Τι ισχύει τώρα έχω θολώσει, πάω για διάλειμμα

 

Παύλε την εγκύκλιο αυτή δεν την ξερω ούτε και τη βρίσκω αλλά αφού αναφέρεται σε οργανωμένη κατασκήνωση δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες αλλάμπορεί να είναι και έτσι.

 

 
Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

σημασια για την δυνατοτητα κατατμησης εχει ο χαρακτηρισμος των δρομων

[και ΓΠΣ, ΖΟΕ, ΝΑΤΟΥΡΑ βεβαιως  βεβαιως..]

αρα

αυτα τα 30 στρ..... με τι συνορευουν και σε ποιες πλευρικες διαστασεις?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το τεμάχιο έχει πολυγωνικό σχήμα. Οι πλευρικές διαστάσεις είναι όλες πάνω από 25μ. αν και δεν νομίζω να έχει σημασία εν προκειμένω. Και συνορεύουν με δημόσιο δάσος και με όμορες ιδιοκτησίες, ενώ από την πλευρά εισόδου στο τεμάχιο δεν σημειώνεται κατι στο τοπογαφικό  αλλά λογικά ειναι δάσος, τώρα ο δρόμος που δεν δείχνεται προφανώς δεν ειναι αναγνωρισμένος γι αυτό δεν τον έδειξε ο συντάξας. Ο ιδιοκτήτης μου λέει είναι δασικός. Συμβόλαιο δεν έχω στα χέρια μου. Απλά μου ζητήθηκε η έρευνα ως προς την οικοδομησιμότητα για κατοικία και για ξενοδοχείο και τα σχετικά. 

 

Η οικοδομησιμότητα δεν επηρεάζεται από την ύπαρξη οδού. 

Μόνο η κατάτμηση, που σημαίνει ότι όλα τα τεμαχια που θα προκύψουν πρέπει να έχουν πρόσωπο 25μ σε οδό αναγνωρισμένη? Άρα αποτελεί και προϋπόθεση για την απόκτηση δικαιώματος δόμησης (200τ.μ. ανά 4στρ.)  x 0,85 ?  ή αφού είναι θεωρητική η κατάτμηση και δεν θα γίνει δεν υπάρχει τετοια υποχρέωση? Διότι να έχουν όλα πρόσωπο 25μ. είναι σχεδόν ανέφικτο σε οποιαδήποτε περίπτωση. 

(Αλλά έστω γίνεται όντως κατάτμηση τότε επηρεάζεται το άρτιο και οικοδομήσιμο καθώς προκύπτει νέο που πρέπει να έχει πρόσωπο σε κοινόχρηστο. Τώρα με βάση την εγκ.5/2004   πέραν των α),β),γ),δ) κοινόχρηστοι είναι  ''  ε) οι δρόμοι που επιτρέπουν πρόσβαση σε ακτές, αρχαιολογικούς χώρους, σημαντικά δημόσια έργα, και οι δρόμοι που έχουν τεθεί σε κοινή χρήση με οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο , τώρα τι σημαινει νόμιμος τρόπος '')

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

για πραξη χαρακτηρισμου ειδες???

 

 

 

"Ο ιδιοκτήτης μου λέει είναι δασικός. Συμβόλαιο δεν έχω στα χέρια μου"...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.