Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όροι δόμησης για ξενοδοχείο εκτός σχεδίου


Recommended Posts

δες το αρθρο 34 του 4759

Θεωρωντας οτι "καθε ενα" μπορει να χτισει, λογω εμβαδου,

δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην επιτραπει η συνενωσή τους.

Μιλας με την ΥΔΟΜ

[και χρειαζεσαι δρομο επικοινωνιας]

δες τα ΠΜ

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 8/4/2022 at 2:40 ΜΜ, moie said:

Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνάδελφε βρήκες τελικά κάποια απόφαση Υπουργού ενέργειας που να επιτρέπει ξενοδοχεία στα 4 στρέμματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Σε νέα μελέτη για <<σύνθετα τουριστικά καταλλύματα>> μπορώ να αφήσω αποστάσεις μεταξύ των κτηρίων μεγαλύτερες του 2Δ??

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι,

Για σύνθετα τουριστικά καταλύματα ισχύει το Π.Δ/20-1-88 από το άρθρο 35 του Ν4759/20.

Ομοίως ισχύει για και ξενοδοχεία κλασσικού τύπου?

Αναφέρομαι σε 'οτι έχει σχέση με τις  πλα"ινές αποστάσεις από τα όρια του γηπέδου.

Edited by Panagiotis Andrianopoulos
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από την τελευταία εγκύκλιο-124493/4174/25-11-22 ισχύει τα κάτωθι:

Α)Πλαϊνές αποστάσεις από τα όρια του γηπέδου,ύψη κτιρίου κτλπα το άρθρο 8 του Π.Δ του 78

Β)Όροι δόμησης από το άρθρο 34 έως 39 του Ν.4759/20.

Γ)Πλαϊνές αποστάσεις μεταξύ κτιρίων στο ίδιο γήπεδο ισχύει από το Π.Δ του 85 μικρότερη του 2Δ(από το Ν-4285/14).

Ελληνική πολεοδομική νομοθεσία που σε ταξιδεύει στο χρόνο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Panagiotis Andrianopoulos said:

Γ)Πλαϊνές αποστάσεις μεταξύ κτιρίων στο ίδιο γήπεδο ισχύει από το Π.Δ του 85 μικρότερη του 2Δ(από το Ν-4285/14).

Νομίζω πως η τροποποίηση αυτή αφορά στο άρθρο 6, δηλαδή κατοικία και όχι τουριστικά. Σε κάθε περίπτωση δεν έχω διαβάσει την εγκύκλιο οπότε το λέω με επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα, σε περιοχή που λόγω χωροταξικού η αρτιότητα για ξενοδοχείο είναι τα 20 στρέμματα, έχω συγκεντρωμένη έκταση "πάνω από 20 στρέμματα". Όμως, το εμβαδόν αυτό έχει να κάνει με την αρχική έκταση των ιδιοκτησιών πριν τη συντέλεση της απαλλοτρίωσης λόγω διάνοιξης δρόμου. Οπότε το εναπομείναν εμβαδόν είναι κάτω από 20 στρέμματα. Θεωρείτε ότι μπορεί και πάλι να χτίζει (με μια αντίστοιχη λογική του γήπεδα συνέπεια απαλλοτρίωσης...) ή πρέπει να βρεθεί η έκταση που υπολείπεται και αν ναι μπορεί να αυτή να μην είναι είναι συνεχόμενη αλλά από την άλλη πλευρά του δρόμου (είχα βρει κάτι σχετικό για τα τουριστικά καταλύματα, ότι δεν απαιτείται να είναι συνεχόμενη η έκταση αλλά δεν μπορώ να το βρω για να δω για ποιες περιπτώσεις ισχύει). ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

 

σε εκτός σχεδίου περιοχή, ο πελάτης μου έχει μια έκταση 11000 τ.μ. επομένως πληρώ τα κριτήρια του εμβαδού για ξενοδοχειακές μονάδες εκτός σχεδίου. Συντελεστή Δόμησης έχω 0.18 (κάτω από 50 στρέμματα) και κάλυψη 20%. Η ερώτηση-ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Δεν υπάρχει κάποια προϋπόθεση για πρόσωπο; μέγιστο αριθμό ορόφων;

2.Αποστάσεις από όρια; ισχύει ό,τι ισχύει για κατοικία;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.