Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμψηφισμός Προστίμων Ανέγερσης και Διατήρησης για τακτοποίηση αυθαιρέτων.


Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση ωστόσο δεν με κάλυψε επαρκώς...

Η ισοτιμία αυτή κλείδωσε και ισχύει για 1/1/2001 και μετα. Τι γίνεται για τα έτη από το 1996 μεχρι και 2000 που έχω πρόστιμα σε δραχμές. 

 

Άποψη μου είναι αν θέλω να είμαι απόλυτα σωστός να ακολουθήσω τουλάχιστον τον πίνακα που βρήκα από την ΤτΕ σχετικά με τις ισοτιμίες ευρώ/δραχμής.

 

http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/ISOTIMIES/fixing.aspx?Filter_by=21&Year=1997

 

για τα έτη 1997-2000. Τώρα για το 1996 στοιχεία δεν μπόρεσα να βρω και μάλλον θα βάλω τη σταθερή ισοτιμία 340,75.

 

Οχί ότι κάνουν τεράστιες διαφορές στα πρόστιμα αυτές οι ισοτιμίες απλά για το τυπικό του θέματος...

 

Αν έχει άλλος κάποια πρόταση δεκτή!  

Link to comment
Share on other sites

Με τα χρήματα του άλλου ποτέ δεν κάνω πλάκα!

Αν προσέξεις τις ισοτιμίες του 1997,1998,1999 είναι χαμηλότερες από αυτές που έκλεισε η τελική ισοτιμία 340,75.

Συνεπώς συμφέρει τον πελάτη να ακολουθήσω αυτές τις τιμές καθώς το ποσό που τελικά θα αφαιρεθεί από το πρόστιμο θα είναι μεγαλύτερο.

Η απορία μου είναι περισσότερο τι έκανε κάποιος σε ανάλογη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κανεις μας δεν θα χει κανει κατι αναλογο.Το οφελος του πελατη ειναι στοχος, αρκει να μην εκτεθουμε ως μηχανικοι.Εδω το παιρνεις πανω σου, κανεις τεχνικη εκθεση που τεκμηριωνεις το ποσο παλιοτερων προστιμων που βαζεις και στηριζεις την αποψη σου.Σε πολλες περιπτωσεις παιρνουμε αποφασεις, γι αυτο και πληρωνομαστε.Για την ευθυνη αυτων!

Link to comment
Share on other sites

Δραχμές/340,75.

 

Αλλιώς θα έπρεπε να κοιτάμε και την χρονική αξία του χρήματος ή καλύτερα την αγοραστική δύναμη.

Δεν είναι νομίζω αυτός ο σκοπός του συμψηφισμού.

 

Άλλωστε το € ως σκέψη υιοθετήθηκε το 1991

και από τότε πέρασε από πολλά στάδια εως ότου πάρει τη μορφή που έχει σήμερα (φυσική παρουσία).

Λογιστικά συστάθηκε το 1999 οπότε λογικά υπάρχουν ισοτιμίες από τότε.

Πρόστιμα όμως ανέγερσης και διατήρησης πληρώνονταν και πριν από το 1999.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ιδιοκτήτης αυθαιρέτου ρωτάει όταν με το καλό πληρώσει όλο το πρόστιμο του αυθαιρέτου μέσω του νόμου 4178 και κάνει την διαδικασία μέσω της υπηρεσίας δόμησης για την διαγραφή των βεβαιωμένων προστίμων στην ΔΟΥ του , θα του διαγραφθεί μόνο το αρχικό βεβαιωθέν ποσό ή και οι προσαυξήσεις μαζί ; 

 

Για να το πούμε με ποσά , του βγήκε πρόστιμο 7000 ευρώ περίπου και το πληρώνει σε δόσεις. Το ίδιο ποσό του είναι βεβαιωμένο και στην Εφορία και με τις προσαυξήσεις όλα αυτά τα χρόνια έχει γίνει περίπου 10000 ευρώ.

Edited by gianni_k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.