Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη εφαρμογής φωτοβολταϊκής εγκατάστασης


gnusselt

Recommended Posts

Δε μπορείς να φανταστείς πόσο συμφωνώ. Ρώτησα απλώς για να ξέρω αν η ΔΕΗ έβαλε κάποια καινούργια προδιαγραφή και δεν το πήρα είδηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα υπάρχει κανείς που να έχει κάποια μελέτη Φ/Β συστήματος εύκαιρη και να μπορεί να την ανεβάσει? Τα links (δεν ξέρω αν είναι δικό μου το πρόβλημα) δεν μου ανοίγουν....Θα βοηθούσε πολύ αυτό!

Link to comment
Share on other sites

zoig καλώς ήρθες,

 

Ελπίζω να πρόλαβες και να περιηγήθηκες στο φόρουμ για να καταλάβεις "τι παίζεται". Αν όχι μπορείς να το κάνεις τώρα!. Θα δεις ότι μελέτες, δύσκολα μοιράζονται. Και πιστεύω θα έπρεπε ακόμη δυσκολότερα να ζητούνται.

 

Διάβασες τα πρώτα μηνύματα της παρούσας συζήτησης; Αν δεν σε καλύπτουν, θέσε ερώτηση.

 

Σχετικά με τα λινκ. Αν εννοείς αυτό του μηνύματος #3 για την cp-energy, δεν ανοίγει ούτε και σε μένα. Προφανώς έχει κατέβει η σελίδα. Αν υπάρχουν και άλλα τέτοια λίνκ, μπορεί να οφείλεται είτε σε προσωρινό πρόβλημα του server (συντήρηση), είτε σε μόνιμη απόσυρση της σελίδας. Δοκιμάζεις και βλέπεις.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

kostasv σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση κατ' αρχάς. Απλά είναι τόσα αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω που δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Και επειδή από οτι κατάλαβα δεν υπαρχει συγκεκριμένη τεχνική οδηγία αλλά ούτε και βιβλιογραφία για να ανατρέξει κανείς ίσως να υπήρχε μια μεθοδολογία η οποία να ήταν χρήσιμη να αναρτηθεί για όλους όσους ξεκινούν τώρα. Δεν το λες και κλοπή πνευματικών δικαιωμάτων αυτό...Τέλος πάντων θα επανέλθω με πιο ειδικές ερωτήσεις όταν τις έχω οραγανώσει λίγο στο μυαλό μου και αφού ψάξω και εδώ καλύτερα για να μη σας κουράζω κιόλας με επαναλήψεις...

Link to comment
Share on other sites

zoig δεν υπάρχει καμιά φοβερή μελέτη όσο αφορά τη ΔΕΗ. Ένα μονογραμμικό διάγραμμα θες. πχ ζωγραφίζεις καλώδια 4mm2 με ασφάλειες DC, αντιστροφείς με την ισχύ τους, πίνακα AC, ισχύς πάνελ κι έτοιμος. Ρώτα έναν ηλεκτρολόγο να σου δείξει γενικά μονογραμμικά να μπεις στο νόημα.

Link to comment
Share on other sites

pv-t solar το έκανες να φαίνεται πιο εύκολο και απο μακαρονάδα με κιμά.

 

Ναι, μελέτες του κιλού γίνονται έτσι αλλά υποτίθεται εδώ πρέπει να λέμε το τεχνικά ορθό και για το τεχνικά ορθό χρειάζεσε ηλεκτρολογικές γνώσεις και όχι copy paste.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έτσι είναι τα μονογραμμικά. Ψέμματα να πω; Περιλαμβάνει τα παραπάνω υλικά. Η σωστή διαστασιολόγηση είναι σημαντική φυσικά. Δλδ το όλο πάντρεμα να βγάζει νόημα. Αν ξεχάσεις τις ασφάλειες ή την αντικεραυνική και σκοτωθεί ο εγκαταστάτης τότε γεια χαρά. Άρα και η μακαρονάδα με κιμά θέλει τη χάρη της για να βγει νόστιμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι σχετικά καινούργιο μέλος. Έχω αναλάβει την εγκατάσταση φ/β πάνελ για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες ενός βουλκανιζατέρ. Η ιπποδύναμη των μηχανημάτων είναι 13 ps, όμως τα συγκεκριμένα λειτουργούν και με αέρα και με ρεύμα! Τι θα πρέπει να κοιτάξω για να υπολογίσω σωστά τις ανάγκες του καταστήματος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.