Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη εφαρμογής φωτοβολταϊκής εγκατάστασης


gnusselt

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να επανέλθω σε ένα ερώτημα ενός συναδέλφου το οποίο έχει μείνει αναπάντητο. Σε οικιακό διασυνδεδεμένο, τριφασικό σύστημα πρέπει να έχω ισοκατανομή στην ισχύ των φάσεων. Πχ. για σύστημα 10KWp μπορώ να έχω 2 inverter 3KW και 1 inverter 4KW. Θα έχω πρόβλημα με τη ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα πιστέυω. Είναι μικρή η ανισοκατανομή.

Τώρα, αν βάλεις έναν 5 kW και 2 των 2.5 kW, τότε ίσως να έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η ισορροπία δε συνδέεται με τον inverter αλλά με τα πάνελ. Διαστασιολογείς προς τα κάτω λίγο τον 4άρη και λίγο πάνω τους 3άρηδες. Κανονικά δεν υπάρχει πρόβλημα με ασυμμετρίες, αλλά αυτό είναι τεράστια συζήτηση. Για να έχεις έναν 4άρη σημαίνει ότι έχεις 2 διαφορετικές πλευρές τοποθέτησης ΦΒ μιας και ο 4άρης είναι multistring, ενώ ο 3άρης όχι. Όταν έρθει να παραλάβει η ΔΕΗ πιθανότατα να μετρήσει ισορροπία καλή. Τέλος, υπάρχει πάντα και το power-balancer.

 

Παράδοση σε inverter καλά Χριστούγεννα;

Link to comment
Share on other sites

Τεχνητη έλλειψη απο την SMA πιστευεις για να δικαιολογησει την ανοδο στις τιμες της ; Στο 7000 TL μοντελο η αυξηση δεν ειναι διολου ευκαταφρονητη επι παραδειγματι.

Link to comment
Share on other sites

Η SMA έχει κάνει διαδοχικές αυξήσεις στην παραγωγή της. Αν ήταν να μην πουλάει, δε θα έμπαινε στο κόπο. Απλά όλος ο κόσμος ζητάει SMA. Δικαίως κατά τη γνώμη μου, αλλά πρέπει να ζυγίσεις και την καθυστέρηση για να δεις αν σε συμφέρει.

 

Επίσης στο οικιακό τι να τον κάνεις τον 7000?

Link to comment
Share on other sites

Άνοδο στις τιμές της;

 

1) Μην μπερδεύεις την SMA με τον κάθε τυχοδιώκτη πελάτη της.

2) Η παραγωγή της δεν υπάρχει σκοπιμότητα να ανέβει πολύ. Είναι ήδη τεράστια. Νόμος αγοράς-ζήτησης. Πέρσυ ζαλιζόμασταν για 1% έκπτωση, φέτος αγοράζουν όσο όσο αλλά γρήγορα. Εμ δεν πάει έτσι. Κι όταν θα πέσει η ζήτηση ποιός θα της πληρώσει το περίσσευμα; Κανείς. Όλοι θα ξαναζητάνε 1% έκπτωση. Περιμένετε τώρα.

3) Ποιά καθυστέρηση; Οι υπόλοιποι μεγάλοι στους inverter (KACO, FRONIUS κλπ) περίπου στα ίδια είναι. Έχουν τη διαφορά μόνο ότι σου δίνουν συγκεκριμένο χρόνο παράδοσης μιας και διαχειρίζονται αρκετά μικρότερες ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι ειναι οι μεταπωλητες φιλε pv-t solar που αισχροκερδουν , μαλλον η ιδια η *****το κανει αυτο και μαλιστα με βαρυ καπελο, καπου 700 * ευρω. Μιλαω πάντα για τον 7000 και οχι γενικα γιατι δεν με ενδιεφεραν αλλοι για να εχω να συγκρινω. Να σκεφτεις ο μονος που βρηκα να πουλαει απο το εξωτερικο σε χαμηλοτερη μαλιστα τιμη απο παλια ειναι ενας Ινδος στο Alibaba που στο στελνει βεβαιως βεβαιως εντος 4 ημερων χωρις κοστος μεταφορικων:D , δηλαδη κατα 99,9 % απατεωνας (όπως αλλωστε σχεδον ολοι οι πωλητες εκει μεσα).

Αν έχεις ενδεικτικα ενα ξενο καταστημα να πουλα σε τιμες προ 4μηνου ,βαλε το λινκ χωρις δισταγμο

 

@stayros

δεν ανεφερα οικιακο

 

* EDIT : 700-1100 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τι γράφεις. Όχι ότι με νοιάζει η κάθε πολυεθνική αλλά εκτίθεσαι σοβαρότατα έχοντας άγνοια. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι δεν ανεβάζει τις τιμές της όσο λες, παρά μόνο οι μεταπωλητές. Δε θα αναλώσω πολλές λέξεις ακόμη για κάτι αυτονόητο από τους βασικούς κανόνες της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε δεν εχω κανενα λογο να δυσφημησω την SMA αλλα τα πραγματα ειναι απλα , πριν 4 μηνες, ισως και πιο λιγο το συγκεκριμενο κουτι κοστιζε απο 1900 εως 2100 ευρω σε πωλητες που σεβονταν το ονομα τους. Σημερα κοστιζει απο 2600 και πανω (και πολυ πανω μπορω να πω).

 

Οι βασικοι κανονες της αγορας ειναι γνωστοι , προσφορα και ζητηση ,αλλα αυξηση 30% και 40% πως θα την ονομαζες; Αν δεν φανε λιγο κραξιμο για τις υπερογκες αυξησεις αυριο θα ανεβασουν τις τιμες αλλο τοσο.

 

Όλα τα παραπανω θεωρειστε εσφαλμενες εκτιμησεις δικες μου , μονο εαν καποιος βαλει λινκ με καποια τιμη περι τα 2000 ευρω . Και εννοειται λαθος αν κανω δεν υπαρχει θεμα ,διορθωστε με ,δεν ειμαι θεος, ισως κατι μου διαφευγει, μιλαω ειλικρινα, δεν μου αρεσει να παριστανω τον εξυπνο

 

EDIT : Σε όλα τα φορουμ του κοσμου κάποιος μπορει να αναφερθει σε οποιαδηποτε εταιρεια ,τουλαχιστον ευρεως γνωστη, και να κανει κριτικη, τα κοκκινα αστερακια μου κανουν κακιστη εντυπωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.