Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη εφαρμογής φωτοβολταϊκής εγκατάστασης


gnusselt

Recommended Posts

Έστω μια ΦΒ εγκατάσταση ορισμένης ισχύος.

Έχουν βρεθεί (αριθμός και χαρακτηριστικά) τα panel , ο inverter και ο controller διακοπής. Αυτά από ελληνικά και ξένα βιβλία.

Δυστυχώς όμως δεν έχω την απαραίτητη τεχνογνωσία για την απαραίτητη συνδεσμολογία, τον τύπο των καλωδίων σύνδεσης, των συστημάτων ασφαλείας ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται.

Έχω διαβάσει ορισμένα αγγλικά βιβλία αλλά δεν αναλύουν την ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

Πού μπορώ να έχω πρόσβαση σε μια μελέτη εφαρμογής μιας ΦΒ εγκατάστασης ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ φίλε

 

Η διαδικασία είναι η εξής όπως τουλάχιστον την εφαρμόζω εγώ σε 3-4 μελέτες που έχω κάνει :

 

1. Εκτίμιση έντασης προσπίπτουσας ηλ. ακτινοβολίας για την περιοχή στο κεκλιμένο επίπεδο των φωτοβολταικων (συνήθως 30 μοίρες).

 

Αν δεν έχεις πίνακες χρησιμοποιείς κάποιο μοντέλο. Το καλυτερο κατα τη γνώμη μου είναι των J. Duffie και W. Beckman. Αν ψάξεις internet κάπου θα το βρεις.

 

2. Διαστασιολόγηση του συστήματος, πανέλα, invertner κλπ ανάλογα με το διαθέσιμο χώρο ή την επιθυμητή ισχύ - παραγωγή

 

3. Συνδεσμολογία των πανέλων κατά τρόπου που να επιτυγχάνεται αφενός μεν η τάση των inverter αφετέρου η προβλεπόμενη ισχύς των inverter. Δηλ. Αν έχεις π.χ. έναν interter (για σύνδεση με ΔΕΗ) με ονομαστικά χαρακτηριστικά 150-300V DC είσοδο και μέγιστο ρεύμα 10Α, τότε η σύνδεση των Φ/Β θα γίνει κατά τέτοιο τρόπο ωστε να επιτυγχάνεται η συγκεκριμένη τάση. Το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσεις μπορεί να είναι ένα απλό πολύκλωνο ΝΥΥ (αναλόγως της έντασης) αλλά συνήθως οι προμηθευτές των Φ/Β χρησιμοποιούν κάτι δικά τους καλώδια με ειδικά βύσματα για να συνδεθούν στις υποδοχές των inverter.

Σαν μελέτη όμως εσύ θα πρέπει να δείξεις πόσα πανέλα θα πρέπει να συνδεθούν εν σειρά και εν παραλλήλω ώστε να πετύχεις τις προδιαγραφές του inverter.

 

Να δώσω ένα παράδειγμα. Έστω 48 πανέλα των 12V DC έκαστο 110Wp.

Εχεις λοιπόν μια εγκατάσταση εγκατεστημένης ισχύος 110χ48=5280W. Εστω ότι θες να τη συνδέσεις στο τριφασικό δίκτυο της ΔΕΗ (για πάνω από 5kW νομίζω πας σε τριφασικό). Πολύ χοντρικά σπας την εγκατάσταση σε 3 μέρη, ένα για κάθε φάση (να το πω έτσι απλά). Άρα θα επιλέξεις 3 inverter ισχύος 1700W περίπου (π.χ. sunny boy SB 1700). Τάση εισόδου στα inverter 140-400V (κατασκευαστής). Συνδέεεις 16 πανέλα εν σειρά άρα τάση 192V (αποδεκτή). Καλώδιο όπως είπαμε, πολύκλωνο ΝΥΥ για AC κυκλώματα. Τώρα θα πει κάποιος εντάξυ, υπάρχουν ειδικά καλώδια για DC, ναι οκ, αλλά στη πράξη δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Τα 3 λοιπόν καλώδια που έρχονται από το Φ/Β σύστημα τα πας σε ηλεκτρικό πίνακα. Ασφαλίζεις με διπολικούς διακόπτες την κάθε συστοιχία (3 διπολικοί) και πας στα inverter. Στην έξοδο των inverter, ασφαλίζεις με γενικό τριπολικό ή τετραπολικό διακόπτη και 3πολικό μικροαυτόματο. Δεν θυμάμαι μήπως στην έξοδο, ΄πέρα από το γενικό διακόπτη (τριπολικός ή τετραπολικός) μήπως μπορείς να ασφαλίσεις κάθε φάση με δικό της αυτόματο αντι για έναν τριπολικό αυτόματο.

 

αυτά εν συντομία, ελπίζω να μην μου ξέφυγε τίποτα γιατί δεν τα θυμάμαι και καλα, έχουν περάσει 2-3 χρόνια απο τη τελευταία φορά.

 

Προσοχή στο φαινόμενο νησιδοποίησης. Πρέπει να πας στη ΔΕΗ μαζί με τη χαρτούρα βεβαίωση ότι τα inverter είναι σύμφωνα με κάποιο πρότυπο (δεν το θυμάμαι τώρα).

 

ελπιζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρη κάποιο πρόγραμμα που να στα κάνει όλα αυτά ,διαστασιολόγηση ,διατομές καλοδίων κ.λ.π μπές εδώ!

http://www.cp-energy.gr/default.aspx?id=8

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομία ο GeorgeS στα εξήγησε πολύ καλά. Αν θέλεις να πετυχεις μέγιστη απόδοση όμως, θα πρεπει να το ψαξεις λίγο παραπάνω. Οι μεγαλύτερες εταιρείες έχουν δικά τους προγράμματα δωρεάν μάλιστα να σε βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites

Επισκέφτηκα τη σελίδα του PV Calc, αλλά η εταιρεία είναι άφαντη!

Υπάρχει μόνο μια φόρμα επικοινωνίας.

Δεν υπάρχει φυσική διεύθυνση της εταιρείας, ούτε τηλέφωνο επικοινωνίας.

ΠΟΛΥ παράξενα όλα αυτά!

 

Επίσης, σε περίπτωση που κάτι πάθει ο σκληρός δίσκος ζητάνε το εξής :

"Στείλτε το μήνυμα που έχουμε προετοιμάσει για σας, δίνοτας επίσης τον σειριακό αριθμό και τον αριθμό της αρχικής παραγγελίας σας. Μην κάνετε άλλες ενέργειες μέχρι να επικοινωνήσουμε μαζί σας. Πιθανόν θα σας ζητήσουμε να μας στείλετε τον κατεστραμένο δίσκο, και αν μπορέσουμε να πάρουμε μερικές πληροφορίες που χρειαζόμαστε τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα".

 

Καλά, είναι σοβαρή εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω.

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι αφού βρήκες σελίδα επικοινωνίας στο http://www.pvcalc.gr, επικοινώνησε και εξήγησε τους τι χρειάζεσαι. Σε κάθε περίπτωση, όπως παντού και πάντα αν δεν νοιώσεις ασφάλεια δεν αγοράζεις. Αν θες να μιλήσεις με συνάδερφο που το έχει : [email protected]

Εγώ ευτυχώς ξεμπέρδεψα με όλα τα αυτά τα χαρτιά, και νοιώθω σίγουρος (όσο μπορεί να είναι κανείς) ότι το έργο θα δουλέψει.

Το ερώτημα μου είναι άλλο, αλλά σχετικό με το θέμα.

Τι γίνετε με τον εξοπλισμό ;

Ζητώ προσφορά από διάφορους προμηθευτές (αντιπρόσωπους κλπ) και μου δίνουν καλές τιμές κατ’ αρχήν (3 έως 3.40 ανά watt). Στην συνέχεια όταν τους λέω να κλείσουμε τα υλικά με προκαταβολή ή κάπως, μου τραβάνε μακριά τον χρόνο παράδοσης, δεν είναι σίγουροι για την διαθεσιμότητα και διάφορα άλλα, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συμφωνήσω τις παραπάνω τιμές.

Μήπως κάποιος ξέρει προμηθευτή ή κανάλι να απευθυνθώ ;

Τι γίνετε με εξωτερικό ; Το έχει ψάξει κανείς ;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αρχικά να πω συγχαρητήρια για το πολύ καλό forum 

Αναφορικά με τα Φωτοβολταϊκά, ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή. Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε είναι τα εξής.

1) Αυτοψία του χώρου της εγκατάστασης

2) Σχέδιο του χώρου εγκατάστασης , για να μπορέστε να δείτε το διαθέσιμο χώρο που έχετε

3) Τα Φ/Β πάντα πρέπει να είναι σε καθαρό νότο. Με την γωνία κλίσης των Φ/Β, είναι ανάλογα με την περιοχή. (για όλη την Ελλάδα είναι 30-25 ως προς το οριζόντιο)

4) Αφού έχετε δει τα παραπάνω επιλέγετε τα Φ/Β σας. Για να επιλέξεις ένα Φ/Β υπάρχουν αρκετά κρίτίρια τα οποία θα τα αναφέρω σε άλλο post.

5) Επιλογή αντιστροφέα, για να γνωρίσεται σε συτήματα κάτω των 5kW πάτε σε μονοφασικό και σε συστήματα πάνω των 5kW σε τριφασικό. Εταιρείες αντιστροφέων είναι η SMA, Fronius, Xantrex, Kaco, Satcon, PowerOne.

6) Το επόμενο βήμα είναι η διαστασιολόγηση η οποία πάντα πρέπει να γίνετε μέσω των προγραμμάτων που δίνουν οι εταιρείες με τους αντιστροφείς (γιατί πάντα πρέπει να βλέπεται αν ο αντιστροφέας είναι μέσα στα όρια λειτουργίας. Αναφορικά http://www.sma.de sunny design είναι το προγραμμα της SMA μπείτε να το κατεβάσετε.

Αυτά είναι κάποια από τα βασικά βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε . Το PVCalc δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και το θεωρώ αρκετά ακριβό όταν υπάρχουν προγράμματα όπως το PVSOL σε πολύ καλύτερες τιμές και με πολλά αποτελέσματα. Για προμήθεια βασικού εξοπλισμού όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει pm.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά,

 

μήπως μπορεί κανείς να με κατευθύνει ή να μου υποδείξει που υπάρχει η πληροφορία σχετικά με το πως μοιράζουμε σωστά τους inverter ανά φάση; αρκούμαστε μόνο στην ικανότητα εκάστου αντιστροφέα ή θα πρέπει να λάβουμε κάτι άλλο υπόψιν κατά τον σχεδιασμό;

 

π.χ. ενα σύστημα 7kW με 2 αντιστροφείς των 3kW έκαστος (μονοφασικοί) πως είναι ο σωστός τρόπος να διαμοιραστεί στις φάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.