Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη εφαρμογής φωτοβολταϊκής εγκατάστασης


gnusselt

Recommended Posts

ΝΙΜΟ δε θα το αποσβέσει ποτέ. Δε συμφέρει απλούστατα. Ας κάνει διασύνδεση με τη ΔΕΗ να πουλάει αν έχει κατάλληλο χώρο. Εφόσον έχει τζίρο μέχρι 2 εκατ και προσωπικό <10 άτομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

pv-t solar το έκανες να φαίνεται πιο εύκολο και απο μακαρονάδα με κιμά.

 

Ναι, μελέτες του κιλού γίνονται έτσι αλλά υποτίθεται εδώ πρέπει να λέμε το τεχνικά ορθό και για το τεχνικά ορθό χρειάζεσε ηλεκτρολογικές γνώσεις και όχι copy paste.

 

το υπουργειο αναπτ. και το καπε, έχουν έναν οδηγό εγκαταστάσεων για Φ/Β. Θα βρεις χρησιμα πράγματα και τουλάχιστον τα πρότυπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά καλησπέρα και απο εμένα. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος να με ενημερώσει τι μορφή θα έχει το ηλεκτρολογικό σχέδιο που απαιτείται για την αίτηση σύνδεσης με το δίκτυο ΧΤ της ΔΕΗ. Αν έχει ειπωθεί κάπου συγχωρέστε με που το επαναλαμβάνω, απλά δεν μπόρεσα να το βρώ κάπου.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και απο εμένα. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος να με ενημερώσει τι μορφή θα έχει το ηλεκτρολογικό σχέδιο που απαιτείται για την αίτηση σύνδεσης με το δίκτυο ΧΤ της ΔΕΗ. Αν έχει ειπωθεί κάπου συγχωρέστε με που το επαναλαμβάνω, απλά δεν μπόρεσα να το βρώ κάπου.

 

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα,

 

αν εννοείς το μονογραμμικό τότε υπάρχει στα downloads για ένα 10ρι

ο πιό απλός τρόπος να το κάνεις είναι σε Autocad αν και εγώ προτιμώ το visio.

αν δεν το βρείς στείλε ένα PM να σου στείλω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Θα ηθελα να ρωτησω την αποψη αν κατα ποσο ειναι προτιμοτερο απο ηλεκτρολογικης αποψης να χρησιμοποιησω πανελ μεγαλου Wp (Wp 200w και πανω) απο πανελ μικροτερης ισχυος.

 

Μπορει να πανελ μεγαλυτερης ισχυος να ειναι πιο ακριβα ,αλλα ετσι δεν θα εξοικονομησω χωρο, χρονο κατασκευης , εξοδα στηριξης καθως και καλωδιωση για το καθε φωτοβολταικο παρκο

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

 

Γεια σας

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν για την κατασκευη ενος φωτοβολταικου παρκου εχει διαφορα απο ηλεκτρολογικης αποψης αν θα χρησιμοποιησω πανελ με μεγαλο Wp(200 και πανω) η πανελα μικροτερης ισχυος;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. ψάχνω για υπόδειγμα μονογραμμικού σχεδιου που καταθέτουμε στην ΔΕΗ για φωτοβολταικά. επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σε τι διαστάσεις χαρτί παραδίδεται, και τέλος το πινακάκι που γράφει έργο, εργοδότης. ανάδοχος κτλ τι ακριβώς θα πρέπει να περιέχει? Δηλαδή στο ίδιο πινακάκι θα είναι και η υπογραφή του μηχανικού-σφραγγίδα και γενικότερα τι άλλο να περιέχει?ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. ψάχνω για υπόδειγμα μονογραμμικού σχεδιου που καταθέτουμε στην ΔΕΗ για φωτοβολταικά. επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σε τι διαστάσεις χαρτί παραδίδεται, και τέλος το πινακάκι που γράφει έργο, εργοδότης. ανάδοχος κτλ τι ακριβώς θα πρέπει να περιέχει? Δηλαδή στο ίδιο πινακάκι θα είναι και η υπογραφή του μηχανικού-σφραγγίδα και γενικότερα τι άλλο να περιέχει?ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει στα downloads θα το βρείς εκεί

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. το μονογραμμικο σε τι μεγεθος χαρτι εκτυπωσης πρεπει να ειναι για την ΔΕΗ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Μιας και είμαι ΠΜ, συνεπώς άσχετος με το θέμα, θέλω να ρωτήσω αν τα φ/β μπορούν να τοποθετηθούν κατακόρυφα και κυρίως αν αυτο αξίζει τον κόπο...Μελετώ ένα κτίριο, στο οποίο θα μπουν και στην οροφή, υπό γωνία, ωστόσο έχω μια μεγάλη επιφάνεια στην νότια πλευρά (20Χ2) και σε ύψος 3,50 μ, δίχως εμπόδια και σκεφτόμουν αν μια τέτοια επιλογή θα ήταν αξιόλογη! Καθώς είμαι σε στάδιο προμελέτης-προσφοράς, ακόμη δεν συνεργάζομαι με Η.Μ.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.