Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση τακτοποιημένου αυθαιρέτου με το Ν. 4014/11


Recommended Posts

Η ερώτηση είναι η εξής:

 

Έστω ένα διώροφο με σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας στο οποίο γίνεται αυθαίρετη καθ΄ύψος προσθήκη ενός ορόφου.

Ο εν λόγω όροφος μπορείς να μεταβιβαστεί ή όχι δεδομένου ότι δεν κατέχει ποσοστά επί του οικοπέδου?

 

Ρώτησα για το εν λόγω δύο συμβολαιογράφους εκ των οποίων ο πρώτος μου είπε ότι γίνεται η μεταβίβαση, ενώ ο δεύτερος ότι δεν μπορεί να μεταβιβαστεί και μάλιστα δεν μπορεί να γίνει και αλλαγή σύστασης για να πάρει ποσοστά επί του οικοπέδου καθώς τακτοποιείται για 30 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν κατέχει ποσοστά δεν μεταβιβάζεται αυτοτελώς παρά μόνο ως παρακολούθημα.

 

Κατά την γνώμη μου πρέπει πρώτα να γίνει τακτοποιήση του αυθαιρέτου.

Μετά τροποποίηση της σύστασης ώστε να αποκτήσει ποσοστά ο αυθαίρετος όροφος.

Και μετά μεταβίβαση.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι άμα μπορεί να πάρει ποσοστό επί του οικοπέδου.

Εγώ νομίζω ότι όχι.

Μόνο ως παρακολούθημα σε κάτι νομίμως υφιστάμενο.

 

Ούτε τροποποίηση σύστασης νομίζω ότι μπορεί να γίνει.

 

Με τον καιρό βέβαια όλο και κάποια πατέντα θα βρουν.

Link to comment
Share on other sites

...

θα πρέπει να το περιγράψει ο συμβολαιογράφος?

Ότι θα του δείχνουν τα σχεδία που θα του δώσεις Ηλία.

 

Οπότε πάλι μπαλάκι στον Μηχανικό το θέμα, αν εσύ αποκρύψεις (με συνέπειες) την δομημένη κατάσταση τότε την ευθύνη θα την έχεις εσύ, αν την δείξεις τότε ας ζητήσει ερμηνευτικό από τον σύλλογο συμβολαιογραφών ο συμβολαιογράφος.

 

Νομίζω πάντως πως είναι περισσότερο ένα ζήτημα ιδιοκτησιακό πάρα δικό μας.

 

Αφού δεν έχει χιλιοστά η ταράτσα που έγινε η δόμηση ή είναι κοινόχρηστος χώρος ο πρώην αδόμητος και νυν με αυθαίρετο δόμηση χώρος ή είναι παράρτημα (αν κάποιος είχε αποκλειστική χρήση πχ της ταράτσας).

 

Αν μπέρδεψαν τα μπούτια τους με τις αυθαιρεσίες τους ας αποφασίσουν με αυξημένη πλειοψηφία οι συνδικαιουχοι σε τροποποίηση του κανονισμού και των χιλιοστών σύστασης κι ας πληρώσουν και ότι φορολογικά προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι άμα μπορεί να πάρει ποσοστό επί του οικοπέδου.

Εγώ νομίζω ότι όχι.

Μόνο ως παρακολούθημα σε κάτι νομίμως υφιστάμενο.

 

Ούτε τροποποίηση σύστασης νομίζω ότι μπορεί να γίνει.

 

Με τον καιρό βέβαια όλο και κάποια πατέντα θα βρουν.

 

Και τροποποιηση γινεται και μεταβιβαση γινεται, αν αποκτησει χιλιοστα. Χωρις πατεντα και το εχουν κανει ηδη 2 συμβ)φοι για τακτοποιημενες πιλοτες.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα αφορα διοροφες οικοδομες, μαιζονετες, σε ενα οικοπεδο, οπου σε μια απο αυτες εγινε η παρανομια ή αφορα διοροφη οικοδομη πλειονων ιδιοκτητων σε ενα οικοπεδο στο δωμα της οποιας εγινε η προσθηκη, οποτε εξεταζεται κατ' αρχάς το δικαιωμα χρησης στο δωμα και μετα τα υπολοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Τροποποίηση σύστασης είναι καθολα νόμιμη αν συμφωνούν ΌΛΟΙ οι ιδιοκτήτες. Κατα συνέπεια, αφού τακτοποιηθεί, μπορεί μετα να πάρει χιλιοστά κατα την τροποποιηση, στην οποια θα γινει μεταβίβαση χιλιοστων απο όλους τους ιδιοκτήτες, ώστε να προκύψει η τελική κατανομή. Φυσικά αυτο προϋποθέτει πληρωμή φόρου και εκεί μπορει να κολλήσει. Ότι γίνεται όμως, γίνεται.

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Πως θα παρει χιλιοστα κατι που ειναι αυθαιρετο (τακτοποιημενο) ?

Ο δικος μου συμβολαιογραφος δε το δεχεται εκτος και αν βαλω τον αυθαιτερο οροφο σαν παρακολουθημα οπως προαναφερθηκε παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σε ερωτηση σε συμβολαιογραφο , αρνητικη απαντηση (με επιφυλαξη ομως) πηρα.

Πρεπει ωστόσο να επισημανω οτι στα αυθαιρετα προ του 1983 γινονταν συστασεις ολα αυτα τα χρονια χωρις κανενα κανενα προβλημα.

Δεν καταλαβαινω τι φλασια εχουν φαει οι συμβολαιογραφοι.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.