Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων Δ (ν.4014)


Recommended Posts

Δεν πας με αναλυτικό αλλά στηρίζεσαι στην στην ερωτοαπάντηση Θ6 όπου λέει:

"Θεωρείται μία παράβαση της κατηγορίας 13..........................." (άσχετα αν η Θ6 μιλάει για σύννομη θέση).

 

Η θέση του εκτός Δ είναι σύννομη (λογικά) έτσι πιστεύω.

 

Η Θ6 λέει και για δυνατότητα έκδοσης οικ. άδειας εντός 3 ετών. Αυτή η διατύπωση αποτελεί δέσμευση;;;; ή το αφήνει στην επιλογή του ιδιοκτήτη

να το αφήσει τακτοποιημένο για 30 χρόνια μαζί με το μη σύννομο τμήμα εντός Δ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 144
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω ilia για την απαντηση.Μαλλον ειναι αυτο που δεν ηθελα γιατι το προστιμο μου βγαινει πολυ..Το θεμα ειναι οτι θεωρω τον συντελεστη 1,4 (γιατι ειναι >20% του Δ) πολυ μεγαλο γι αυτη την περιπτωση...Τα τετραγωνικα αυτα πρεπει να τα βαλω λες στους κυριους χωρους?Γιατι ειτε ΥΔΚΧ<50%, ειτε χωρις ΥΔ μου βγαινει το ιδιο ποσο...Θελω να ποσταρω μια φωτο αλλα δεν τα καταφερνω γιατι δεν το εχω ξανακανει..(μου βγαινει μνμ post too short..)

Link to comment
Share on other sites

Η Θ6 λέει και για δυνατότητα έκδοσης οικ. άδειας εντός 3 ετών. Αυτή η διατύπωση αποτελεί δέσμευση;;;; ή το αφήνει στην επιλογή του ιδιοκτήτη

να το αφήσει τακτοποιημένο για 30 χρόνια μαζί με το μη σύννομο τμήμα εντός Δ;

Θεωρώ από τη διατύπωση ότι δεν απότελεί δέσμευση, αλλά η έκδοση αδείας για μετακίνηση είναι απλή, οπότε καλύτερα να το κάνει.

 

Τα τετραγωνικα αυτα πρεπει να τα βαλω λες στους κυριους χωρους?

Σαν ΚΧ θα τα έβαζα στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

διαβάζεις τον ΓΟΚ 55 για να καταλάβεις τι συμβαίνει με τα Δ

ελέγχεις και το θέμα φωστιμού χωρων κυριας και βοηθητικής χρήσης

Διάβασα τον ΓΟΚ55 ο οποίος ορίζει για το συνεχές σύστημα ότι η οικοδομή καλύπτει επιφάνεια 70% και ο ακαλυπτος χώρος αφήνεται στο πίσω όριο. Επίσης επιτρέπει την ύπαρξη βοηθ. παραρτημάτων στον ακάλυπτο. Το ερώτημα είναι αν η υπέρβαση κάλυψης που έχω εγώ είναι και υπέρβαση Δ, μια και στον ΓΟΚ 55 δεν αναφέρεται ουσιαστικά η έννοια του Δ. Το ελάχιστο Δ αναφέρεται στα αλλά συστηματα δόμησης (πανταχοθεν, μικτό κλπ) και στους μεταγενέστερους ΓΟΚ. Στην περίπτωση συνεχούς συστήματος τότε κάθε υπέρβαση κάλυψης συνεπάγεται και υπέρβαση Δ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι

Εχω ισόγειο κτιριο με άδεια(84) και αυθαίρετη προσθήκη Α ορόφου που επεκτείνεται εως τον εξώστη.Στην άδεια η θεση του κτιρίου ήταν τέτοια ώστε να υπάρχει απόσταση απο τα όρια του οικοπέδου μεγαλύτερη από τα 2.50μ που επιβαλλόταν από τον ΓΟΚ73(Π.Ε).Στην πράξη κατασκευάστηκε σε άλλη σύννομη θέση(πάλι εχω αποστάσεις μεγαλύτερες από τα 2.50μ).Ακόμα και η αυθαίρετη προσθήκη Α ορόφου στο σημείο που πατάει πάνω στον εξώστη εχει απόσταση μεγαλύτερη από 2.50μ.Ο προβληματισμός μου λοιπόν είναι αν μπορώ να επικαλεστώ το αρθρο 23 παρ2 ΓΟΚ85 δεδομένου ότι η αυθαίρετη προσθήκη Α ορόφου εγινε τώρα (οπότε τους ελέγχους μου τους κάνω με γοκ85 για την προσθήκη) και εχει πατήσει πάνω στον εξώστη έτσι ώστε να κάνω τον έλεγχο με δ=2.5μ.Ειδάλως αν δεν μπορώ να το επικαλεστώ (επειδη το αρθρο 23 αναφέρει ότι μπορεί να επεκτείνεται εως το περίγραμμα του υπάρχοντος κτιρίου) ο ελεγχος πρέπει να γίνει με το τωρινο δ=3+0.10H=3.80m οπότε σε αυτήν την περίπτωση εχω πρόβλημα.Κατα τα άλλα η αυθαίρετη προσθήκη δε παραβιάζει καμια πολεοδομική παράβαση και θα πάει για νομιμοποίηση.

Ι)Με ποιο από τα δυο δ πρέπει να κάνω τον έλεγχο των πλάγιων αποστάσεων για την αυθαίρετη προσθήκη με δ=2.50μ οποτε ειμαι οκ ή με δ=3.80μ?

ΙΙ)Στην περίπτωση που εχω δ=3.80 εχω ΥΔ κύριου χώρου ΥΚ και παραβίαση δ?

ΙΙΙ)Όταν το οριο οικοπεδου δεν είναι παράλληλο με την πλευρά κτιρίου παιρνουμε έναν μεσο όρο για να βγάλουμε την υπέρβαση ποσοστού ή την μεγαλύτερη διείσδυση μεσα στο δ?

 

Καποια βοηθεια συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Guido

 

το Δ προκύπτει και από τον φωτισμό των χώρων

 

ΓΟΚ 55

Διαστάσεις αυλών προς φωτισμον και αερισμόν.

Άρθρον 33.

 

ankiousis

 

αποστάσεις ΓΟΚ 73 χωρίς φωτισμό χώρων κύριας χρήσης: Δ = 2,50+0,05*Η

αποστάσεις ΓΟΚ 73 με φωτισμό χώρων κύριας χρήσης: Δ = 2,50+0,20*(Η-Υ)

όπου Η το μέγιστον επιτρεπόμενον ύψος του κτιρίου και Υ το από της αυτής αφετηρίας ύψος της ποδιάς, του ανοίγματος του ανήκοντος εις τον χαμηλότερον χώρον κυρίας χρήσεως

 

για διάβασε πιο προσεχτικά

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ από τη διατύπωση ότι δεν απότελεί δέσμευση, αλλά η έκδοση αδείας για μετακίνηση είναι απλή, οπότε καλύτερα να το κάνει.

 

 

Σαν ΚΧ θα τα έβαζα στην περίπτωσή σου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ, το υπολογίζω έτσι και ο θεός βοηθός με την ισχύη των ερωτοαπαντήσεων

Link to comment
Share on other sites

Guido

 

το Δ προκύπτει και από τον φωτισμό των χώρων

 

ΓΟΚ 55

Διαστάσεις αυλών προς φωτισμον και αερισμόν.

Άρθρον 33.

 

ankiousis

 

αποστάσεις ΓΟΚ 73 χωρίς φωτισμό χώρων κύριας χρήσης: Δ = 2,50+0,05*Η

αποστάσεις ΓΟΚ 73 με φωτισμό χώρων κύριας χρήσης: Δ = 2,50+0,20*(Η-Υ)

όπου Η το μέγιστον επιτρεπόμενον ύψος του κτιρίου και Υ το από της αυτής αφετηρίας ύψος της ποδιάς, του ανοίγματος του ανήκοντος εις τον χαμηλότερον χώρον κυρίας χρήσεως

 

για διάβασε πιο προσεχτικά

myri

 

Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου αλλα στην δική μου περίπτωση εχω συστημα δόμησης π.ε ενω αυτα που αναφέρεις αφορούν το συνεχές.

Διόρθωσε με σε παρακαλώ αν κάνω λάθος στην ευρεση του δ για σύστημα δόμησης π.ε κατα γοκ73.

ΑΡΘΡΟ 35 παρ 1 γοκ73 <<Το μέγιστον ύψος των κτιρίων αναλόγως του υπό των κειμένων διατάξεων καθοριζομένου αριθμητικώς συντελεστού δομήσεως των οικοπέδων καθορίζεται βάσει του ακολούθου πίνακος εφ' όσον δι' ειδικής διατάξεως δεν ορίζεται άλλιως.>>

Σύμφωνα τώρα με το ΦΕΚ έγρισης όρων δόμησης της περιοχής μου εχω ανώτατο ύψος κτιρίου 8μ.Επομένως κρατάω αυτο ως ανώτατο ύψος και όχι αυτο που μου δίνει ο πίνακας.Στη συνέχεια πάω ΑΡΘΡΟ 35 παρ 3 γοκ73<<Η ελαχίστη απόστασις του κτιρίου από των πλαγίων και οπισθίων ορίων του οικοπέδου ισούται προς 0,3 Η ένθα Η το κατά την παράγρ. 1 του άρθρου 35 αντιστοιχούν εις τον συντελεστήν δομήσεως του οικοπέδου μέγιστον ύψος του κτιρίου μετρούμενον από της νομίμου αφετηρίας. Η ως άνω απόστασις εφαρμοζομένη από της στάθμης τους εδάφους δεν δύναται να είναι μικροτέρα της υπό των ειδικών διατάξεων καθοριζομένης ως ελαχίστης και πάντως ουχί μικροτέρα των 2,50 μέτρων.>>

Εγω λοιπόν έχω 0.3Η=0.3x8 =2.40<2.50m ,άρα εχω τελικά δ=2.50μ.Σωστα?

Το υπάρχον λοιπόν κτίριο με άδεια του 84 εχει δ>2.50μ.Το προβλημά μου είναι με τι δ θα ελέγξω την αυθαίρετη προσθήκη?

Σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ.2 γοκ 85 "Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα επιτρέπεται προσθήκη καθ' ύψος η οποία μπορεί να εκτείνεται έως το περίγραμμα του κτιρίου, έστω και αν το τελευταίο υπερβαίνει τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου, που καθορίζονται από τον παρόντα νόμο ή από τις ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή".

Επειδή λοιπόν η προσθήκη εγινε το 2010 (οποτε την ελέγχω με γοκ 85) μπορώ να επικαλεστώ το αρθρο 23 γοκ 85 και να κάνω έλεγχο με δ=2.50μ ή επειδή σε κάποια τμήματα πατάει στους εξώστες , το αρθρο 23γοκ 85 αναφέρει οτι μπορεί να εκτείνεται εως το περίγραμμα του κτιρίου,δεν μπορώ να το

εκμεταλλευτώ και θα πρέπει να πάω με το τωρινό δ=3+0.10Η=3.80μ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εγω λοιπόν έχω 0.3Η=0.3x8 =2.40<2.50m ,άρα εχω τελικά δ=2.50μ.Σωστα?

χμ, αυτό αφορά την απόσταση των κτιρίων από τα όρια

για τον φωτισμό των χώρων πρέπει να διαβάσεις και το παρακάτω

για ριξε μια ματιά

 

Διαστάσεις προαιρετικώς ακαλύπτων τμημάτων του οικοπέδου.

Ελάχισται διαστάσεις ελευθέρας θέας

Άρθρον 39

 

 

Σύμφωνα με το άρθρο 23 παρ.2 γοκ 85 "Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα επιτρέπεται προσθήκη καθ' ύψος η οποία μπορεί να εκτείνεται έως το περίγραμμα του κτιρίου, έστω και αν το τελευταίο υπερβαίνει τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου, που καθορίζονται από τον παρόντα νόμο ή από τις ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή".

Επειδή λοιπόν η προσθήκη εγινε το 2010 (οποτε την ελέγχω με γοκ 85) μπορώ να επικαλεστώ το αρθρο 23 γοκ 85 και να κάνω έλεγχο με δ=2.50μ ή επειδή σε κάποια τμήματα πατάει στους εξώστες , το αρθρο 23γοκ 85 αναφέρει οτι μπορεί να εκτείνεται εως το περίγραμμα του κτιρίου,δεν μπορώ να το

εκμεταλλευτώ και θα πρέπει να πάω με το τωρινό δ=3+0.10Η=3.80μ?

η γνωμη μου είναι πως μπορείς

όμως πρέπει να είσαι βεβαιος για το Δ του ΓΟΚ73

Link to comment
Share on other sites

myri

ο μόνο που βρήκα στο άρθρο 39 ειναι η παρ2 για την οποια ισχύει σχηματικά αυτο που φαινεται στην φωτογραφία που εχω ανεβάσει.

Με αφορα καποια αλλη παράγραφος που δεν εχω εντοπίσει?

34881078.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.