Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Από τι κατοικείται; Από Κύπριους; Ο εθνικός της ύμνος ποιος είναι;

 

Η Ελλάδα δεν είναι εγγυήτρια δύναμη;

 

Δεν είναι ελληνικό κράτος (μιλάμε γεωπολιτικά και όχι για νοοτροπία);

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ειναι ελληνικο κρατος, απλα εχουν αλλη νοοτροπια εκει, μια νοοτροπια που ειναι πιο εξωστρεφης και πιο κοντα σε αυτο που ονομαζουμε "ελευθερη αγορα" (φορολογια επιχειρησεων πολυ χαμηλη, φιλικες φορολογικες αρχες, μηδενικη γραφειοκρατια, μικρο και ευελικτο κρατος, ισχυρο τραπεζικο συστημα, ανοικτα μυαλα σε οτιδηποτε το νεο, ελλειψη αγγυλωσεων του παρελθοντος, παραδοσιακα καλες σχεσεις με το Αραβικο στοιχειο, κ.λ.π).

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή?Εγγυήτρια δύναμη δεν είμασταν επι της ουσίας ποτέ. Με τις φωτοβολίδες της Τουρκίας για τις έρευνες μήπως στείλαμε τίποτα εμείς? Με τους S300 δεν τους πουλήσαμε? Δηλαδή θα πρέπει να πτωχευση η Κύπρος επειδή οι Ελληνες πολιτικοί είναι κάφροι? Μια χαρά οικονομία έχουν, μια χαρά κράτος και θεσμούς. Μια χαρά ανταγωνιστικότητα κλπ. Εχουν και αέριο και τουρισμό και είναι και 900Κ άνθρωποι.

 

Λέει πουθενά στο Σύνταγμα της Κύπρου οτι είναι Ελληνικό κράτος?

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Το σύνταγμα της Κύπρου "είναι απότοκο των Συμφωνιών Ζυρίχης-Λονδίνου". Αν το διαβάσεις αναφέρει ελληνική κοινότητα (πλειοψηφία με ελληνική καταγωγή ελληνική γλώσσα και ελληνικών πολιτιστικών παραδόσεων που ανήκουν στην ελληνορθόδοξη εκκλησία) και τουρκική κοινότητα. Στο ελεύθερο τμήμα υπάρχει πια μόνον η ελληνική κοινότητα. Τί συμπέρασμα βγάζεις;

 

Εγγυήτρια δύναμη είμαστε ακόμη από όσο ξέρω, δεν άλλαξε καμιά συνθήκη.

 

Στις φωτοβολίδες θα ψαρώναμε, σαν τα Ίμια; Πόσο ορθά διπλωματικά θα ήταν αυτό; Θα βυθίζαμε ένα σαπιοκάραβο για να σταματήσουν οι έρευνες;

 

Σου είπε κανείς ότι επιθυμεί να πτωχεύσει η Κύπρος; Αμάν κάναμε και τα δύο κράτη να είμαστε σε ΕΕ και Ευρωζώνη. Μετά από μια χρεοκοπία το έλλειμμα ισχύος στην περιοχή ποιος θα το καλύψει; Η Κύπρος με το ανύπαρκτο Ναυτικό και Αεροπορία;

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Τί συμπέρασμα βγάζεις; οτι έχουν ελληνική καταγωγή και τίποτα άλλο.

 

Εγγυήτρια δύναμη είμαστε ακόμη από όσο ξέρω, δεν άλλαξε καμιά συνθήκη. Στα χαρτιά.

 

Στις φωτοβολίδες θα ψαρώναμε, σαν τα Ίμια; Πόσο ορθά διπλωματικά θα ήταν αυτό; Θα βυθίζαμε ένα σαπιοκάραβο για να σταματήσουν οι έρευνες; Με χάνεις.

 

Σου είπε κανείς ότι επιθυμεί να πτωχεύσει η Κύπρος; απαντούσα στο Οθωμανικό.

Link to comment
Share on other sites

Και που θες να καταλήξεις δεν κατάλαβα. Στο ότι δεν ξέρω την ιστορία της Κύπρου; Ή ότι οι "ηγέτες" μας είναι κάφροι; Στο ότι η Κύπρος δεν είναι ελληνικό κράτος;

Ή ότι ενδεχόμενη χρεοκοπία μας δεν θα επηρέαζε την Κύπρο;

 

 

Εγγυήτρια δύναμη δεν είμασταν επι της ουσίας ποτέ. Με τις φωτοβολίδες της Τουρκίας για τις έρευνες μήπως στείλαμε τίποτα εμείς

 

Σήμερα η Τουρκία κάνει γεωτρήσεις ή η Κύπρος;

 

Εγγυήτρια δύναμη είμαστε στην πράξη http://el.wikipedia....81%CE%BF%CF%85.

 

Αυτό το "καφριλίκι" και ο δρόμος στην χρεοκοπία έχει και δυσανάλογες γεωπολιτικές επιπτώσεις στα συμφέροντα του ελληνισμού. Αυτό θέλω να επισημάνω.

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και έχει και συμφωνώ. Απαντούσα στο Οθωμανικό και οτι η ενδεχόμενη χρεοκοπία της Ελλάδος δεν θα δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στην Κύπρο (1-2 δις απώλειες).

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

η ενδεχόμενη χρεοκοπία της Ελλάδος δεν θα δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στην Κύπρο (1-2 δις απώλειες).

 

Είναι εσφαλμένο αυτό διότι τα στρατηγικά συμφέροντα των δύο κρατών ταυτίζονται. Χρεοκοπία σημαίνει απώλεια διπλωματικών ερεισμάτων, αδυναμία εξοπλισμού του στρατού μας με πυρομαχικά - ανταλλακτικά ο οποίος υποστηρίζει την Κύπρο κλπ. Γενικότερα έλλειμμα ισχύος γεωστρατηγικής. Σε αντίθεση με την συνεχή αύξηση ισχύος της Τουρκίας που θα οδηγήσει στη φιλανδοποίηση των δύο κρατών.

 

Το 1-2 δις που γράφεις είναι άμεσες απώλειες 5-10% του ΑΕΠ της Κύπρου. Δεν μου φαίνεται -κατά τα γραφόμενα σου- τόσο ασήμαντες.

 

 

 

Βασικά το κύριο ζήτημα είναι ότι είτε χρεοκοπήσουμε είτε μείνουμε εντός ευρωζώνης πάση θυσία ποια ηγεσία θα ηγηθεί και θα υποστηρίξει κάτι τέτοιο. Σε περίπτωση πάντως χρεοκοπίας ας είμαστε έτοιμοι, ενδεχομένως, και για νέες εθνικές καταστροφές.

Edited by kasvan
Link to comment
Share on other sites

1.Αυτό που πρέπει να προβληματίζει είναι είτε κάνοντας τη μια επιλογή είτε την άλλη (που μάλλον κινούμαστε στο εντός Ευρωζώνης πάση θυσία) ποιος θα ηγηθεί, ποιος θα μεταρρυθμίσει το κράτος και την κοινωνία μας. Τα σημερινά ανθρωπάκια; Αδιέξοδο.

 

2.Επίσης, ξεχνάς ότι από δημιουργίας το κράτος μας είναι περιορισμένης κυριαρχίας. Όποτε αποφασίσαμε στη νεώτερη ιστορία μας διαφορετικά από τους νταβατζήδες μας τί έγινε; Με το δεύτερο ελληνικό κράτος (την Κύπρο) τί θα συμβεί; Θα το πάρουμε μαζί μας στην αγκαλιά των Οθωμανών;

 

1. Σωστό φίλε. Και επειδή υπάρχει αδιέξοδο, εγώ ως πολίτης δεν δέχομαι το κάθε ανθρωπάκι-βουλευτή να προσπαθεί να με τρομοκρατήσει με ηλίθιες απειλές. Δεν είμαι υπέρ ούτε κάποιας πτώχευσης, ούτε υπέρ του καθενός τζάμπα μάγκα δημοσιογραφίσκου ή Καζάκη με τις μπουρδολογίες περί αυτάρκειας σε περίπτωση πτώχευσης. Βλέπω όμως ότι αυτά που υπογράφονται ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ. Οπότε, εκ των πραγμάτων, το ανθρωπάκι-βουλευτής ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΩΣ ΠΟΛΙΤΗ.

 

2. Πάντα όταν μιλάω για τέτοια θέματα λέω ότι είμαστε προτεκτοράτο. Ε, λοιπόν, αυτή τη στιγμή δεν είμαστε προτεκτοράτο, είμαστε αποικία με σκλάβους ως resources. Θέλω κάτι? Πάω στην αποικία και το πέρνω, γιατί μόνο σκλάβοι υπάρχουν εκεί. Άλλο το προτεκτοράτο, άλλη η αποικία. Άλλο το να κρύβομαι πίσω από τη φούστα μιας υπερδύναμης και να είμαι ο yes man, και άλλο το να φοράω κολάρο στο μαρκαρισμένο μου λαιμό φίλε. Απαιτώ να γίνω ΞΑΝΑ πολίτης προτεκτοράτου και όχι σκλάβος της αποικίας. Και εφόσον η πολιτική τάση ΔΕΝ πάει προς το προτεκτοράτο αλλά προς την αποικία, εγώ δεν είμαι σύμφωνος με αυτή. Και αν όντως οι επιλογές μου είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, θα πέσω στο γκρεμό, μπας και η θυσία πιάσει τόπο.

Edited by Hans Landa
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ειναι ελληνικο κρατος, απλα εχουν αλλη νοοτροπια εκει, μια νοοτροπια που ειναι πιο εξωστρεφης και πιο κοντα σε αυτο που ονομαζουμε "ελευθερη αγορα" (φορολογια επιχειρησεων πολυ χαμηλη, φιλικες φορολογικες αρχες, μηδενικη γραφειοκρατια, μικρο και ευελικτο κρατος, ισχυρο τραπεζικο συστημα, ανοικτα μυαλα σε οτιδηποτε το νεο, ελλειψη αγγυλωσεων του παρελθοντος, παραδοσιακα καλες σχεσεις με το Αραβικο στοιχειο, κ.λ.π).

και είμαστε στην μητροπολιτική Ελλάδα τόσο κομπλεξικοί που την τρίτη το μεγα θα δείξει ζωντανά ξένο ματσ και όχι του ΑΠΟΕΛ και που ακόμα και το όνομα του δηλώνει την Ελληνικότητα και έχει περισσότερους Ελληνες ποδοσφαιριστές από τις Ελλήνικές ομάδες Και ξεχνούμε συστηματικά την παρουσία του ΑΚΕΛ και το τι έχει πετύχει ακόμα και με λάθη σαν και αυτό της έκρηξης που αντιμετώπισαν όμως δυναμικά και δεν τους πήρε από κάτω Αλλά επιχείρημα έχουμε την Βόρεια Κορέα όταν μιλάμε για αριστερά ....και την πιθανότητα να έρθει κάποτε στην εξουσία (κάτι που απατηλά πίστεψα ότι έγινε το 1981 αλλά άλλαξα γνώμη το 1983 και μετά)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.