Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το νέο Μνημόνιο.....


ikaros13

Recommended Posts

Μήπως να βάλουμε και λίγο το μυαλό μας να δουλέψει αντι να προσπαθούμε με το κόψε-ξεπούλα.

 

Πολύ αργά είναι myri για να βάλουν τώρα το μυαλό τους να δουλέψει .Εδώ δεν το έβαλαν όταν ήμασταν ποιό λάσκα , όταν δεν υπήρχε τόση πίεση χρόνου και θα το βάλουν τώρα που μας έχουνε στριμώξει από παντού .Άντε και το έβαλαν .Μέχρι να γίνει η πρόταση , μέχρι να την συζητήσουν πρώτα οι πολιτικοί αρχηγοί , μέχρι να το συζητήσουν μετά και με την τρόϊκα και να ολοκληρωθεί αυτή η συζήτηση και να ψηφιστεί αυτή η πρόταση από την Βουλή ώστε να πάμε παρακάτω , τότε μας πρόλαβε το 2013 .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

ας αποφασίσουν πρώτα πως θέλουν να αρχίσουν να σκέφτονται .... και εγώ ευχαριστημένη θα είμαι

η αρχή είναι το ήμισυ του παντος

Link to comment
Share on other sites

Σιγά οι ευρωπαίοι να μην περιμένουν εμάς το πότε θα έχουμε σκοπό να καθίσουμε για να σκεφτούμε .Μέχρι οι δικοί μας να πάρουν μπρος φτάσαμε στο τέρμα .Η δική μου πρόταση είναι άμεσα εκλογές .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου πρόταση είναι άμεσα εκλογές .

 

Εγώ δεν είμαι σίγουρος πάντως και δεν έχω κάποια πρόταση προς υποστήριξη! Οι επιλογές είναι δύο:

α) Εκλογές τώρα και απόλυτα "ασταθής" κυβέρνηση (το 31% της ΝΔ δε βλέπω καν να υπάρχουν δυνάμεις να συνδράμουν για να κάνουν κυβέρνηση)

β) Εκλογές αργότερα οπότε θα είμαστε η πρώτη χώρα της Ευρώπης (για "χώρα της Ε.Ε." δεν είμαι σίγουρος αν θα είμαστε) με κομμουνιστική κυβέρνηση.

Διαλέξτε και πάρτε...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο το γεγονός που το ΠΑΣΟΚ έφτασε σε ορισμένες δημοσκοπήσεις στο 8% αρκεί για να μην υπάρξει συνεργασία αυτοδύναμης κυβέρνησης .Όσον αφορά για το 31% της Ν.Δ θα δεις το προσεχές διάστημα τι πτώση θα σημειώσει όταν θα αρχίζουν και οι πρώτες απολύσεις .Με το ΠΑΣΟΚ να μας βάζει εν αγνοία του λαού στο ΔΝΤ , με την Ν.Δ να εφευρίσκει την εργασιακή εφεδρεία αλλά και να προσυπογράφει πράγματα για τα οποία στο πρώτο μνημόνιο αρνήθηκε κατηγορηματικά , με το ΛΑΟΣ να λέει από την μια δεν δέχομαι τελεσίγραφα και από την άλλη άλλα να κάνει , όλα αυτά αρκούν ώστε να ανεβούν τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ και του ΚΚΕ .Για πόσο καιρό θα αποφεύγουν ακόμα τις εκλογές ? Πότε θα καταλάβουν ότι ο κόσμος δεν ξεχνάει ? Και μέσα σε όλα αυτά υπάρχουν και ορισμένες κινήσεις που γίνονται για να γελάει ο κόσμος .Π.Χ η κατάθεση 1000 Ευρώ στην εθνική τράπεζα από τον πρόεδρο του ΛΑΟΣ ως ένδειξη ότι τα χρήματα μας δεν κινδυνεύουν. Για ποιά χρήματα μας μιλάει ? Δεν έχει καταλάβει ακόμα ότι ο κόσμος δεν έχει χρήματα για να ζήσει, ότι δεν τα βγάζει πέρα οικονομικά, ότι οι άνεργοι έχουν ξεπεράσει το 1 εκατομμύριο ? Που ζει αυτός ο άνθρωπος και δεν τα βλέπει όλα αυτά ? Η κίνηση του ήταν τελείως άστοχη .Θα μπορούσε κάλλιστα αυτά τα 1000 Ευρώ να τα δώσει σε μια οικογένεια που δεν έχει να φάει παρά να τα βάλει στην τράπεζα .Από εκεί μπορεί να καταλάβει κανείς ότι πάνω από όλα έχουν τις τράπεζες και όχι τον λαό .Δεν βαριέσαι σου λένε .Δεν πάει να πεθαίνει ο κόσμος έξω , οι τράπεζες να είναι καλά .Προπαντός οι τράπεζες !!!

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Για να δείτε πόσο λαμόγια και προδότες είναι όλοι οι πολιτικοί.

Αντί να μαζευτούν όλοι και να κάνουν τουλάχιστον πως πολεμάνε για την πατρίδα όλοι κοιτάζουν την καρέκλα !!!

Το ΚΚΕ όταν ρωτήθηκε για προτάσεις είπε: Εγώ δεν θέλω εξουσία, εγώ είμαι κοντα στον εργάτη.

Μιλάμε για δούλεμα κανονικό όχι αστεία. Και δεν μιλάω για τους μάο-μάο. Μιλάω για όλα τα λαμόγια και κατακάθια της κοινωνίας πολιτικούς.

Βάλανε φυλακή τον τσιριμπιμ-τσιριμπόμ και δεν ακομπούσηνα τον Τόλη...έχει βλέπεις γυναίκα βουλευτή.

Αντί να βάλουνε τον Ακη και την παρέα του που ρήμαξε το κράτος με τα υποβρύχια και τις μίζες...τα ΜΜΕ κάθε λίγο και λιγάκι μιλάνε για καινούργιες συλλήψεις απλών πολιτών.

Των πολιτικών οι λογαριασμοί βλέπετε στην Ελβετία δεν τους ενοχλούν.

Οι μίζες και το άρπαγμα δημόσιου χρήματος για τους πολιτικούς επιτρέπεται.

 

Δεν πρέπει να κυκλοφορήσει ούτε ένας πολιτικός. Το γιαούρτι να αντικαθισταθεί πλέον με ξύλο. Από το γιαούρτι δεν κατάλαβαν το μύνημα. Τώρα ξύλο μετά μουσικής !!!

 

Υ.Γ. Είχα πει πριν ένα χρόνο και περισσότερο ότι το αν γίνουν εκλογές το ΠΑΣΟΚ θα έχει ήδη διαλυθεί !!!

Επίσης δεν θα μείνει ούτε ένας πολιτικός του ΠΑΣΟΚ. Δεν θα τους δεχτεί κανένα κόμμα γιατί φοβάται να μην στιγματιστεί σαν κόμμα των λαμογιων !!!

Καλημέρα κύριοι.

 

Δεν πάει να πεθάνει ο κόσμος οι τράπεζες να είναι καλά .Προπαντός οι τράπεζες !!!

 

Μην μου το γυρνάτε στα καπιταλιστικά και τους μάο-μάο γιατί έχω πολύ καιρό να μιλήσω για αυτά τα θέματα...άνοιξε το thread παγκοσμιοποίηση και ούτε που είδα τι γράφτηκε...για αυτό λοιπόν αν θέλετε να το κάνουμε εδώ μέσα της "παγκοσιοποίησης" εγώ να είστε σίγουροι δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Το ΚΚΕ όταν ρωτήθηκε για προτάσεις είπε: Εγώ δεν θέλω εξουσία, εγώ είμαι κοντα στον εργάτη.

Απάντησε λάθος .Ξέρεις γιατί ? Διότι το ΚΚΕ δεν είναι στην εξουσία όχι ότι δεν θέλει την εξουσία. Γιατί σήμερα το ρωτάνε για προτάσεις και δεν το ρώτησαν όταν πήραν την απόφαση να μπούμε κρυφά στο ΔΝΤ ποια είναι η θέση του ? Τα έκαναν όπως τα έκαναν και τώρα ψάχνουν από το ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ προτάσεις .Όσον αφορά την υπόθεση του Τόλη η στήριξη που είχε ήταν από το ΠΑΣΟΚ .Στην υπόθεση του Ακη άλλοι των κάλυψαν με τους νόμους περί παραγραφής αδικημάτων και βουλευτικής ασυλίας .Εδώ ο άλλος ο βουλευτής για την υπόθεση Βατοπαίδι ζήτησε άρση της ασυλίας του για να πάει στα δικαστήρια και δεν έγινε δεκτό από τους βουλευτές τότε του ΠΑΣΟΚ που είχαν και που έχουν την πλειοψηφία .Τι λέμε τώρα .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Διότι το ΚΚΕ δεν είναι στην εξουσία όχι ότι δεν θέλει εξουσία.

 

Όταν Ρωτήσαν την [*******] ποιες οι προτάσεις σας, απάντησε ότι το ΚΚΕ δεν ενδιαφέρεται για την εξουσία, αλλά είναι κοντά στον εργάτη.

 

Και αφού το ΚΚΕ είναι κοντά στον εργάτη (καλά έχουμε ακούσει πολλές [*******], εδώ θα κολλήσουμε...) γιατί δεν πήρε μέρος στην κυβέρνηση και να θέσει τις προτάσεις του ή να πει μετά το συμβούλιο πολιτικών αρχηγών ότι, παιδιά δεν ακούστηκαν οι προτάσεις μας, δεν θέλουν να βοηθήσουν τον λαό ??? Ας πήγαινε και το άλλο το βλαμμένο ο Αλεξάκης...

Από την στιγμή που δεν πηγάινεις, σημαίνει δεν ενδιαφερεσαι !!!

Γιατί δεν πήγες ??? Πως είσαι κοντά στον εργάτη ??? Με το να τους βγάζεις στους δρόμους ??? Γιατί εσένα περιμένουνε να βγούνε στους δρόμους ρε [*******] ???

Γιατί ρε ΚΚΕ δεν έδωσες μάχη για το καλό της πατρίδας ??? Από την καρέκλα δίνεις μάχη και από την τηλεόραση ???

Να πάνε όλα τα κόμματα και να δείξουν ότι έχουν προτάσεις και θέλουν να βοηθήσουν.

Δεν υπήρξε μεγαλύτερη ευκαιρία μέχρι σήμερα να ακουγόντουσαν και οι προτάσεις επίσημα από το ΚΚΕ για την πατρίδα.

Άρα για να μην θέλεις να λάβεις μέρος...κάτι σημαίνει αυτό...

 

Εντάξει ο ακατοίκητος (Γιωργάκης) νόμισε ότι κυβερνά ΜΚΟ...δεν πήρε χαμπάρι...

Επειδή τα έκανε [*******] πρέπει να μείνουμε βουτηγμένοι μέσα ???

Δεν πρέπει να κάνουμε κάτι όλοι μαζί ???

Εδώ ο Γιωργάκης με μια φράση "λεφτά υπάρχουν" πήρε ολόκληρη κυβέρνηση !!!

 

Πάλι δηλαδή την καρέκλα ???

 

Σεβασμός στους συνομιλητές, στους συλλόγους, κόμματα και λοιπές δυνάμεις.

Βεβαίως, σεβασμός και στους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Ο κόσμος θα ψηφίσει άκρα . Αυτό από την στιγμή που τα κόμματα εξουσίας βρίσκονται κατώτερα των περιστάσεων δημιουργείται πολιτικό κενό και αυτό θα καλυφθεί από άλλους . Και προς τα αριστερά και προς τα δεξιά . Το δείχνουν άλλωστε και οι δημοσκοπήσεις .

 

Αυτή την στιγμή μας λοιδορούν παιδιά και εγγόνια αποικιοκρατών και φονιάδων Αγγλων , Γάλλων , Γερμανών Βέλγων και Ολλανδών ,η χε......δων Σκανδιναυών εκτός των Φινλανδών , που πολέμησαν από 0 -25 λεπτά γιά να προασπίσουν την πατρίδα τους στον Β' Π.Π. και κανένας πολιτικός δεν υψώνει το ανάστημα του .

 

Εχουμε τεράστιο έλλειμμα πατριωτισμού γιατί όλοι οι πολιτικοί ενδιαφέρονται γιά τον κ@λο τους , την έδρα τους δηλαδή και όχι γιά την πατρίδα .

 

Λένε σήμερα στα κανάλια ότι σε λίγο οι Ελληνες στο εξωτερικό θα κυκλοφορούν με γαλάζιο αστέρι στο πέτο .

 

Μα αφού σε όλη την Ευρώπη ο εθνικισμός κάνιε κουμάντο , χάθηκε να αποκτήσουμε και εδώ λίγο ?

Μέχρι πότε θα μας κατατρέχει το φάντασμα του εμφυλίου ?

Φτάνει πιά . 60 χρόνια είναι αρκετά .

 

Ζητείται πατριωτισμός και επανατοποθέτηση των Εθνικών θεμάτων στο τραπέζι .

Μέχρι πότε θα είναι πρωτοπορεία οι Γίγαντες του παρελθόντος Γλέζος και Μίκης ?

Το έχω ξαναπεί . Αυτοί το χρέος τους το έκαναν όταν ήταν Νέοι . Ακόμα πάνω τους θα πατάμε και θα περιμένουμε τα άσπρα τους μαλιά και η κυρτωμένη από τα χρόνια ράχη τους να μας οδηγεί ?

 

Τι άλλο πρέπει πλέον να χάσουμε , γιά να ξαναβρούμε τον Πατριωτισμό μας και την Αξιοπρέπεια μας , τουλάχιστον στα λόγια ?

 

Εμείς τους χρωστάμε τα δάνεια γιά τις Μερσεντές και αυτοί μας χρωστάνε Αίμα .

 

Πότε θα βρεθεί κάποιος να τους το πεί ?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς πράγματα για τα οποία τα ξέρεις .Γνωρίζεις πολύ καλά ότι το ΚΚΕ όπως και ο ΣΥΡΙΖΑ αντιδρούσαν από την αρχή που μπήκαμε στο ΔΝΤ και περιμένεις τώρα να πάνε να συζητήσουνε μαζί τους ? Αυτοί δεν θέλουν να βλέπουν τους τροϊκανούς και εσύ περιμένεις να τους καλοδεχτούν ?

Τι να τους πούνε ότι ξέρετε πάρτε την χώρα με δώσεις ? Γιατί να ανακατευτεί σε κάτι που φταίνε οι άλλοι εδώ και τόσα χρόνια ? Η πρόταση τους ήταν εκλογές .Εάν κάποιοι δεν ήθελαν τότε πόσο μάλλον σήμερα .Αυτό όμως δεν μένει εμπόδιο στο να ανεβάσουν τα ποσοστά τους στις δημοσκοπήσεις και δεν αναφέρομαι μόνο για το ΚΚΕ αλλά και για το ΣΥΡΙΖΑ .Όσο επιτείνουν την θητεία αυτής της κυβέρνησης τόσο υψηλότερα ποσοστά με το καιρό θα λαμβάνουν .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.