Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράβολο > του προστίμου


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράβολο που δεν έχει πληρωθεί και έπρεπε οπως λέει το σύστημα μέχρι το 2011 ισχύει ή πρέπει να ξανακάνω την αίτηση? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

διαβάζω τις προηγούμενες αναρτήσεις και βλέπω ότι συμβαδίζουν με μια δικιά μου περίπτωση. Έχω κι εγώ μια δήλωση στην οποία το πρόστιμο είναι μικρότερο από το παράβολο και μάλιστα με μεγάλη διαφορά. Συγκεκριμένα το πρόστιμο είναι 580 euro και το παράβολο 2000 euro. Σκέφτηκα κι εγώ αυτό το κόλπο να δηλώσω λιγότερα τετραγωνικά στην αρχή για να μικρύνει το παράβολο και μετά να το διορθώσω αλλά έχω εναν ενδοιασμό γιατί φοβάμαι μήπως το έχουν καταλάβει κ έχουν διορθώσει κάτι στο πρόγραμμα ώστε να επαναπροσδιορίζει το παραβόλο μετά τα τελικά τετραγωνικά. Μήπως το έχει κάνει κάποιος τώρα τελευταία ή μήπως μπορεί κάποιος να μου πει μια γνώμη;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα!!!

Γιατί όμως βγαίνει τόσο "μεγάλο" το παράβολο και τόσο "μικρό" το πρόστιμο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ιασονα για την απάντηση σου. Έχω αρκετα τετραγωνικά υπέρβαση δόμησης αλλα ανήκουν όλα σε βοηθητικούς χώρους οποτε παίρνω απο εκει μια μείωση με το 0,5 κ είναι κ κατοικία πριν το 1983 οποτε μειώνεται το πρόστιμο ακόμη περισσότερο με το 0,15. Επισης είναι άλλη κατοικία οποτε έχω μικρότερη ανοχή στα τετραγωνικά σε ότι αφορα το παράβολο κ ετσι έχω φτάσει να είναι 2000€.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η μόνη λύση είναι να δηλώσεις αρχικά τόσα τ.μ. όσα χρειάζεται για να πληρώσεις παράβολο 500 ευρώ και στη συνέχεια κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις χωρίς "φόβο και πάθος".

Link to comment
Share on other sites

Τμήμα υπογείου χώρου εκτός περιγράμματος.

Το - υπόλοιπο - υπόγειο έχει κύρια χρήση, τακτοποιημένη με τον Ν.3843 (για το τμήμα εντός περιγράμματος)

Το πρόστιμο για το τμήμα εκτός περιγράμματος είναι 250 ευρώ

Το πρόστιμο για το ήδη τακτοποιημένο υπόγειο είναι 1.040 ευρώ

Το παράβολο για ένταξη στον 4014 είναι 500 ευρώ.

 

Με τον 3843 έχει πληρώσει 2.300 ευρώ!

 

Τι μπορώ να κάνω?

Θα πληρώσει το 500άρικο

και μετά - αφού κάνω εισαγωγή του προστίμου από τον 3843 - θα έχει επιστροφή?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το παράβολο δεν επιστρέφεται, ούτε δικαιούται επιστροφή των χρημάτων του 3843.

Καλύτερα να ρυθμίσεις μόνο το ατακτοποίητο τμήμα και να αφήσεις σε ισχύ τη δήλωση του 3843...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.