Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερες αμοιβές Ν.4014/11 και ΕΤΕ


Recommended Posts

Πάντως και το ποσό που αντιστοιχεί στο ΤΕΕ (2,048% επί της νόμιμης αμοιβής), μπορεί να πληρωθεί στην τράπεζα της Ελλάδος....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και το ποσό που αντιστοιχεί στο ΤΕΕ (2,048% επί της νόμιμης αμοιβής), μπορεί να πληρωθεί στην τράπεζα της Ελλάδος....

(αναφέρομαι στην περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρετου, για την περαίωση από απόψεως πληρωμών της διαδικασίας)
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την απορία: έστω ότι τακτοποιώ ένα αυθαίρετο με ΧΧΧ νόμιμη αμοιβή. Μπορώ να κάνω ότι έκπτωση θέλω? Με ελέγχει το ΤΕΕ ή η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ? Και αν ναι ή όχι από που προκύπτει αυτό?

Προσωπικά η έκπτωση που κάνω είναι το πολύ μέχρι 40% αλλά είναι κάποιες περιπτώσεις τόοοσο ευκολες που αναγκαστικά πρέπει να κάνεις ίσως και 60% για να βγει μία λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Μήπως υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να γνωρίζει από που μπορούμε να κατεβάσουμε το νέο έντυπο κατάθεσης κρατήσεων υπέρ ΤΕΕ;Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτό όμως από που προκύπτει? Μόνο την κατάργηση του 5000*λ έχω δει εγώ.

 

Οι αμοιβές πλέον είναι ελεύθερες......

 

 

καλημέρα. Μήπως υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να γνωρίζει από που μπορούμε να κατεβάσουμε το νέο έντυπο κατάθεσης κρατήσεων υπέρ ΤΕΕ;Ευχαριστώ

 

Δεν υπάρχει νέο έντυπο. Βγάλε την αμοιβή μέσα από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (βάζοντας και τη συμφωνηθείσα) και στη συνέχεια με το έντυπο κατάθεσης αμοιβής στην ΕΤΕ (μην γράψεις αμοιβή μελέτης και ΦΠΑ) πλήρωσε μόνο τις κρατήσεις του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν υπάρχει νέο έντυπο. Βγάλε την αμοιβή μέσα από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (βάζοντας και τη συμφωνηθείσα) και στη συνέχεια με το έντυπο κατάθεσης αμοιβής στην ΕΤΕ (μην γράψεις αμοιβή μελέτης και ΦΠΑ) πλήρωσε μόνο τις κρατήσεις του ΤΕΕ.

Ιάσονα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το λέω επειδή πελάτης μου πήγε σήμερα στην ΕΤΕ να καταθέσει την αμοιβή και του ζήτησαν και το νέο έντυπο (???) κατάθεσης κρατήσεων υπέρ ΤΕΕ. Του είπαν ότι δεν το έχουν οι ίδιοι αλλά "... μπορεί να το κατεβάσει ο μηχανικός από το διαδίκτυο".....Σόρυ αλλά δεν βγάζω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.