Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Και εάν επιλέξουμε να μην καταθέσουμε αμοιβή αλλά μόνο κρατήσεις, πάλι το ίδιο? Η' δεν δίνουμε καν παραστατικό υπέρ ΤΕΕ για χτύπημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@yian

 

Κάνεις κατάθεση της καθαρής σου συμφωνηθείσας αμοιβής+φπα

χωρίς να γράψεις πουθενά υπέρ τεε

και τυπώνονται στο γραμμάτιο τα εξής:

 

ποσό: .... ό,τι έχεις γράψει στο γραμμάτιο εκεί που λέει Αμοιβή (γράφεις καθαρή συμφωνηθείσα)

ποσό φπα:... ό,τι έχεις γράψει στο γραμμάτιο εκεί που λέει ΦΠΑ

εισφορά Υ/ΤΕΕ:... βγαίνει 0,00

σύνολο:....

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος που καθορίζει τις κρατήσεις μας είναι ο 3919/2011 και συγκεκριμένα το άρθρο 7. Σε αυτό αναφέρεται ρητά τι και πόσο πληρώνουμε σε κρατήσεις όταν εκπονούμε μελέτη. ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ. Με τον Ν. 4093/2012 καταργείται η κράτηση υπέρ ΤΕΕ. Να πω εδώ ότι ο συγκεκριμένος νόμος αναφέρει ένα " ... δεν εισπράττονται εφεξής υπέρ του Τ.Ε.Ε... " και όχι καταργούνται, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι αυτή η κράτηση θα επιστρέψει ή θα πάει προς κάποιον άλλο. ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ δεν έχω δει πουθενά να καταργούνται και επομένως να μην πρέπει να τα πληρώνουμε.

 

Τώρα, αν το Π.Ε.Α. είναι μελέτη ή όχι και αν με αυτή την - γελοία νομικίστικη λογική κατά την γνώμη μου - προσπαθούμε να αποφύγουμε τις κρατήσεις (και μάλιστα προς τον ασφαλιστικό μας φορέα), ας το αποφασίσει ο καθένας από μόνος του. Αυτός όμως που υποστηρίζει ότι δεν είναι μελέτη ας μας δώσει εδώ ένα link που να αναφέρει με απλά λόγια το τι είναι μελέτη. Άποψη μου είναι ότι περνάει από το σύστημα του Τ.Ε.Ε πληρώνω κράτηση υπέρ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ πλέον.

 

Τέλος, για το Φ.Ε.Μ., είναι η αλήθεια ότι το πότε και το πόσο πρέπει να πληρώνουμε, έχει χαθεί στις εγκυκλίους που κατά καιρούς έβγαζαν τα λουλούδια των αρμόδιων υπουργείων. Εγώ, πληρώνω Φ.Ε.Μ 10% σε κάθε Α.Π.Υ. που κόβω είτε είναι μελέτη είτε όχι, είτε περνάει από το σύστημα του ΤΕΕ είτε όχι, είτε θα περάσει η δουλειά μου από κάποια υπηρεσία είτε όχι. Μακάρι να μπορούσα να πληρώνω όλο τον φόρο μου εκείνη την στιγμή που κόβω την απόδειξη για το πολύ απλό λόγο γιατί τότε έχω τα λεφτά. Αν είχαμε ένα σταθερό φορολογικό σύστημα και ήξερα το ποσοστό που θα φορολογηθώ εγώ προσωπικά θα πλήρωνα μέσω Φ.Ε.Μ. όλο τον φόρο όσος και να ήταν αυτός απλά και μόνο να μην τρέχω ένα χρόνο μετά να ψάχνω λεφτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ασφαλιστικός μας φορέας (ΤΣΜΕΔΕ) μας τα έπαιρνε και συνεχίζει να τα παίρνει χοντρά και χωρίς ανταποδοτικότητα σε παροχές. Οπότε δεν έχω κανένα ηθικό πρόβλημα στο να αποφεύγω, με κάθε δυνατό τρόπο, να του τα ακουμπάω μέσω των κρατήσεων στις αμοιβές.

Αυτό που θα 'θελα να ξέρω, είναι γιατί υπάρχουν οι κρατήσεις υπέρ Ε.Μ.Π. Να ήταν γενικά υπέρ τεχνολογικής εκπαίδευσης (δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας) θα το καταλάβαινα. Αλλά γιατί ειδικά υπέρ στήριξης του Ε.Μ.Π.; Δηλαδή τα υπόλοιπα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας δεν είχαν και δεν έχουν ανάγκη στήριξης; Ή μήπως ισχύει "το 'να καλό παιδί τ' άλλο @#$*μω τη %^&να του";

Link to comment
Share on other sites

Η εισφορα υπερ ΕΜΠ καθιερώθηκε το 1943. Τοτε δεν υπηρχε αλλη πολυτεχνικη σχολη στην Ελλαδα.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν σημερα παραμενει αποκλειστικα υπερ ΕΜΠ η μεσω κάποιου κοινου λογαρισμου μοιραζεται σε ολες τις πολυτεχνικες σχολες.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα ρωτησει εγω αυτο...

Εμεινε η καθιερωμενη ονομασια των κρατησεων ΥΠΕΡ Ε.Μ.Π. αλλα τα εσοδα πηγαινουν σε ενα κοινο ταμειο και μοιραζονται σε ολες τις Πολυτεχνικες Σχολες αναλογικα, βασει καποιων κριτηριων, που ειναι η αληθεια δε με πολυενδιεφερε να διευκρινισω, περαιτερω...

Πληροφοριακα αυτο.

 

@TomA

Δε θα διαφωνησω με αυτο που λες, ουτε φυσικα θα καθησω να ασχοληθω με εγκυκλιους κλπ να αποδειξω οτι δεν ειναι μελετη το ΠΕΑ

Οταν αφηνονται τα πραγματα τοσο ασαφη, τοτε ειναι δεδομενο οτι ο καθενας θα δωσει τη δικη του ερμηνεια...

Και απο τη στιγμη που η ερμηνεια ειναι επαρκως τεκμηριωμενη, δε νομιζω πως μπορει κανεις να σου προσαψει τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

@TomA

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν τα ΠΕΑ είναι μελέτη ή όχι.... Ομως το έχω πάρει πατριωτικά ότι δεν πρόκειται να δώσω ποτέ μου για ΤΣΜΕΔΕ από την αμοιβή μου...ΠΟΤΕ!. Στο ΤΣΜΕΔΕ που ζητάει τις εισφορές στην ώρα του έχω δεν έχω δουλειά, στο ΤΣΜΕΔΕ που δεν μου δίνει ασφαλιστική ενημερώτητα ναδουλέψω αν έχω υπόλοιπο, στο ΤΣΜΕΔΕ που με αφήνει να ψωήσω ανασφάλιστος αν έχω χρέως, στο ΤΣΜΕΔΕ που συνεχίζει να ζητάει παράλογες εισφορές για τον κλάδο υγείας και να έχω τις ίδιες παροχές με ΙΚΑ. Και τέλος στο ΤΣΜΕΔΕ που συζητάει αυτή την εποχή για αύξηση εισφορών....

Ε, όχι στα @@ μου, από μένα δεν παίρνει δεκάρα τσακιστή..... Είδατε κανέναν γιατρό, δικηγόρο ή άλλον επαγγελματία να δίνει από την αμοιβή!!! του για το ταμείο του έξτρα???

Η μήπως είδατε κανέναν να δίνει για την Ιατρική Αθηνών, ή την Νομικά, ή την ΑΣΟΕΕ??? Τι φλωριές είναι αυτές που κάθεστε και το συζητάτε και από πάνω? Τι είστε πρόβατα να δίνετε από δω και κει??

 

Λοιπόν...έχει βγει νόμος?? Χέστηκα για τον νόμο, ούτε τον διάβασα ποτέ και ούτε πρόκειται....Δεκάρα τσακιστή...ούτε μπρούτζινο δεν παίρνει από μένα...

 

Το ίδιο ισχύει για το ΕΜΠ....απλά θεώρησα ανόητο να ασχοληθώ και με το ΕΜΠ.....

Edited by ikaros13
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΟΥ Ο ΑΛΕΞΗΣ ΔΕΝ ΠΛΕΡΩΝΕΙ τα ''νομιμα ''

 

και εγω δνε θα ΠΛΕΡΩΣΩ ΤΠΤ !!!

 

θα παρουν τον μακρυτερο σκεφτομαι να παω για το ΠΡΩΤΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΦΠΑ αποταν ξεκινησα δουλεια

 

του χρονου ΟΛΟ ΜΕΣΑ ΘΑΜΑΙ....

 

το 26% και το ΤΣΜΕΔΕ τους θα μπει εκει που πρεπει

 

ΣΤΗΝ Κ@@@@ τους την ΜΕΤΑΞΕΝΙΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@TomA

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν τα ΠΕΑ είναι μελέτη ή όχι.... Ομως το έχω πάρει πατριωτικά ότι δεν πρόκειται να δώσω ποτέ μου για ΤΣΜΕΔΕ από την αμοιβή μου...ΠΟΤΕ!. Στο ΤΣΜΕΔΕ που ζητάει τις εισφορές στην ώρα του έχω δεν έχω δουλειά, στο ΤΣΜΕΔΕ που δεν μου δίνει ασφαλιστική ενημερώτητα ναδουλέψω αν έχω υπόλοιπο, στο ΤΣΜΕΔΕ που με αφήνει να ψωήσω ανασφάλιστος αν έχω χρέως, στο ΤΣΜΕΔΕ που συνεχίζει να ζητάει παράλογες εισφορές για τον κλάδο υγείας και να έχω τις ίδιες παροχές με ΙΚΑ. Και τέλος στο ΤΣΜΕΔΕ που συζητάει αυτή την εποχή για αύξηση εισφορών....

Δεν νομίζω να τα βιώνεις μόνο εσύ όλα αυτά. Η πλειοψηφία του κλάδους μας τα ίδια αντιμετωπίζει κάθε μέρα. Τώρα αν εσύ αποφάσισες να δουλεύεις χωρίς να δίνεις δεκάρα τσακιστή όπως λες, είναι δικαίωμα σου.

Απλά όταν μπαίνουν μέσα στο forum συνάδελφοί μας - και μάλιστα νέοι - για να βρουν κάποιες πληροφορίες, νομίζω ότι είναι πιο λογικό να ενημερώνονται για αυτό που ψάχνουν παρά να διαβάζουν ατελείωτες ιστορίες από το τι κάνει ο καθένας και "τι παίζει στη πιάτσα".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.