Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

Πολύ σωστά συνάδελφε.

 

Να διαχωρίζεται με προσοχή τι προβλέπεται και το τι κάνει ο καθείς είναι δικό του θέμα, για τους λόγους του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να τα βιώνεις μόνο εσύ όλα αυτά. Η πλειοψηφία του κλάδους μας τα ίδια αντιμετωπίζει κάθε μέρα. Τώρα αν εσύ αποφάσισες να δουλεύεις χωρίς να δίνεις δεκάρα τσακιστή όπως λες, είναι δικαίωμα σου.

Απλά όταν μπαίνουν μέσα στο forum συνάδελφοί μας - και μάλιστα νέοι - για να βρουν κάποιες πληροφορίες, νομίζω ότι είναι πιο λογικό να ενημερώνονται για αυτό που ψάχνουν παρά να διαβάζουν ατελείωτες ιστορίες από το τι κάνει ο καθένας και "τι παίζει στη πιάτσα".

 

το τι παιζει στην πιατσα ειναι το πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ......

 

μην νομιζει ο αλλος οτι ειμαστε φρου φρου και αρωματα και ολοι εμας περμενουν αν μας δωσουν τα λεφτα τους.....

 

ναι να αφησουμε τον νεο συναδελφο να πιστευει οτι θα παρει 2000 αμοιβη για μια δηλωση 4014 και μεχρι να καταλαβει γιατι δεν εχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ

ναχει φυγει η χρονια.....

 

τα πιο βασικα ειναι ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ γιατι η πιατσα μας καθοριζει ολους και ας ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ.....

 

καλλιθεα πχ τα πεα πρεπει ναχουν παει στο 100αρικο ολα μεσα τι να του πεις για ιστοριες με δρακους οτι πληρωνεσαι

το πεα πληρωνεσαι εχτρα να βρεις σχεδια πληρωνεσαι εχτρα το κτηματολογιο κτλ? ναι φτασε το ΠΕΑ 500 αρικο αν μπορεις ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ

απο τα 100 που θα παρει με το φπα μεσα μην ξεχασει να δωσει και τις @@@κρατησεις να του φυγει και το 5αρακι!!

Ε οχι ετσι και αλλιως αν γινει ποτε ελεγχος και εχουμε ΑΔΙΚΟ οσοι δεν πληρωσαμε να ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ οτι δεν υπαρχουν ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ απο καθυστερηση !! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΠΑ αργησες μια μερα +1%....

αλλα δεν ειναι αναγκη να φαει τα μουτρα του ο νεος συναδελφος για να μαθει......

τρωμε αρκετο λουτσο οι υπολοιποι ας τον γλυτωσει και καποιος!!!

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να ειναι 50 και 100 τα ΠΕΑ...

Μην γραφουμε για μεμονωμες περιπτωσεις (που σιγουρα θα αφορουν και μικρά διαμερίσματα), γιατι διαβαζει και κοσμός και θα νομίζει ότι οντως αυτη ειναι η τιμη στην αγορα...

 

Ειναι αληθεια οτι υπαρχουν συναδελφοι και κυριως μεγαλα γραφεια που εχουν ριξει πολυ τις τιμες (ειτε γιατι πεινανε, ειτε γιατι το θεωρουν ενα ειδος διαφημισης), αλλα δεν νομιζω οτι αυτη ειναι παγιωμενη κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

akius, συμφωνώ με τον TomA.

Το νόμιμο είναι να αποδίδουμε την κράτηση υπέρ ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ καθώς και ΦΕΜ.

Όποιος θέλει δεν αποδίδει αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και σωστό.

 

Είναι ίδιο με το κάπνισμα.

Το κάπνισμα κάνει κακό, όσο κάνει και όπως το κάνει.

Θέλω να καπνίζω. Ε δεν θα διαλαλώ ότι το κάπνισμα δεν κάνει κακό επειδή εγώ, παρότι έχω αποφασίσει να δεχθώ όλες τις συνέπειες της πράξεώς μου, θέλω να καπνίζω...

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Clemenza Μην το λες.Και εδώ νοτιότερα, καλά κρατεί το 80~100 + φπα στα ΠΕΑ.

Δυστυχώς δεν είναι μεμονωμένες περιπτώσεις αλλά ακόμα και εάν ήταν, η ζημιά έχει ήδη γίνει και ο ιδιοκτήτης σε παζαρεύει στο 80ρικο.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δε μου χει τυχει να με παζαρεψει ουδεποτε ιδιοκτητης για διψηφια τιμη....

Το χαμηλοτερο που εχω κανει ειναι 135€, μετα απο παζαρι του τυπου "αυτος εκει μου το κανει με τοσο, αν δεχεσαι το δινω σε σενα" και το πηρα τελικα.

Συνηθως κατω απο 150€ δεν κανω δουλεια, παρα το οτι εχω ριξει, θελοντας και μη, κι εγω τις τιμες μου...

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει και 120 μέσα όλα.. Αν όχι θα το'τρωγα.... Ηταν κοντά βάβαια και δεν είχα άλλα έξοδα...

Προχθές έχασα ένα, πάλι 120 είπα....τελικά κατέληξε με 80 όλα μέσα...Μαρούσι μεριά.... Ξεκινάω 150 εγκεφαλικό ο τύπος..πέσε μου λέει δεν παίζουν αυτά...120...Παλικάρι μου είσαι ακριβός, γειά σου....

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΑ = Πιστοποιητικο Ηλεκτρολογου.

Αυτη ειναι η αποψη-ταση της αγορας.

Μαλιστα. Να θυμηθουμε να ειμαστε ΚΙ ΕΜΕΙΣ το ιδιο σκληροι στις "αγορες" μας :???:

Link to comment
Share on other sites

Είδατε τις αμοιβές για τις επιθεωρήσεις βιομηχανικών κτιρίων απο μηχανικούς στο νέο Π.Δ.? Για βιομηχανικό κτίριο με εγκατεστημένη ισχύ εως 400KW αμοιβή μηχανικού για την επιθεώρηση 80Ε !!! και μάλιστα μέσα σε αυτή την τιμή και τα έξοδα μετακίνησης εαν είναι μέσα στην περιφέρεια σου!!! Οπότε για ένα διαμερισματάκι και πολλά είναι τα 80Ε :mrgreen: (η απόλυτη ξεφτίλα του κλάδου μας)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.