Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφοι, θα με ενδιεφερε η γνωμη σας επι της διαδικασιας αμοιβων με το νεο συστημα...

 

δινω παράδειγμα...εχω αυθαιρετο εντος σχεδιου...συμφωνω με ιδιοκτητη για συμβατικη τιμη 900ευρω πλεον ΦΠΑ και επιπλεον (10% ΦΕΜ + 2,048% ΤΕΕ + 3,07% ΤΣΜΕΔΕ)....συνολικα 1300ευρω.

 

Παιρνω προκαταβολη 700ευρω και κοβω αποδειξη εισπραξης (μη διατρητο μπλοκ την προκαταβολη, συμβουλη απο τον λογιστη μου)

 

Λιγο πριν την οριστικη υποβολη (που εχω κρατησει ανοικτη) παιρνω και το υπολοιπο ποσο 600ευρω (που συμπεριλαμβάνει υπολοιπο συμφωνηθεισας αμοιβης 200ευρω , το Φ.Π.Α.,το ΦΕΜ και τις υπολοιπες παρακρατησεις...

 

Στο νεο συστημα αμοιβων, βγαζω εντολη πληρωμης που περιέχει (συμφωνηθεισα, ΦΠΑ επι αυτης και εισφορες υπερ ΤΕΕ) και ενημερωνω και κανω οριστικη υποβολη

 

Κοβω ΑΠΥ επι της συμφωνηθεισας πλεον Φ.Π.Α (συναρτήσει της αποδειξης πληρωμης της προκαταβολης) και πληρωνω ΦΕΜ στην εφορια...

 

Περιμενω απο το ΤΕΕ να μαθω αν πρεπει να περασω την συμβατικη αμοιβη+ΦΠΑ, απο τραπεζα, η πληρωνω μονο ΤΣΜΕΔΕ στην τραπεζα και τις εισφορες υπερ ΤΕΕ στο ΤΕΕ...

 

Εχει κανεις συναδελφος καποια παρατηρηση επι της διαδικασιας; θα εκτιμουσα παρα πολυ την αποψη σας...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα με το νέο σύστημα. Η εντολή πληρωμής έχει 3 κουτάκια ( συμφωνηθείσα, ΦΠΑ επι της συμφωνηθείσας, υπερ ΤΕΕ) ενώ το έντυπο της ΕΤΕ έχει 2 κουτάκια μόνο αμοιβή και ΦΠΑ.

 

Παράδειγμα:

 

Εντολή πληρωμής : 800(συμφ.) + 184(ΦΠΑ) + 25 (τεε) . Εγώ στο έντυπο έβαλα 800 + 184 = 984 € αλλά η ΕΤΕ έγραψε πάνω 1009€. Ελπίζω να μην έχουμε θέμα στον έλεγχο τον φορολογικών και να βγάλει σύντομα νέο έντυπο η ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

1) Στην καρτέλα "Χώροι" προσθέτουμε α)το "Ρυθμίσεις Ν.4014/2011", αν θέλεις βάζεις εμβαδό και δεν προσθέτεις κάτι στον προυπολογισμό. και β) το "Κατοικία .....με τα ανάλογα τετραγωνικα" βάζεις τα τετραγωνικά και πατώντας αποθήκευση σου υπολογίζει τον προυπολογισμό και το κρατάς κάπου σαν νούμερο.

 

2) Στην καρτέλα "Κύριες Εργασίες" προσθέτεις α) "Εργασίες για ρυθμίσεις Ν4014" και στην καρτέλα Επεξεργασία Εργασιών βάζεις 6,75 ημέρες. και β) "Αρχιτεκτονικά/Τύπος Αποτύπωση" και στην καρτέλα Επεξεργασία Εργασιών βάζεις τον πτουπολογισμό που υπολογιστηκε πριν.

 

3) Ναι, από όσο διάβασα στις οδηγίες

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Το δοκίμασα όπως μου είπες , προσθέτοντας αποτύπωση αρχιτεκτονικών και μου έβγαλε νόμιμη αμοιβή 2.089,96 € έναντι του αναμενόμενου (νομίζω) 1.569,58 € (τιμές προ ΦΠΑ). Τι συμαίνει? Αν βάλω και αποτύπση στατικών θα ανέβει και άλλο φαντάζομαι. Αποτύπωση αρχιτεκτονικών και στατικών δε χρειάζεται (έστω κάποια στοιχειώδη για να εμβαδομετρήσουμε αυθαιρεσίες) ή μήπως εντάσσονται στο "Εργασίες για ρυθμίσεις Ν4014" στην καρτέλα των κύριων εργασιών?

Δηλαδή για να συνοψίσω για μία τακτοποίηση αυθαιρέτου δε χρειάζονται πρόσθετες εργασίες πέραν της: "Εργασίες για ρυθμίσεις Ν4014"

Link to comment
Share on other sites

το 1569,58 βγαίνει αν επιλέξεις μόνο "Εργασίες για ρυθμίσεις Ν4014". Το 2089,96 είναι μαζί με την αποτύπωση των αρχιτεκτονικών που έβαλες. Οι "Εργασίες 4014" και η "αποτύπωση" χρειάζονται σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να διευκρινήσω πως υπάρχει οικοδομική άδεια (άρα υπάρχει αρχιτεκτονική και στατική μελέτη), αν αυτό λέει κάτι ως προς τις απαιτούμενες εργασίες για τη διαδικασία ρύθμισης στην καρτέλα κύριων εργασιών (ως προς την αναγκαιότητα αρχιτεκτονικής και στατικής αποτύπωσης).

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν λέμε αποτύπωση δεν εννοούμε για όλα παρά μόνο για το αυθαίρετο κομμάτι. Προφανώς τα αρχιτεκτονικά της άδειας που λες δεν περιέχουν την αυθαιρεσία που θες να τακτοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν λέμε αποτύπωση δεν εννοούμε για όλα παρά μόνο για το αυθαίρετο κομμάτι. Προφανώς τα αρχιτεκτονικά της άδειας που λες δεν περιέχουν την αυθαιρεσία που θες να τακτοποιήσεις.

 

Άρα τελικά μου λες πως για οποιαδήποτε τακτοποίηση αυθαιρέτου η ελάχιστη νόμιμη αμοιβή που θα προκύπτει θα είναι 2.089,96 που θα προκύπτει κατ'ελάχιστον από 2 εργασίες (ρύθμιση και αποτύπωση)?

Εντελώς φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Από τις οδηγίες του ΤΕΕ

 

 

Ανανέωση παλαιών εντολών πληρωμής με τα νέα δεδομένα.

 

Οι παλαιές εντολές πληρωμής ΔΕΝ έχουν την απαιτούμενη σωστή δομή με την νέα διαδικασία και ΔΕΝ μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

 

Όλα τα προϋπάρχοντα έργα έχουν ενταχθεί σε κατάσταση ενδιάμεσης υποβολής και επομένως το σύστημα επιτρέπει τροποποιήσεις από τον ίδιο τον μηχανικό. Η διαδικασία περιγράφεται στο πρόσθετο κείμενο οδηγιών που έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ.

 

Η ανανέωση των παλαιών εντολών πληρωμής μπορεί να γίνει ως εξής ανάλογα με την επιθυμία του μηχανικού.

 

Αυτό σημαίνει ότι όσοι φάκελοι βρίσκονται ήδη στην Πολεοδομία με εντολή πληρωμής με το προηγούμενο σύστημα, δεν θα γίνουν τώρα δεκτές αυτές οι παλιές εντολές πληρωμής και θα πρέπει να βγάλουμε νέα εντολή πληρωμής;

 

το "ανάλογα με την επιθυμία του μηχανικού" με μπερδεύει.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Άρα τελικά μου λες πως για οποιαδήποτε τακτοποίηση αυθαιρέτου η ελάχιστη νόμιμη αμοιβή που θα προκύπτει θα είναι 2.089,96 που θα προκύπτει κατ'ελάχιστον από 2 εργασίες (ρύθμιση και αποτύπωση)?

Εντελώς φιλικα

Το 2089,96 για πόσα τμ αποτύπωση προέκυψε? Δεν είναι ίδιες όλες οι αποτυπώσεις. Το στάνταρ είναι 1570(+ΦΠΑ) + "αποτύπωση"(+ΦΠΑ).
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.