Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στο Σύστημα Υπολογισμού και Διαχείρισης Αμοιβών Μηχανικών


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 599
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το 2089,96 για πόσα τμ αποτύπωση προέκυψε? Δεν είναι ίδιες όλες οι αποτυπώσεις. Το στάνταρ είναι 1570(+ΦΠΑ) + "αποτύπωση"(+ΦΠΑ).

 

Συνολικά όλη η κατοικία είναι 120 m2. Οι αυθαιρεσίες που θα υπαχθούν με τη συνήθη μέθοδο (και όχι με αναλυτικό) είναι 2,35 + 1,21 m2 σε δύο δωμάτια = 3,56 m2 κύριων χώρων κατοικίας. Επίσης έχει κλείσει άλλο ένα κομμάτι στην πυλωτή που έγινε αποθήκη - λεβητοστάσιο και είναι 11,90 m2 περίπου.

Για αυτό λέω αν χρειάζεται ή όχι και επιπλέον αμοιβή αποτύπωσης. Επίσης (αν και δεν ξέρω αν έχει σημασία για τις απαραίτητες εργασίες) στη συγκεκριμένη κατοικία μένω γιατί είναι των γονιών μου...! Άρα ήξερα από πριν τι είχε, όχι ότι το νοιάζει αυτό τοΤΕΕ....

Ξαναλέω υπάρχει άδεια με σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

το πεδιο για τις εισφορές προς τεε γνωρίζετε γιατι μένει κενό στο νέο σύστημα? επίσης μπορούμε να κάνουμε κάποιο πριβιου πριν πατήσουμε το ''Δημιουργήστε/Ενημερώστε την Εντολή Πληρωμής", σαν το αντίστοιχο pdf του παλιού?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω για ενεργειακές επιθεωρήσεις πού οι εντολές είχαν βγει συμφωνα με τα νόμιμα , πληρώθηκαν τα ποσα ενω κατατέθηκε και εισφορά τεε,εμπ, τσμεδε τωρα τίς βγάζει ενδιάμεσες και τά βγάζει δύο φορές τα έργα. Αυτ'α έχουν πληρωθει εδώ και μήνες. Τι πρέπει να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Με τα τοπογραφικά για συμβόλαιο τι γίνεται? Μου είχε πει κάποια κυρία στο ΤΕΕ ότι υπάρχει τρόπος να βγεί η νόμιμη κοντά στα 400€. Ισχύει? Για απλές βεβαιώσεις του 4014 χωρίς τοπογραφικό πάλι τι γίνεται? Περνάνε από αυτό το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Συνολικά όλη η κατοικία είναι 120 m2. Οι αυθαιρεσίες που θα υπαχθούν με τη συνήθη μέθοδο (και όχι με αναλυτικό) είναι 2,35 + 1,21 m2 σε δύο δωμάτια = 3,56 m2 κύριων χώρων κατοικίας. Επίσης έχει κλείσει άλλο ένα κομμάτι στην πυλωτή που έγινε αποθήκη - λεβητοστάσιο και είναι 11,90 m2 περίπου.

Για αυτό λέω αν χρειάζεται ή όχι και επιπλέον αμοιβή αποτύπωσης. Επίσης (αν και δεν ξέρω αν έχει σημασία για τις απαραίτητες εργασίες) στη συγκεκριμένη κατοικία μένω γιατί είναι των γονιών μου...! Άρα ήξερα από πριν τι είχε, όχι ότι το νοιάζει αυτό τοΤΕΕ....

Ξαναλέω υπάρχει άδεια με σχέδια.

Ναι αλλά τη στιγμή που το ΤΕΕ λέει για ελάχιστη αμοιβή περίπου 1600 (το οποίο ποσό προκύπτει χωρίς την αμοιβή αποτύπωσης) υποθέτω ότι είναι στο χέρι του κάθε μηχανικού να αποφασίσει αν θα χρεώσει την αποτύπωση ή θα πάρει μόνο την ελάχιστη αμοιβή. Ετσι το βλέπω εγώ, δεν ξέρω που κάνω λάθος.

Το αν χρεώσουμε ή όχι στον πελάτη την αποτύπωση είναι θέμα δικό μας. Στο σύστημα αμοιβώς όμως πρέπει να δηλώσουμε και την αποτύπωση για να πληρωθούν και οι αντίστοιχες κρατήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει ένα τμήμα νομίμως υφιστάμενο (πχ προ 55) και ένα τμήμα αυθαίρετο, η αποτύπωση υπολογίζεται στο σύνολο του Π/Υ ή μόνο για το αυθαίρετο τμήμα;

Και οι δύο τρόποι μου φαίνονται λογικοί.

Edited by pariscos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.