Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

Αν δεις στα πρόσθετα στοιχεία έχει κουτάκι για Α/Α αμοιβής και κουτάκι για συμφωνημένη αμοιβή.Μέχρι και την προσωρινή υπαγωγή δεν σε υποχρεώνει το σύστημα να δηλώσεις αμοιβή.Αν όμως θες να κάνεις οριστική υπαγωγή δεν προχωράει αν δεν έχεις συμπληρώσει ένα από αυτά τα κουτάκια.Προφανώς θα βάλεις την αμοιβή για την διαδικασία του 4014 (που θεωρητικά έχεις συμφωνήσει με τον πελάτη) και όχι την αμοιβή για την νομιμοποίηση, στο κουτάκι για τη συμφωνημένη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Manolis gon στο συστημα εχω κανει προσωρινη υπαγωγη μετα την εκδοση της αδειας γτ δεν ηξερα τι επρεπε να κανω.η αδεια νομιμοποιησης εκδοθηκε.μπορω να βαλω σημερα αμοιβες για τον 4014 και να κανω οριστικη υπαγωγη μετα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις βάζοντας τον αριθμό της αδείας στο αντίστοιχο κουτάκι πάνω πάνω.Βέβαια το αποτέλεσμα θα μας το πεις εσύ γιατί μάλλον δεν έχω ακούσει άλλο συνάδελφο να έχει φτάσει σε τέτοια σημείο περαίωσης.Προχώρα, βάλε τη συμφωνημένη αμοιβή, την ημερομηνία αυτοψίας στα πρόσθετα στοιχεία και κάνε οριστική υπαγωγή και πες μας το αποτέλεσμα.Αν δεν σε προχωράει παρε τηλ (όταν ανοίξει ) το ΤΕΕ και ρώτα γιαυτη τη διαδικασία.Α, γράψε και όλο το ιστορικό στην τεχνική έκθεση τα πρόσθετα στοιχεία για να υπάρχει μια πληροφορία εκτυπωμένη και ενσωματωμένη στη διαδικασία του 4014 για τον οποιοδήποτε περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Τελικά πήγα στο Τ.Ε.Ε. Δυτικής Μακεδονίας, όπου κάνουν συχνά συναντήσεις για τον Ν. 4014 και μου απάντησαν πως στο σύστημα αμοιβών θα εισάγω το Α/Α της αμοιβής για την άδεια νομιμοποίησης, χωρίς να συμπεριλάβω αμοιβή για τακτοποίηση αυθαιρέτου (τις 6.75 ημέρες δηλαδή). Βέβαια ένας συνάδελφος εκεί είχε αντίθετη γνώμη (ότι θα συμπεριλάβω και τις εργασίες για τακτοποίηση αυθαιρέτου)... Προς το παρόν έχω κάνει προσωρινή υπαγωγή, έχει πληρωθεί το παράβολο, έχω κάνει το φάκελο για την πολεοδομία, αλλά δεν έχω δημιουργήσει αρχείο xml με αμοιβές (γιατί δεν ξέρω τελικά αν θα βάλω μέσα και τις 6,75 ημέρες)! Αν έχετε κάποια άλλη ενημέρωση, καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση που για ενα αυθαιρετο πληρωθει το παραβολο,και ενω εχει την δυνατοτητα να βγει για το συγκεκριμενο οικοδομικη αδεια,δεν βγαινει τελικα και πληρωνεται το ολικο προστιμο γινεται δλδ ολοκληρωμενη υποβολη.....δημιουργειται προβλημα??ειναι παρατυπη η διαδικασια η συγκεκριμενη?

 

Αν κατάλαβα καλά, εννοείς ότι αντί της έκδοσης οικ. άδειας σε νομιμοποιήσιμο αυθαίρετο εσύ επιλέγεις να το τακτοποιήσεις για 30 χρόνια με πληρωμή-εξόφληση τελικά όλου του προστίμου. Αν το είχες δηλώσει ''προς νομ/ση'' θα πρέπει να το αλλάξεις και να επιλέξεις ''πρός τακτοποίηση''.

Δεν βλέπω πουθενά πρόβλημα, αλλά αν μπορείς κάνε πιο καλή περιγραφή της περίπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Η δικιά μου περίπτωση περιλαμβάνει επιφάνειες προς νομιμοποίηση και προς ρύθμιση. Εκδόθηκε η οικοδομική άδεια και προχώρησα όπως συμβουλεύει ο Μανώλης αλλά τίποτα. Με το ΤΕΕ δεν μπορώ να επικοινωνήσω. Εάν κάποιος συνάδελφος έχει κάτι νεώτερο να μας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια πως βγαζετε Οικιδομικη αδεια? Εμενα μου ζητουν ολοκληρωμενη υπαγωγη στο συστημα στον ελεγχο των αρχιτεκτονικων στην πολεδομια.

 

Ειμαι σε προσωρινη υπαγωγη αλλα δεν μπορω να παω σε ολοκληρωμενη υπαγωγη γιατι μου ζηταει το προγραμμα του ΤΕΕ αριθμο αδειας που δεν εχω! Φαυλος κυκλος. :confused:

 

Εχω πληρωσει ολα τα προστιμα. Στην μια αδεια ολες οι πληρωμες ειναι πρασινες ενω σε μια αλλη εχω μια κοκκινη ανεξοφλητη μηδενικη πληρωμη επειδη το παραβολο απο μονο του εφτανε,

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως βγαζετε Οικιδομικη αδεια? Εμενα μου ζητουν ολοκληρωμενη υπαγωγη στο συστημα στον ελεγχο των αρχιτεκτονικων στην πολεδομια.

 

Ειμαι σε προσωρινη υπαγωγη αλλα δεν μπορω να παω σε ολοκληρωμενη υπαγωγη γιατι μου ζηταει το προγραμμα του ΤΕΕ αριθμο αδειας που δεν εχω! Φαυλος κυκλος. :confused:

 

Εχω πληρωσει ολα τα προστιμα. Στην μια αδεια ολες οι πληρωμες ειναι πρασινες ενω σε μια αλλη εχω μια κοκκινη ανεξοφλητη μηδενικη πληρωμη επειδη το παραβολο απο μονο του εφτανε,

 

Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να κάνεις. 'Εχεις κτήριο που ένα τμήμα του το πας για νομιμ/ση και το άλλο για τακτ/ση? Ο άριθ. οικ. άδειας από που προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Για να γινω πιο συγκεκριμενος. Εφαρμοζω το αρθρο 26 του Ν.4014 σε οσες παραβασεις μπορουν να νομιμοποιηθουν και τακτοποιω οτι δεν νομιμοποιειται.

 

Στο ηλεκτρονικο συστημα διαχειρησης αυθαιρετων οταν δηλωση περιεχει παραβαση 'προς εκδοση οικοδομικης αδειας' δεν μπορω να τη προχωρησω περισσοτερο απο την προσωρινη υπαγωγη. Ενω εχω πληρωσει το παραβολο και πιθανα υπολοιπα προστιμα οταν προσπαθω να κανω ολοκληρωμενη υπαγωγη το συστημα βγαζει μηνυμα οτι απαιτειται η συμπληρωση του αριθμου της αδειας που θα εκδοθει βασει του αρθρου 26.

 

Εχω καταθεσει φακελο στην πολεοδομια για νομιμοποιηση με το αρθρο 22 του ΓΟΚ και το αρθρο 26 του Ν.4014/2011 αλλα στον ελεγχο αρχιτεκτονικων πατουν στην Εγκυκλιο 1/2012 του ΥΠΕΚΑ που οριζει οτι η διαδικασια πρεπει να ειναι περαιωμενη στο ηλεκτρονικο συστημα του ΤΕΕ και η ενδειξη Προσωρινη Υπαγωγη που εκτυπωνει το συστημα δεν τους καλυπτει.

 

Τους ανταπαντω οτι δεν γινεται γιατι... πρεπει να εκδοθει πρωτα η οικοδομικη αδεια. Αυτοι απο την αλλη δηλωνουν οτι η εγκυκλιος 1/2011 μιλαει για ολοκληρωμενη υπαγωγη.... Φαυλος κυκλος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.