Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

Συναδελφε εδω για αλλαγη χρησης καταστηματος σε ΚΥΕ θελει νεο διαγραμμα δομησης και τοπογραφικο , και αντε να δω τι θα κανουμε οταν εχουμε μια πολυκατοικια που εχουν ενα σωρο παραβασεις σε ενα σωρο ιδιοκτησιες, τη διαγραμμα δομησης θα κανουμε? Πως να μπω σε ξενη ιδιοκτησια για να δω αν εχουν παραβασεις.? Ποιος μηχανικος θα σφραγισει το νεο αυτο διαγραμμα δομησης για μια πολυκατοικια ας πουμε που ειναι τιγκα στα αυθαιρετα, χωρις να μπορει καν τα αποτυπωσει.? Πως θα αλλαξει χρηση το καταστημα μετα απο παραπανω ?

 

Μια αντιστοιχη περιπτωση με τη δικη σου , στο θεατρο του παραλογου που λεγεται ελληνικη νομοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και μην ξεχνάς και εξαρτημένο κι όχι μόνο το οικόπεδο αλλά και οι κορυφές...

Αυτά τραβάω με μια άδεια αλλαγής όψης ισογείου.....

Και να πάρει έχει το ακίνητο αυθαίρετο υπόγειο, που έχει ξεμπαζωθεί και είναι ένα ωραιότατο διαμέρισμα....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, κάπου έχω διαβάσει πως σε τέτοιες περιπτώσεις τα διαγράμματα αφορούν μόνο στην ¨ανεξάρτητη¨ ιδιοτκησία.

Μήπως, το μυαλό μου κάνει πουλάκια.....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο pontifika....

 

Το διάγραμμα δόμησης είναι τμήμα της αρχιτεκτονικής μελέτης. Αρ. Σχεδίου Α1, δεν ήταν το Διάγραμμα Κάλυψης?

Κάπου στο διάταγμα των αμοιβών θα λέει ποιο ποσοστό της μελέτης αντιστοιχεί στο Δ.Δ..

Άρα, κατόψεις - όψεις - τομές για το διαμέρισμα, με την αντίστοιχη αμοιβή (πχ για επιφάνεια 100μ2) και Δ.Δ. ως ποσοστό της αμοιβής για τα 1000μ2 (πχ).

 

Πως σας φαίνεται η άποψη μου?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μια χαρά, άντε πες το στον υπάλληλο. Πάντως στην περίπτωσή μου, γιατί σήμερα μου ζητήσαν για τη νομιμοποίηση δύο καμινάδων και τοπογραφικό και διάγραμμα δόμησης, θα προχωρήσω με ΕΕΜΚ (μικρής κλίμακας) και θα το ανεβάσω στο σύστημα του 4014 ως άδεια νομιμοποίησης. Τι λέτε; Ή κάνω λάθος επειδή ο 4014 μιλάει μόνο για άρθρο 22, οπότε εξαρχής δε χρειαζόταν ένταξη στο 4014;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Γιατί με ΕΕΜΚ μπορείς να "φτιάξεις" καμινάδες;;;

Άσε που πάνε πιά αυτές, τώρα θέλει "Ενημέρωση ΥΔΟΜ και ΑΤ"....

Link to comment
Share on other sites

Όχι σύμφωνα με την εγκύκλιο του ΔΟΚΚ οι ΕΕΜΚ πάνε ακόμα με την παλιά διαδικασία:

 

"....για τις περιπτώσεις που εκκρεμεί η έκδοση των προβλεπομένων από το νόµο κανονιστικών πράξεων (των άρθρων 4 και 20 του ν. 4067/12) θα πρέπει οι αρµόδιες υπηρεσίες και όργανα του Ν. 4030/2011 «Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόµησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις», όπως Υ∆ΟΜ, Συµβούλια Αρχιτεκτονικής κλπ, να ενεργούν µε βάση τα µέχρι τώρα ισχύοντα και ειδικότερα :

α) Την υπ’ αριθµ. 5219/3.2.2004 Υ.Α «Καθορισµός εργασιών δόµησης µικρής κλίµακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδειας δόµησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών. ∆ιαδικασία έγκρισης και απαιτούµενα δικαιολογητικά.» (ΦΕΚ 114 ∆’/04) όπως ισχύει, καθώς και την Ε. 13 / 7646/12.2.2004...."

 

Και ναι επιτρέπονται καμινάδες για τζάκια:

 

«ιβ. Η κατασκευή ξύλινης πέργκολας, εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους, σε

ακάλυπτους χώρους και σε βεράντες, σύμφωνα με τις διατάξεις του κτιριοδομικού κανονισμού.»

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο pontifika....

 

Το διάγραμμα δόμησης είναι τμήμα της αρχιτεκτονικής μελέτης. Αρ. Σχεδίου Α1, δεν ήταν το Διάγραμμα Κάλυψης?

Κάπου στο διάταγμα των αμοιβών θα λέει ποιο ποσοστό της μελέτης αντιστοιχεί στο Δ.Δ..

Άρα, κατόψεις - όψεις - τομές για το διαμέρισμα, με την αντίστοιχη αμοιβή (πχ για επιφάνεια 100μ2) και Δ.Δ. ως ποσοστό της αμοιβής για τα 1000μ2 (πχ).

 

Πως σας φαίνεται η άποψη μου?

 

Αρκεί να βρεις το ποσοστό, που από ότι ξέρω δεν υπάρχει διότι ο κώδικας αμοιβών κάνει αναφορά σε μελέτες (αρχ/αστ/ημ κλπ) και στάδια αυτής (προσχέδια/προμελέτη/οριστική/εφαρμογής)και όχι σε επιμέρους σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.