Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

σε προηγουμενα ποστ αυτου του θεματος ή αλλου σχετικου ειχαν αναφερει συναδελφοι οτι μετα την νομιμοποιηση ανεβαζεις μονο το στελεχος της αδειας. αφου δεν κανεις τακτοποιηση γιατι να ανεβασεις τα σχεδια και εγγραφα που χρειαζονται για αυτη? το λογικο ειναι αυτο αλλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απαιτείται μόνο το στέλεχος της αδείας για να κάνεις αιτηση στους διαχειριστές του Τεε να προχωρήσουν την αιτησή σου από προσωρινη σε ολοληρωμενη υπαγωγή, μήπως αυτό εννοούσαν οι συνάδελφοι? Γιατί για τη β'φάση από ότι φαίνεται χρειάζονται και όλα τα υπόλοιπα...

Ξέρω ακούγεται τόσο ηλίθιο που μου πήρε μέρες να το συνειδητοποιήσω και ακόμα δεν το καταλαβαίνω και ρωτάτω και ξαναρωτάω για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

μόνο στέλεχος, σκαναρισμένο ή απο διαύγεια ανεβάζεις. τίποτα άλλο.

Συμπληρώνεις ημερομηνία αυτοψίας, αριθμό έργου απο τις αμοιβές, βάζεις αριθμό ορόφων και κατηγορία ΔΕΔΟΤΑ και γράφεις την τεχνική έκθεση. Κάνεις την αίτηση για ολοκληρωμένη υπαγωγή λόγω άδειας και το προχωράν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί για τη β'φάση από ότι φαίνεται χρειάζονται και όλα τα υπόλοιπα...

 

Βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

εχω αποφασισει να κανω νομιμοποιηση σε ενα εξ ολοκληρου αυθαιρετο. δεν εχω ξεκινησει την αδεια ακομα αλλα θελω να τελειωσω απο το ικα. για να παρω απαλλαγη εχω το κτηματολογιο απο το 2002 που φαινεται το κτιριο . τι ζηταει η πολεοδομια?μια βεβαιωση οτι δεν οφειλει εισφορες λογω 10ετιας? για να μην με ξαναστελνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις εισφορές ΙΚΑ από τη στιγμή που υπαχθείς στο 4014 με το άρθρο 26 "προς έκδοση οικοδομικής αδείας" και κάνεις άδεια νομιμοποιήσης δεν οφείλεις ειφορές σύμφωνα με την παράγραφο 22 άρθρο 24 του 4014 το οποίο διευκρίνιστηκε και με ένα έγγραφο του ΥΠΕΚΑ που κοινοποιήθηκε στο ΙΚΑ πέρυσι το Μαιο.

Θα πρέπει βέβαια να εξετάσεις αν νομιμοποιείται η θέλει τακτοποιήση.

Edited by Philby
Link to comment
Share on other sites

μιλησα πριν λιγο με το ικα και και μου ειπαν οτι ισχυει η 10ετια. θα παρω και πολεοδομια να ρωτησω. δυσκολα τα πραγματα . και ο χρονος τελειωνει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η περίπτωση να βγάλεις την άδεια χωρίς να σου ζητήσει τίποτε η ΥΔΟΜ (δεδομένου του εγγράφου της ΔΟΚΚ από πέρσι) και μετά το ΙΚΑ, αν ζητήσει διασταύρωση από το ΥΠΕΚΑ, να έρθει και να σου ζητήσει .... ένσημα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η περίπτωση να βγάλεις την άδεια χωρίς να σου ζητήσει τίποτε η ΥΔΟΜ (δεδομένου του εγγράφου της ΔΟΚΚ από πέρσι) και μετά το ΙΚΑ, αν ζητήσει διασταύρωση από το ΥΠΕΚΑ, να έρθει και να σου ζητήσει .... ένσημα.

αυτο ακριβως.μολις μιλησα με την πολεοδομια και μου ειπε η υπαλληλος οτι δεν ζηταμε καποιο χαρτι απο ικα γιατι εχει βγει αυτη η εγκυκλιος. οπως λες μετα τι θα γινει δεν ξερουμε. εγω θα ενημερωσω τους πελατες οτι τωρα δεν πληρωνετε κατι αλλα μετα μπορει να ερθει το ικα και να τα πληρωσετε μαζεμενα..το κοστος ικα για 100 τ.μ ποσο περιπου ειναι?ετσι για πληροφορια απλα. να ξερω τι να του πω.

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μία παρόμοια περίπτωση.

Στο θέμα των αναδρομικών εισφορών υπάρχει διαφωνία ΙΚΑ-ΥΠΕΚΑ. Όμως στην περίπτωσή σου (όπως και στη δική μου) έχει παρέλθει 10ετία. Πιστεύεις ότι παρόλα αυτά το ΙΚΑ θα αναζητήσει εισφορές;

Επίσης μήπως ξέρεις τι αποδεικτικά ζητάει το ΙΚΑ για την 10ετία;

πολλές πληροφορίες για το θέμα έχουν δώσει οι συνάδερφοι ΕΔΩ. (είναι αρκετές σελίδες αλλά αξίζει το διάβασμα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.