Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

Το ΙΚΑ κάνει οτι θέλει, δεν πα να λέει το ΥΠΕΚΑ και οι νόμοι κ.α.

Σε μια περίπτωση μου απάντησαν "Εμείς έχουμε την δική μας Εγκυκλιο αυτή που μας στέλνουν τα κεντρικά τα υπολοιπα (νομοι, εγκύκλιοι ΥΠΕΚΑ κ.α.) δεν τα διαβάζουμε"

Το πρόβλημα συναντάται στα αυθαίρετα 1983-2003, σου λένε γιατί να είναι το 2001 και όχι το 2003 κι άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας... λεφτά θέλουν να μαζέψουν.

Κάτι μου λέει οτι και το ΥΠΕΚΑ συνναινεί στα καμώματα του ΙΚΑ. Γιατί να μην βάλουν κατηγορία 1983-2000 ή 2001 ετσι ώστε να επέρχεται και η παραγραφή για το ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μιλησα με το ικα και μου ειπαν οτι πρεπει να αποδεικνυεται απο επισημα δημοσια εγγραφα. συμβολαια,δεη , κτηματολογιο, κτλ απο τιμολογια υλικων και εργασιων μου ειπαν οτι δυσκολα να καταλαβουν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σχετικά με την υποχρέωση ή όχι της υποβολής στο σύστημα όλων των δικαιολογιτικών για τη Β φάση σε περίπτωση που έχουμε άδεια νομιμοποιήσης που έχει συζητηθεί σε προηγούμενα ποστ, έστειλα e-mail στο ΤΕΕ και μου απάντησαν ότι η λίστα των δικαιολογητικών είναι μόνο για τις περιπτώσεις του άρθρου 24 και όχι του άρθρου 26. Βέβαια λένε ότι αν θέλουμε μπορούμε να βάλουμε τα σχέδια για να είναι πιο ολοκληρωμένη η δήλωση. Ελπίζω να βοήθησα κάπως! :???:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω δηλωσει κατοικια για αδεια νομιμοποιησης. εχει bbq κατω απο υποστεγο. το υποστεγο θα νομιμοποιηθει μεσα απο την αδεια. το bbq γινεται να το ενταξω μεσα στην αδεια ? ή πρεπει να βαλω μια λοιπη παραβαση για τακτοποιηση? αδεια μικρης κλιμακας ηθελε κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κτίριο το οποίο είναι εν μέρει νόμιμο και εν μέρει αυθαίρετο. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το κατεδαφίσει στο σύνολο του. Δηλαδή να κατεδαφίσει και το νόμιμο τμήμα και το αυθαίρετο και να του μείνει το γήπεδο.

Μπορώ να πληρώσω μόνο το παράβολο, ακολούθως να εκδώσω άδεια κατεδάφισης και μετά να κατεδάφίσω ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα πας να βγάλεις την άδεια θα σου ζητήσουν νομιμοποιητικά στοιχεία για το υπό κατεδάφιση κτίριο. Οπότε, θα δουν ότι, υπάρχει αυθαίρετο στο οικόπεδο και τότε θα πρέπει να βάλουν πρόστιμα ανέγερσης - διατήρησης. Αν κάνεις υπαγωγή στον 4014 (για το αυθαίρετο) θα πρέπει να εξοφλήσεις (όλο ή το 30%) το ειδικού προστίμου για να βγάλεις την άδεια.....

 

Μόνο με το παράβολο, δεν την γλιτώνεις πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
@stvxri

εγώ στην αρχή ειχα βαλει 500ρικα σε όλες τις παραβάσεις, αλλά κατέληξα σε αυτές που βγαίνει άδεια να μην βαζω 500. Βάζω μόνο αν η παράβαση δεν νομιμοποιείται  

Link to comment
Share on other sites

στο σχεδιο του νεου νομου που προκειται να βγει, προβλεπεται η διαδικασια καταβολης παραβολου και εκδοση αδειας εντος 3 ετων?το χει δει κανεις σας?

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταβαλει το παραβολο και εχω δηλωσει προς εκδοση οικοδομικης αδειας, Εχει περασει σχεδον ενας χρονος . Πως μπορω να το κανω προς τακτοποιηση αφου ο ιδιοκτητης δεν θελει να μπει στη διαδικασια εκδοσης οικ, αδειας?

Στο νεο νομο υπαρχει κατι αντιστοιχο η θα χασει ο πελατης μου το 500αρικο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.