Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεί να σου απαντήσει με βεβαιότητα κανείς. Μάλλον όμως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ όλους,

έχω μια περίπτωση ακινήτου, με 2 παραβάσεις αναλυτικού τις οποιες θελω να δηλώσω στο σύστημα και στη συνεχεια να βγαλω οικοδομική άδεια νομιμοποίησης τους.

 

Στο συστημα του ΤΕΕ βάζω : 

Αριθμός λοιπών παραβάσεωνt.gif: 2  και στο φύλλο καταγραφής ( το οποίο ειναι κενο, διοτι δεν εχω υπερβαση δομησης)  "Προς έκδοση οικοδομικής αδείας"

παταω υποβολή,  βγαζει παραβολο 500 €,  το πληρώνει ο ιδιοκτήτης,  υποβολη σε προσωρινή υποβολή και τέλος βγάζω οικοδομική άδεια.

 

Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αν συμπληρώσεις δύο παραβάσεις θα πρέπει να πληρωθεί πρόστιμο 1000 € (άντε 800 με την έκπτωση). Δεν μπορεί να δηλωθεί στο σύστημα ότι θα εκδοθεί άδεια για λοιπές παραβάσεις, ώστε να γλυτώσεις το πρόστιμο.

 

Προτείνω να κάνεις ένα ή δύο ΦΚ προς έκδοση ΟΑ με περιγραφή την περιγραφή των παραβάσεων, χωρίς συντελεστές, εάν απαιτείται (δεν το έχω ελέγξει) τυπικά συμπληρώνεις 1μ2 σε κάθε ΦΚ, ΤΕ και υποβολή. Προκύπτει παράβολο 500€ για <50μ2 και τέλος.

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο των ΛΠ δεν έχει έκπτωση...

 

 

Κι όμως, ΚΑΙ οι παραβάσεις κατηγορίας 13 έχουν παλαιότητα με βάσει το ΥΠΕΚΑ!!!

Απλώς το ξαναθυμίζω.

Δηλαδή, παράβαση κατηγορίας 13 με παλαιότητα πριν το 83 γίνεται από 500 ευρώ μόνον 75 ευρώ.

Έτσι έχουν πει.

Απλώς δεν "κατάφερε" το ΤΕΕ να φτιάξει την εφαρμογή του κατά τέτοιον τρόπο που να δίδεται......

Προσωπικά, το ξαναγράφω έχω πελάτη δικηγόρο με ακίνητο στο οποίο δηλώθηκαν 4 τέτοιες παραβάσεις και ".....τους την έχει στημένη" αν δεν επιστραφούν τα παραπάνω καταβληθέντα μέσω της διαδικασίας που έχουν αποφασίσει από το πράσινο ταμείο, θα κινηθεί νομικά εναντίον τους και θα το φτάσει μέχρι εκεί που ...φτάνει!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.