Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταβολή παραβόλου και άδεια εντός 3 ετών.


Recommended Posts

Αφού έχεις πληρώσει το παράβολο μπορείς να τυπώσεις την Δήλωση Ένταξης που θα γράφει ¨¨Εξοφλημένο¨ με πράσινο χρώμα.

Με αυτό θα πας στην ΥΔΟΜ και θα έχεις μαζί σου και τα υπόλοιπα που χρειάζονται για την Έγκριση Δόμησης.

Παίρνεις την Εγκριση Δόμησης και μετά καταθέτεις τις μελέτες που σου ζητάει η ΥΔΟΜ.

Βγάζεις την Άδεια Δόμησης (άδεια νομιμοποίησης) και την περνάς στο σύστημα....... τα υπόλοιπα στα έχει πει κι ο Μανώλης....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 276
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α, δεν ξέρω....

Εμένα, πάντως, μου την έχουνε πει μια φορά.....xaxaxa

(χωρίς παρεξήγηση, προς τους συναδέλφους που ¨κινούν¨ τα νήματα στο michanikos.gr)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για αυθαίρετη αποθήκη (τελείως αυθαιρετη) έκανα υπαγωγή στο ν4014,πληρωσα το παράβολο και έβγαλα άδεια νομιμοποίησης (για το σύνολο του αυθαιρέτου).

Για να κλείσω το έργο στο σύστημα και αν πάω σε ολοκληρωμένη υπαγωγή:

1) πρέπει να δηλώσω αα έργο αμοιβών?

2) Αριθμό οροφων?

3) Τεχνική έκθεση?

4) Ημερομηνία αυτοψίας?

5) Κάνω αίτηση, στέλνω την άδεια απο το διαύγεια και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα ναι κι ακόμα συμφωνηθείσα αμοιβή κι εκκρεμεί το ανέβασμα εγγράφων, οικονομικών παραστατικών και σχεδίων στο σύστημα των δηλώσεων και σύμβασης και αναφοράς έργου στο σύστημα αμοιβών.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα σχέδια και τα οικονομικα παραστατικά στην άδεια νομιμοποιήσης δεν τα ανεβάζουμε στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρόκειται να εκδοθεί άδεια για όλες τις παραβάσεις (και τις λοιπές) ΔΕΝ δηλώνουμε τις λοιπές στην 13 αλλά τις αναφέρουμε απλώς στην τεχνική έκεθση (επαρκεί και για αυτές το παράβολο που υπολογίζεται με επιφάνεια).

Προσοχή: αν έχεις λοιπές παραβάσεις κατηγορία 13 που δεν νομιμοποιούνται, τότε δηλώνεις και κατηγορία 13 και αν έχεις υπόστεγα, ανοικτούς Η/Χ κλπ προς νομιμοποίηση δηλώνεις με τετραγωνικά και όχι με κατηγορία 13.

1. Το λένε πουθενά οι οδηγίες του ΤΕΕ;

2. Τι επιφάνεια θα δηλώσεις για μια αυθαίρετη καπνοδόχο;

3. Παρόλο που δεν εμφανίζει στα αρχεία ως απαιτούμενο την έκδοση οικοδομικής άδειας με βάση το άρ.26 του Ν.4014, παρόλα αυτά σε αφήνει να επισυνάψεις αρχείο. Οπότε για ποιο λόγο να μη δηλωθεί στις λοιπές παραβάσεις;

4. Και μία τελευταία: Χρειάζεται και έγκριση και άδεια δόμησης αν η παράβαση αφορά μόνο μια καπνοδόχο εντός περιγράμματος; Χρειάζεται και Διάγραμμα Δόμησης και Τοπογραφικό; Μήπως μπορώ μόνο με ενημέρωση φακέλου;

 

Ευχαριστώ

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

1.O συνάδελφος armenopoulos στα είπε πολύ σωστά ,δεν υπάρχουν οδηγίες του ΤΕΕ αλλά αν δεν δηλώσεις με τ.μ. Υπόστεγο κτλ για την πολεοδομία άδεια δεν παίρνεις με τίποτα. Οι πολεοδομικές έχουν συνδέσει τον 4014 απόλυτα με τον γοκ και τον κτίριοδομικο οπότε δεν δέχονται τις έρωτο απαντήσεις του Υπεκα ,όταν αυτές αντιβαίνουν στον τροπο με τον οποίο ξέρουν και έχουν ενημερωθεί να υπολογίζουν πρόστιμα από καταγγελίες. Οσον αφορά τις λοιπές παραβάσεις που νομιμοποιουνται αν τις βάλεις κατηγορία 13 όταν πας για άρθρο 22 τότε πέρα από το παράβολο θα έχεις να πληρώσεις και ένα 500αρικο για αυτές, οπότε τις αναφέρεις μόνο στην τεχνική σου έκθεση.

2. Δεν θα δηλώσεις επιφάνεια αν είναι η μοναδική αυθαιρεσία σου θα το βάλεις κατηγορία 13 ,πληρώνεις παράβολο ,βγάζεις άδεια

4. Δυστυχώς νομίζω ότι κανονικά με έγκριση και άδεια, οπότε τοπογραφικό σε εγσα ,νέο διάγραμμα δόμησης κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Θα τρελαθώ αν μου ζητήσουν τοπογραφικό διάγραμμα και διάγραμμα δόμησης για νομιμοποίηση μίας καμινάδας σε κτίριο 6.000 τ.μ. και οικόπεδο 5.500 τ.μ.

Άντε πες το στον πελάτη μετά!

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.