Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

Kαλησπέρα σε ολους.

Μια ερώτηση για μία περίπτωση που με απασχολεί καιρο..

Έχω ένα ισόγειο του 1979 που έχει γίνει αυτοψία της πολεοδομίας απο τον 11/2010 και εχουν διαπιστωθεί 3 παραβάσεις:

α)επέκταση μπαζωμένης βεράντας,

β)παλαιά αποθήκη 4 τ.μ. και

γ)εσωτερικές διαρρυθμίσεις με κατάργηση τοιχοποιίας και κατασκευή νέας (με τροποποίηση των Η/Μ)

Έχω τακτοποιήσει τα α και β αλλά έχω κολλήσει στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις αν μπορω να τις δηλώσω με 4014 ή όχι, διότι με τον τωρινό νόμο δεν αποτελούν παράβαση αλλά ο πελάτης μου έχει ''πιαστεί'' πριν βγει ο νομός.

Τι μπορώ να κάνω με 4014 για το γ?Να το δηλώσω ως 1 πολεοδομική παράβαση ή ως διαμερισμάτωση ώστε να πάω με 500ρικο ή δε γίνεται?

Αν γνωρίζει κάποιος..θα με βοηθούσε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οπως λέει και η mpirmpili παραπάνω:

 

"Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο."

Αρα λοιπή παράβαση κόστους 500ίων μεταλλικών €

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση φιλε Manolis gon!

Aπλά στη δική μου περίπτωση μπορει να έχω τροποποίηση των Η/Μ..αλλά δεν έχω κάποια συνένωση ή διαχωρισμό διαμερισμάτων.

Έχω ένα μόνο διαμέρισμα με τροποποίηση των Η/Μ!Πιστεύεις σίγουρα πως με καλύπτει η περίπτωση της 'διαμερισμάτωσης'?

Link to comment
Share on other sites

arximedes,

 

Στην δική σου περίπτωση δεν έχεις διαμερισμάτωση, αλλά αλλαγή διαρρύθμισης.

Σύμφωνα με τον 4042/2012 δεν αποτελεί παράβαση.

Επίσης, τι σχέση έχει που οι παραβάσεις έχουν γίνει πριν την δημοσίευση του νόμου?

Κανονικά πρέπει να το δεχτούν και να διαγράψουν το πρόστιμο από την έκθεση αυτοψίας που έχουν υποβάλλει, επέμεινε σ'αυτό.

Αν δεν βρεις άκρη, μπορείς να κάνεις αναλυτικό προϋπολογισμό για τις εκτελεσθείσες εργασίες και να το εντάξεις στο συντελεστή 13 λοιπών παραβάσεων.

Δεν εντάσσεσαι πάντως στην Διαμερισμάτωση και δεν κλικάρεις το σχετικό κουτί.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Απόφ-5219/04 (άδειες μικρής κλίμακας)

1ε. Εσωτερικές διαρρυθμίσεις κτιρίων χωρίς επέμβαση στα φέροντα στοιχεία (στοιχεία από μπετόν, φέροντες τοίχους, κλπ), και εφόσον δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης χώρου, κατά το Αρθ-5 του ΓΟΚ/85.

 

Εγκ.-7646/04

4. Η Απόφαση, ως μεταγενέστερη ευνοϊκότερη διάταξη, ισχύει και για τις ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και όπου απαιτείται η έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφίες. Στις περιπτώσεις αυτές μετά τη χορήγηση της έγκρισης ακυρώνεται η τυχόν συνταχθείσα έκθεση αυθαιρέτου και δεν επιβάλλεται πρόστιμο. Τυχόν βεβαιωθέντα πρόστιμα που έχουν εξοφληθεί δεν επιστρέφονται.

 

Αν συνδιάσει τα δύο προαναφερόμενα κάποιος, δεν μπορεί να παρακάμψει τον 4014 βγάζοντας αναδρομικά άδεια μικρής κλίμακας για παλαιά διαμερισμάτωση, με την προϋπόθεση βέβαια μη τροποποίηση ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων;

Link to comment
Share on other sites

sgp,

 

Θεωρητικά θα μπορούσε, και μέχρι πριν κάποια χρόνια οι Πολεοδομίες έβγαζαν τέτοιες Εγκρίσεις Εργασιών Μικρής ΚΛίμακας.

Δυστυχώς δεν προχωρούν πλέον, αφου με την διαμερισμάτωση επέρχεται αλλαγή των Η/Μ Μελετών (π.χ. από τη μελέτη παθητικής πυροπροστασίας σε μια απλή περίπτωση μέχρι τα υδραυλικά αν έχουν προστεθεί μπάνια)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη συμβουλη φιλε soundholics!

Θα το παω με κατηγορια 13 λοιπων παραβασεων μαλλον να ξεμπερδευω γιατι δε βρισκω ακρη σε αυτη τη πολεοδομια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη συμβουλη φιλε soundholics!

Θα το παω με κατηγορια 13 λοιπων παραβασεων μαλλον να ξεμπερδευω γιατι δε βρισκω ακρη σε αυτη τη πολεοδομια!

 

παρακαλω!!!!

να παρατηρησουμε παντως εδω, οπως λεει και το συστημα των αυθαιρετων, το κουτι της διαμερισματωσης το κλικαρουμε μονο οταν η διαμερισματωση ειναι η μοναδικη παραβαση (αν αφησουμετον κερσορα επανω το γραφει). Σε καθε αλλη περιπτωση, συμφωνα και με την διατυπωση του νομου βαζουμε 1 λοιπη παραβαση στο συντελεστη 13.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν έχει κανένα νόημα η ύπαρξη του συγκεκριμένου check box...Σε παλιότερη περίπτωση που είχα, έβαλα κατ.13 και έγραψα στην Τ.Ε. ότι πρόκειται για διαμερισμάτωση...

Δηλαδή, ποιός ο λόγος να το προσθέσουν...;;;

Link to comment
Share on other sites

JTB,

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, φαντάζομαι το έβαλαν γιατι ο 4042 διατυπώνει ότι η διαμερισμάτωση πληρώνεται με 500 ευρώ ως πρόστιμο και δεν έχει παράβολο.

Συνεπώς όταν είναι η μοναδική παράβαση, κλικάρουμε το κουτί, ώστε να μην βγάλει παράβολο αλλά αυτομάτως το πρόστιμο που έιναι και το τέλος υπαγωγής.

Αυτό σε μια απλοική δική μου μετάφραση χωρίς να ξέρω περισσότερα για το πως λειτουργεί το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.