Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση (Ν.4042 άρθρο 50 παρ7.)


Recommended Posts

 

 

Αν υπηρχε εναλλακτικη λυση για ρυθμιση-μεταβιβαση αυτων των χωρων, τοτε θα συμφωνουσα μαζι σου γιατι οντως υπαρχει προβλημα με την διατυπωση του αρθ.50...

Επιπλεον, στο συστημα του ΤΕΕ υπαρχει το κουμπι ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ και το πεδιο αναλυτικου 13 (λοιπες παραβασεις).

Αρα, αν δεν παει με αναλυτικο, τοτε παει με το "κουμπι" διαμερισματωση".

 

Αν μου επιτρεπετε, το κουμπι της Διαμερισματωσης το χρησιμοποιουμε μονο οταν η Διαμερισματωση ειναι η μοναδικη αυθαιρεσια στο κτηριο ( οπως υποδεικνυουν οι οδηγιες του ΤΕΕ σχετικα). Ο λογος ειναι για να υπολογιστει προστιμο και οχι παραβολο, οπως λεει και ο νομος. Αν υπαρχει και αλλη παραβαση, η διαμερισματωση αντιμετωπιζεται με 1 παραβαση κατ.13.

 

Σε καθε περιπτωση, συμφωνα με την διατυπωση του νομου, η διαμερισματωση αφορα καθε οροφο και μονο οταν υπαρχει τροποποιηση μηχ)κων εγκ)σων (δεν λεει τιποτα για το αν δεν εχουμε τροποποιηση - προκειται περι κακιστη διατυπωση) Για παραδειγμα, καθε διαφορετικη διαμερισματωση εχει τροποποιηση των η)μ μελετων και εγκαταστασεων : π.χ. διαφοροποιειται η μελετη πυροπροστασιας ή οι ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις κλπ.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Έχω μια ερώτηση για την διαμερισμάτωση και τη βεβαίωση για τη σύνδεση με τη ΔΕΗ. Η περίπτωση είναι η εξής:

Είχα αρχικά ένα γκαράζ και ένα υπόγειο τα οποία τακτοποιηθηκαν με το 3843 γιατί εγιναν διαμέρισμα.

Είχαν πάρει μία χελώνα από τη ΔΕΗ.

Επειδή ήταν χωρισμένα από την αρχή σε δύο διαμερισμάτα τα οποία όμως δεν δείχθηκαν στην κάτοψη της τακτοποίησης με τον 3843 ερχονται τώρα οι ιδιοκτήτες για τακτοποιηση με τον 4014 για διαμερισμάτωση.

Κάναμε την υπαγωγή στο σύστημα πληρώθηκε το πρόστιμο των 500 ευρώ αλλά στο σύστημα του ΤΕΕ δεν δηλώνουμε τίποτα ως υπέρβαση δόμησης (γιατί δεν υπάρχει) και έτσι η βεβαίωση (για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής οφέλειας) που εκδίδεται στο τέλος αναφέρει τετραγωνικά κύριων και βοηθητικών "0".

Οταν πάει ο άνθρωπος με τη βεβαίωση στο χέρι στη ΔΕΗ για να πάρει και δεύτερη χελώνα για το δεύτερο διαμέρισμα που τακτοποιείται τώρα του απαντούν οι άνθρωποι (και με το δίκιο τους) ότι δεν αναφέρονται πουθενά τα τετραγωνικά.

Πού να δηλώσω τα τετραγωνικά στο σύστημα (χωρις να ληφθεί ως παράβαση) για να αναφέρονται και στη βεβαίωση???

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα σχέδιο που να δείχνεις τα μ² του κάθε διαμερίσματος (άλλωστε το σχέδιο θα πρέπει να το κάνεις και για τον ν4014) και δώσε να το πάει στη ΔΕΗ μαζί με την βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε το σύστημα να ενημερώνεται όμως από κάπου για τα τετραγωνικά για την περίπτωση που έχουμε μόνο διαμερισμάτωση και κατ' επέκταση να εκτυπώνεται και στη βεβαίωση??? Τώρα θαμου πεις μόνο αυτό είναι το πρόβλημα με το σύστημα???Τεσπα, ευχαριστώ!Θα το δοκιμάσω να δω αν θα το δεχτεί η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εβαζα τα τετραγωνικα κανονικα στα φκ, ομως δεν θα συμπληρωνα ΤΖ για να μη βγει προστιμο και θα εξηγουσα στα σχολια την περιπτωση αναλυτικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να βάλω τμ παράβασης χωρίς τιμή ζώνης! Δεν το δέχεται το σύστημα...Βγάζει το παρακάτω μήνυμα "Το πεδίο "Τιμή ζώνης" πρέπει να έχει τιμή όταν δηλώνονται τ.μ. υπέρβασης."

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπαρχει διαφορετικη διαμορφωση του περιγραμματος μιας οριζοντιας ιδιοκτησιας σε σχεση με την αδεια, αλλα τα συνολικα μ2 του διαμερισματος παραμενουν τα ιδια, τι κανουμε?

Εγω λεω οτι ειναι ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ γιατι δεν εχει τηρηθει το περιγραμμα της αδειας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, έχω κ εγώ μια περίπτωση διαμερισματώσεων. Έβαλα όλα τα στοιχεία που είχα πάτησα κ το κουμπί των διαμερισματώσεων κ δεν μου βγάζει το πρόστιμο το σύστημα. Σε εσάς όλους σας το βγάζει?????έχω εδώ κ 7 μερες παιδευομαι μάλλον άδικα......μήπως όντως δεν βάζουμε μόνο το κουμπί αλλά κάνουμε αναλυτικό??????

Link to comment
Share on other sites

Οταν υπαρχει διαφορετικη διαμορφωση του περιγραμματος μιας οριζοντιας ιδιοκτησιας σε σχεση με την αδεια, αλλα τα συνολικα μ2 του διαμερισματος παραμενουν τα ιδια, τι κανουμε?

Εγω λεω οτι ειναι ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ γιατι δεν εχει τηρηθει το περιγραμμα της αδειας.

Αν δεν έχουν αλλάξει τα Η/Μ σου (που αυτό για μένα καθορίζει τη διαμερισμάτωση) μάλλον δεν είναι.....Βάλε με αναλυτικό τη διαφορά των εργασιών.....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν αλλάξει τα Η/Μ σου (που αυτό για μένα καθορίζει τη διαμερισμάτωση) μάλλον δεν είναι.....Βάλε με αναλυτικό τη διαφορά των εργασιών.....

 

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω αλλη αυθαιρεσια στο διαμερισμα, παρα μονο το γεγονος οτι εχει μετατοπιστει ενας τοιχος που συνορευει με το ομορο διαμερισμα του οροφου.

Θεωρω οτι το σωστο ειναι να διαλεξω το κουμπι "ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ" και να μην παω με αναλυτικο.

 

Η "πλακα" ειναι οτι εχει συμβει το εξης:

Ο μηχανικος (1970) εμβαδομετρησε το διαμερισμα διχως να προσθεσει τα μ2 της εξωτερικης τοιχοποιιας και αυτα που συνορευουν με το κλιμακοστασιο, με αποτελεσμα η τωρινη εμβαδομετρηση να συμπιπτει με εκεινη του 1970, παρ'οτι εχει υπαρξει μετατοπιση τοιχου!!!

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.